Софіївський собор цікаві факти

Цікаві факти про Софіївський собор

Цікаві факти про Софіївський собор у Києві

Софія Київська – одне з 100 чудес світу, яке охороняється ЮНЕСКО. Це найстаріша споруда Києва.

Київський Софіївський собор, закладений 1037 року великим князем київським Ярославом Мудрим

Назва собору «Софіївський» походить від грецького слова «софія», що в перекладі означає «мудрість». Присвячений «мудрості християнського вчення», собор, за задумом творців, мав утверджувати християнство на Русі.

Тут відбувалися церемонії «посадження» князів на київський престол, прийоми іноземних послів; біля стін Софіївського собору збиралося київське віче; при Софіївському соборі велося літописання і була створена Ярославом Мудрим перша відома у Київській Русі бібліотека.

Дзвіницю Софійського собору збудував гетьман Іван Мазепа. Її висота сягає 76 м, і в ній досі зберігається великий дзвін «Мазепа» вагою 13 тонн і заввишки 1,25 метра, який відлили в далекому 1705 році за замовленням та на кошти гетьмана.

 Фрески тут укривають 3 тис. кв. м, а мозаїки — 260 кв. м.  Це розпис ще XI століття.

Серед розписів Софіївського собору часто зустрічаються зображення тварин (гепард, ведмідь, верблюд, осел, вепр, собака, заєць), птиць та різноманітних фантастичних звірів.

Царські ворота за радянських часів були віддані на переплавку. Однак в 2008 році за малюнками і 11 збереженими елементами з 104 кілограм срібла була відновлена святиня Софії Київської.

В некрополі собору знаходяться саркофаги видатних державних мужів: Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха, Всеволода Ярославовича та ін.

Мозаїки Софіївського собору налічують 177 колірних відтінків.

Відновлював медальйон купола Собору Святої Софії в Києві Михайло Врубель.

За часів радянської влади головний іконостас Софії, Царські ворота, практично повністю відправили на переплавку, залишивши лише 11 фрагментів. Тільки в 2008 році іконостас відновили за малюнками, що збереглися. На це пішло 104 кг срібла.

Софіївський собор знаходиться на території Софійського монастиря, є складовою Національного заповідника «Софія Київська» (крім монастиря, до цього заповідника належать Золоті Ворота, Андріївська церква, Кирилівська церква в Києві та Судацька фортеця).

Сподіваємося, Ви дізналися цікаві факти про Софію Київську з цієї статті.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві факти про Україну

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *