«Смерть чиновника» Чехов

Смерть чиновника — коротка гумористична розповідь А. П. Чехова.

«Смерть чиновника» скорочено

Одного разу, ввечері екзекутор Іван Дмитрович Червяков пішов у театр. Він був на вершині блаженства. Але раптом він чхнув на статського генерала Бризжалова. Після цього випадку Червяков ходив багато разів вибачатися перед генералом, не розуміючи, що той давно вже пробачив його. Зрештою генерал, думаючи, що той сміється над ним, вигнав Червякова.

Прийшовши машинально додому, не знімаючи віцмундира, він ліг на диван і … помер.

«Смерть чиновника» головні герої

  • Іван Дмитрович Червяков — чиновник.
  • дружина Івана Дмитровича Червякова
  • статський генерал Бризжалов

Про оповідання «Смерть чиновника»

У «Смерті чиновника» чин героя не названий зовсім, з чого можна зробити висновок, що поведінка Червякова визначався не нею.

Вказано лише посаду — невелика (екзекутор — господарський виконавець «при канцелярії»), але достатня, щоб Іван Дмитрич міг — престижу заради — навідуватися в театр, про що Акакій Акакійович не подумував і уві сні. У соціальному статусі чеховського чиновника повністю усунені ті жалюгідні життєві умови, які живили боязкість і начальницький трепет у Акакія Акакійовича. Це дозволяє Чехову виключити пояснення загибелі Червякова страхом і перенести увагу читача з причин зовнішніх (суспільних) на внутрішні — психологічні і моральні.

Червяков був чиновником не по функціональному стану суспільстві, а за своєю внутрішньою морально-психологічною сутністю. І ця сутність розкрита в оповіданні небагатьма, але напрочуд точними і ємними деталями. Головні опорні слова тут — персона, черв’як, вибачитися і пояснити.
Вихідна ситуація оповідання «чиновник молодший і старший» рухається у Чехова зростанням взаємного нерозуміння між екзекутором і генералом. Високий бюрократичний ранг Бризжалова не завадив йому залишитися нормальною людиною. Червяков, навпаки, і при своєму малому чині не особистість, а персоніфікація бюрократичної системи, заснованої на неухильному схилянні її нижчестоящих членів над вищестоящими, незалежно від індивідуальних якостей або заслуг.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *