Системи внутрішніх органів земноводних

Біологія

В цій статті ми дізнаємося чим характеризуються системи внутрішніх органів земноводних.

Системи внутрішніх органів земноводних

Особливості систем внутрішніх органів земноводних ми розглянемо на прикладі жаби.

М’язова система земноводних

М’язова система земноводних представлена диференційованими  м’язами тіла і розвиненими  м’язами кінцівок. Проте частина  м’язів тулуба ще зберігає метамерну будову.

Травна система земноводних 

Травна система жаби починається ротовим отвором.

На верхній щелепі розміщуються дрібні зуби, якими тварина утримує здобич.

До дна ротової порожнини переднім кінцем прикріплюється мускултстий язик, за допомогою якого тварина ловить здобич. Під час ковтання підштовхуванню їжі допомагають очні яблука.

Позаду язика розміщується вхід до стравоходу, який без чіткої межі переходить у шлунок, де їжа починає перетравлюватися під дією шлункових соків.

Зі шлунка їжа переходить у дванадцятипалу кишку, де остаточно перетравлюється під дією кишкового соку, а також жовчі печінки і ферментів підшлункової залози, що розміщується в петлі між шлунком і дванадцятипалою кишкою.

Перетравлена їжа потрапляє до тонкого кишечнику, який утворює петлі, з’єднані брижейкою – прозорою плівкою з розгалуженими кровоносними судинами, в які їжа всмоктується. Тонка кишка переходить у коротку товсту, де формуються калові маси.

Травний тракт земноводних закінчується клоакою.

Видільна система земноводних

Видільна система земноводних представлена нирками – видовженими тілами темно-червоного кольору, що лежать по обидва боки хребта.

Від нирок відходять сечоводи, що впадають у клоаку.

Сечовий міхур дволопатевий.

Через органи виділення продукти обміну речовин виводяться назовні.

Органи дихання земноводних

Під час вдиху жаба закриває рот, опускає дно ротової порожнини.

Повітря проходить крізь зовнішні та внутрішні ніздрі (хоани), що мають клапани, які забезпечують рух повітря в одному напрямку, та потрапляє у ротову порожнину.

Потім дно ротової порожнини піднімається, і повітря через гортанну щілину проходить у легені, розміщені праворуч та ліворуч від серця.

Легені земноводних мають вигляд парних мішків з тонкими комірчастими стінками, пронизаними сіткою кровоносних судин. Тут відбувається газообмін.

Під час видиху скорочуються м’язи тулуба, і повітря виштовхується з легень. Через рот, який в цей час жаба відкриває, повітря виходить назовні.

Крім легень, газообмін відбувається й через зволожену шкіру.

Отже, органом дихання у жаби є легені та шкіра.

Кровоносна система земноводних

Серце земноводних трикамерне, складається із двох передсердь і шлуночка. Скорочуються почергово: спочатку обидва передсердя, потім шлуночок.

Мале коло кровообігу починається зі шлуночка і забезпечує рух крові, насиченої вуглекислим газом, до легень та шкіри. Артеріальна кров від легень потрапляє у ліве передсердя, від шкіри – у праве.

Велике коло кровообігу також починається зі шлуночка. Воно забезпечує рух крові по всьому тілу: змішана кров по аорті, артеріях тече до капілярів органів тулуба, де віддає поживні речовини і кисень, забирає продукти обміну речовин та вуглекислий газ, і по венах повертається до правого передсердя.

У шлуночку поблизу лівого передсердя артеріальна кров потрапляє до сонної артерії, яка несе кров до головного мозку, від якого венозна кров повертається до правого передсердя.

Нервова система земноводних

Центральна нервова система земноводних складається з головного та спинного мозку.

Переферична нервова система земноводних складається з нервів, що відходять від головного та спинного мозку.

До передніх та задніх кінцівок підходять найтовщі нервові тяжі.

Відділи головного мозку земноводних:

– передній (значних розмірів, поділений на дві півкулі);

– середній;

– проміжний;

– мозочок (гірше розвинений, ніж у риб, бо їхні рухи обмежуються лише стрибками);

– довгастий.

Органи чуттів земноводних

Органи чуттів земноводних значно змінилися  у зв’язку з виходом на суходіл: повіки і мигдальна перетинка захищають очі від засмічення й висихання на повітрі, їх лінзоподібний кришталик і опукла рогівка дають змогу бачити рухому здобич на більшій відстані.

У земноводних краще розвинений орган слуху – з’являється середнє вухо з барабанною перетинко і слуховою кісточкою, що забезпечує можливість чути у повітряному середовищі.

В органі нюху є не лише зовнішні ніздрі, а й внутрішні (хоани).

Орган смаку земновдних представлений смаковими горбиками на язиці, піднебінні та щелепах.

Статева система земноводних

Статева система самки земноводних представлена яєчниками. Вони мають вигляд великих мішків, заповнених чорно-жовтими ікринками (яйцеклітинами з поживними речовинами). Збоку від яєчника розміщуються яйцепроводи, що починаються в ділянці легень і впадають у задній відділ кишечнику.

Статева система самця земноводних представлена в нижній частині черевної порожнини жовтуватими бобоподібної форми сім’яниками. Вони знаходяться біля нирок. Крізь нирки проходять сім’яні канальці, що відкриваються в сечоводи.

Поруч зі статевими органами розміщуються жирові тіла, які їх живлять.

Оцініть статтю
Додати коментар