«Собаче серце» стислий переказ

«Собаче серце» стислий переказ повісті Булгакова розповість про головні події, тому краще читати детальний переказ «Собаче серце»

«Собаче серце» стислий переказ

Події відбувається в Москві. Зима 1924/25 року.
У великому будинку на Пречистенці живе і веде прийом пацієнтів професор Пилип Пилипович Преображенський. Він живе і працює в квартирі, де є сім кімнат, на що не може не звернути увагу «жилтовариство», яке проводить в будинку новий план по заселенню. До професора приходить голова жилтоварищества Швондер і вимагає звільнити дві кімнати. Але професор дзвонить одному зі своїх пацієнтів, що займає високий пост (а таких пацієнтів у професора чимало, так як він займається омолодженням людини шляхом пересадки залоз тварин), і той дає команду залишити професора в спокої.
Під час обіду з асистентом Іваном Арнольдовичем Борменталем професор висловлює своє невдоволення тією розрухою, яка, на його думку, коїться «в головах» нової влади.
Професор задумав експеримент, заради якого знаходить на вулиці безпородного пса з обпеченим боком. Він доручає пса своєї домробітниці Зіні. Через два тижні професор разом з асистуючим йому Борменталем проводить операцію, в ході якої пересаджує собаці залози внутрішньої секреції людини на ім’я Клим Чугункин. Клим загинув від удару ножем в трактирі, йому було 25 років, і він грав на балалайці і був пяницею.

Відразу після операції професор думає, що собака померла, але це не так — Шарик не тільки не помер, він став поступово перетворюватися на людину. Три тижні потому замість собаки у професора опиняється людина невеликого зросту, який непогано говорить, курить і лається матом. А від колишнього Шарика залишилася тільки звичка ганяти котів, чим Шариков (саме таке прізвище вибрав він для себе) і займається. Крім прізвища, він підібрав собі і ім’я — Поліграф Поліграфович, знайшовши це поєднання в календарі, а також зажадав у професора виправити йому документи і прописати його в квартирі. Борменталь намагається навчити Шарикова хорошим манерам, але це марно — в собаці «прокидаються» гени його донора — Клима Чугункина, і він на зборах, присвячених дослідам професора, починає грати на балалайці, співати і танцювати.

Професора всі вітають з успіхом, але сам він не задоволений результатами свого досвіду. Він каже Борменталю, що домігся того, що милий пес став людиною, причому наймерзеннішою з існуючих людей.
Одного разу Шариков приносить професору документ, виданий Швондером, в якому говориться, що Шариков має право на одну кімнату в квартирі професора. Потім він показує посвідчення, де говориться, що він працює завідувачем підвідділом по зачистці міста Москви від бродячих тварин. І на довершення всього він приводить у дім дівчину, стверджуючи, що він буде жити разом з нею в цій квартирі. Коли професор розповідає дівчині про те, хто є Шариков, вона плаче і каже, що Шариков розповідав їй про те, що шрам на голові — це результат поранення в бою.

Приходить день, коли до професора приходить один з його пацієнтів і приносить донос, написаний Шариковим, в якому йдеться про те, що професор виголошує контрреволюційні промови. Професор викликає Шарикова і каже йому, щоб той забирався з його квартири. У відповідь Шариков дістає револьвер. Через кілька хвилин Борменталь замикає двері в квартиру, перерізає провід дзвінка і закривається разом з професором в оглядовій.

Проходить 10 днів. У квартиру до професора приходить слідчий з ордером на обшук і з обвинуваченням професора Преображенського і доктора Борменталя в убивстві громадянина Шарікова П.П. У відповідь на це професор спочатку не може зрозуміти, хто такий Шариков, а потім «згадує», що це, можливо, той пес, який брав участь в його експерименті. Він запевняє слідчого, що пес живий, і показує йому дуже дивну собаку, яка спочатку йде на двох задніх лапах, потім встає на чотири, потім знову піднімається на дві і сідає в крісло. Слідчий непритомніє.

Два місяці по тому Шариков знову став мирним псом Шариком, але тепер він живе не на вулиці, а в квартирі професора.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *