Скільки хромосом у людини?

Дослідники ще з початку двадцятого століття шукали відповідь на питання, яка кількість хромосом у людини. Одним з перших, хто вирішив зайнятися підрахунком хромосом, був Т. Пейнтер. І через його випадкової помилки весь світ довгий час думав, що у людини їх 48. Так скільки ж  хромосом у каріотипі людини насправді?

Скільки хромосом у людини?

Хромосома це — основний структурно-функціональний елемент ядра клітини, який є носієм генного набору людини.

Основу хромосом становить молекула ДНК значної довжини.

До складу хромосом входять десять видів білків – п’ять спеціалізованих і ряд звичайних білків.

Людина має два типи хромосом:

—  автосоми — їх 44 (22 пари)

статеві хромосоми1 пара: XX у жінок та XY у чоловіків.

У ядрах соматичних клітин людини міститься 46 хромосом, набір хромосом подвійний (2n).

У статевих клітинах є лише половина хромосом, тобто 23 хромосоми. Це стає можливим тому, що в процесі утворення гамет під час їхнього дозрівання відбувається поділ, внаслідок якого до кожної статевої клітини потрапляє лише одна із кожної пари хромосом, тобто кількість хромосом зменшується вдвічі.

Отже, на питання скільки хромосом у людини можна з точністю сказати, – їх 46, при цьому 22 пари з них аутосоми і одна пара – статеві хромосоми (гоносоми). На кожну хромосому припадає одна молекула ДНК, до складу якої входить 727 генів, кожен з яких відповідає за конкретну ознака, а ще це 60 млн. нуклеотидів, і лише 2% генного коду людини.

Хромосома 1 – найбільша, її розмір більш ніж у тричі більший за розмір 22 хромосоми.

Двадцять третя пара хромосом – це дві спеціальні хромосом, X і Y, які визначають нашу стать.

Жінки мають пару Х-хромосом(46, XX), в той час як в чоловіків ця пара складається з однієї Х і однієї Y хромосоми (46, XY). Усі яйцеклітини мають 22+Х хромосоми, сперматозоїди мають 22+Х хромосоми або 22+Y хромосоми (у співвідношенні 1:1). Саме від того, яким буде склад 23 пари хромосом (ХХ або XY), залежить стать майбутньої дитини, і визначається це при заплідненні і злитті жіночої та чоловічої статевої клітини.

Від того, скільки хромосом у людини буде залежати її індивідуальний розвиток. Існують такі поняття як: анеуплоідія (зміна кількості окремих хромосом) і поліплоїдія (число гаплоїднийнаборів більше диплоидного). Все це є наслідком геномних та хромосомних мутацій, які можуть призводити до хромосомних хвороб людини.

Багато вчених , з початку XX століття, замислювалися над питанням: «Скільки  у людини хромосом?». Так до 1955 року всі «уми людства» були переконані, що кількість хромосом у людини становить 48, тобто 24 пари. Помилку виявили вчені Альберт Леван і Джо-Хін Тьо в 1955 році, які точно прорахували, скільки пар хромосом у людини, а саме – 23 (при їх підрахунку використовувалася більш сучасна техніка).

 Таким чином, тільки ХХ століття дало відповіді на всі питання, і тепер про те, скільки хромосом у людини, знає кожна освічений житель планети Земля.

Автор: Alina У рубриці: Генетика
Коментарі:
  1. 10 месяцев ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *