Спинний мозок

Розглянемо що таке спинний мозок, яка будова та функції спинного мозку.

Спинний мозок

Спинний мозок (СМ) — це філогенетично найдревніший відділ ЦНС хребетних, розташований у кістковому хребтовому (спинномозковому) каналі від І шийного хребця до І-ІІ поперекових хребців і закінчується мозковим конусом, від якого вниз тягнеться тонка кінцева нитка, оточена довгими корінцями нижніх сегментів мозку, що утворюють «кінський хвіст».

Розміри спинного мозку дорослої людини коливаються в певних межах і залежать від статури. Так, довжина спинного мозку коливається від 40 до 45 см, ширина — від 1,0 до 1,5 см, а маса складає в середньому 35 г.

Будова спинного мозку людини

Спинний мозок має всередині порожнину (центральний канал), а зовні спинний мозок захищений 3-ма видами оболонок.
Оболонки спинного мозку:
  • М’яка оболонка мозку;
  • Павутинна оболонка мозку — оболонка, яка вкриває спинний і головний мозок; розташовується між м’якою і твердою оболонкою. Павутинна оболонка за своєю будовою схожа на павутиння — має паутинное будова — утворена сполучною тканиною; від павутинної оболонки відходять розгалужені відростки, які вплітаються в м’яку оболонку.
  • Тверда оболонка мозку — оболонка, яка вкриває спинний і головний мозок; розташовується над м’якої і павутинної оболонкою; Тверда оболонка представляє собою міцну сполучну тканину.
Простір між усіма оболонками заповнений спинномозковою рідиною.

 Сіра речовина спинного мозку знаходиться в його центральній частині й на поперечному зрізі нагадує літеру Н або крила метелика. 

Сіра речовина спинного мозку складається з тіл нейронів, з’єднаних між собою відростками та глією.

У сірій речовині розрізняють пе­редні, задні і бічні роги.

У передніх рогах залягають рухові нейрони, в за­дніх — вставочні, які здійснюють зв’я­зок між чутливими і руховими нейронейронами. Чутливі нейрони лежать зовні тяжа, в спинно­мозкових вузлах по ходу чутливих нервів.

Від рухових нейронів передніх рогів відходять довгі відростки — аксони (від грец. axon — вісь), створюючи передні корінці, які продовжуються далі в рухові нервові волокна. До задніх рогів підходять аксони чутли­вих нейронів, формуючі задні корінці, які поступають у спинний мозок і передають туди збудження з периферії. Тут збудження перемикається на вставочний нейрон, а від нього — на короткі відростки рухового нейрона, з якого потім по аксону йде повідом­лення до робочого органу.

Спинний мозок людини складається з таких сегментів:

— 8 шийних С (І-VIII);

— 12 грудних Th (I- XII);

— 5 поперекових L (І-V);

— 5 крижових S (I-V);

— 1-3 куприкових Со (І-ІІІ).

Функції спинного мозку:

— рухлива;

— рефлекторна;

— провідникова.

Згідно з законом Белла-Мажанді, досальні (задні) корінці спинного мозку відповідають за чутливу функцію, вентральні (передні) — за рухливу, бічні — вегетативну.

Діяльність спинного мозку знаходиться під контролем голо­вного мозку, який регулює спинномозкові рефлекси

Автор: Alina У рубриці: Анатомія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *