Що таке антибіотики?

Напевно, в цивілізованому світі вже не залишилося людини, яка б жодного разу в житті не стикалася з антибіотиками або нічого про них не чула. В даній статті ви дізнаєтеся визначення що таке антибіотики та їхня роль в житті людини.

Що таке антибіотики?

Антибіотики – це ліки, що застосовують для профілактики та лікування інфекційних захворювань. «Анти» значить «проти», а «біотик» – «життя».

Антибіотики вражають  тільки певні форми життя — бактерії, що викликають захворювання. Але антибіотики  самі створені на основі живих організмів — бактерій, різних з’єднань, більш  великих рослин.

Виробництво антибіотиків розпочалося в 1928  році, коли сер Олександр Флеммінг відкрив пеніцилін. Його  відкриття досліджувалося іншими вченими,що привело до пошуку нових антибіотиків.  По усьому світі вивчалися зразки грунту в пошуках мікроорганізмів, які були б  здатні виробляти речовини,  для боротьби з інфекційними  бактеріями. У результаті сьогодні в нас багато  антибіотиків, серед яких пеніцилін, стрептоміцин, аэроміцин, терраміцин.

Всі антибіотики розрізняють по спектру дії (антибактеріальні, протигрибкові, протипухлинні), за хімічною структурою і по молекулярному механізму дії:

  1. Вражаючі синтез бактеріальної клітинної оболонки. Наприклад, пеніциліни, рістоміцін, ванкоміцин, новобиоцин.
  2. Пригнічують синтез білків у бактеріальній клітині і одночасно порушують зчитування генетичного коду в процесі трансляції (аміноглікозиди)
  3. Порушують синтез білків у бактеріальній клітині (тетрациклін, макроліди, левоміцетин)
  4. Пригнічують синтез нуклеїнових кислот у клітинах (рифаміцин), що порушують цілісність цитоплазматичної мембрани в клітинах грибів (протигрибкові).

Так само розрізняють природні антибіотики (пеніцилін, тетрациклін), які отримують за допомогою мікроорганізмів, напівсинтетичні антибіотики (ампіцилін, цепорін) і синтетичні антибіотики (левоміцетин).

Антибактеріальні препарати розділяють на три групи:

бактеріостатичні (бактерії живі, але не в змозі розмножуватися)

бактерицидні (бактерії помирають, але фізично продовжують бути присутнім в середовищі)

бактеріолітичні (бактерії помирають, і їхні клітинні стінки руйнуються).

Класифікація антибіотиків за хімічною структурою:

1) Бета-лактамні антибіотики, що діляться на дві подгруппы:

— Пеніцилліни — виробляються колоніями цвілевого грибка Penicillium;

Цефалоспоріни — володіють схожою структурою з пеніцилінами. Використовуються по відношенню до пеніцилостійких бактерій.

2) Макроліди — антибіотики з складною циклічною структурою. Дія — бактеріостатична.

3) Тетрацикліни — використовуються для лікування інфекцій дихальних і сечовивідних шляхів, лікування важких інфекцій типу сибірської виразки, туляремії, бруцельозу. Дія — бактеріостатична.

4) Аміноглікозіди— володіють високою токсичністю. Використовуються для лікування важких інфекцій типу зараження крові або перитонитов.

5) Левоміцетини — Використання обмежене унаслідок підвищеної небезпеки серйозних ускладнень — ураженні кісткового мозку, що виробляє клітини крові. Дія — бактерицидна.

6) Глікопептидні антибіотики порушують синтез клітинної стінки бактерій. Надають бактерицидну дію, проте відносно ентерококів, деяких стрептококів і стафілококів діють бактеріостатично.

7) Лінкозаміди надають бактеріостатичну дію, яка обумовлена інгібіруванням синтезу білка рибосомами. У високих концентраціях відносно високочутливих мікроорганізмів можуть проявляти бактерицидний ефект.

8) Протигрибкові — руйнують мембрану клітин грибків і викликають їх загибель. Дія — літична. Поступово витісняються високоефективними синтетичними протигрибковими препаратами.

Широке застосування антибіотиків в клініці інфекційних хвороб дозволило докорінно вирішити проблему лікування багатьох інфекційних захворювань. З їх допомогою вдалося знизити летальність, зменшити кількість ускладнень і несприятливих наслідків, особливо у дітей раннього віку. Але необхідно нагадати, що потрібний ефект досягається лише в тому випадку, якщо антибіотик підібраний правильно, призначений в оптимальній дозі і в ранні терміни хвороби.

При дотриманні всіх цих правил ефект від призначення антибіотика можна отримати вже через 12-24 години.

Якщо ви маєте більше інформації щодо поняття «антибіотики» та їх класифікацію, пишіть в коментарях.

Автор: Alina У рубриці: Медицина
Коментарі:
  1. 6 месяцев ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *