“Сто тисяч” герої та їх характеристика

сто тисяч карпенко карий 8 клас

Сто тисяч — трагікомедія на чотири дії Івана Карпенка-Карого, основною темою якої є сатира на людську жадобу. П’єса була написана у 1889 році. Її тематика знайшла продовження в іншій комедії Карпенка-Карого «Хазяїн». Головні герої твору “Сто тисяч” показують, негативний вплив грошей га людину.

“Сто тисяч” головні герої

  • Герасим Никодимович Калитка — багатий жадібний селянин. У його власності було двісті десятин землі.
  • Параска — жінка Калитки. Трохи скупувата жінка, теж не байдужа до грошей. Коли була молодою – була гарною, але важка праця змінила її.
  • Роман — син їх.
  • Савка — кум Герасима, селянин.
  • Бонавентура — копач, шукач скарбів. Привітний та добрий, любить людей та не бажає нікому зла. Бідний, живе перебиваючись, ходячи з хати в хату, поки не виженуть хазяї. В Бонавентури є мрія – знайти якийсь скарб і зажити добре. Цей скарб шукає вже 30 років.
  • Невідомий — єврей. Цей чоловік запропонував Калитці купити фальшиві гроші. Тобто це шахрай, який заробляє собі гроші махінаціями. Він же і обдурив Калитку.
  • Гершко — фактор. Він прагне даром заробляти гроші. Він радить Калитці, як заволодіти землею Смоквинова. За свій “труд” Гершко править сто карбованців.
  • Мотря — наймичка, наречена Романа. Це працьовита й старанна дівчина,  гарна господиня, горда й чесна в стосунках із хазяйським сином. Портрет Мотрі: «… дівка красива, здорова, зна всі порядки, коло птиці, коло свиней, коло корів – одне слово, хазяйка біля всього; в хаті, як в кімнаті, я вже нездужаю, а проти неї, скільки їх у нас не було ніхто хліба не спече, ніхто борщу не наваре, хоч і без олії іноді, а всі їдять не нахваляться…»
  • Клим — робітник Калитки. Це покірний чоловік, та він може щось взяти без дозволу (украсти), любить посперечатися. Та він працьовитий і старанний, із власною гідністю. Має почуття гумору

Герасим Калитка “Сто тисяч” 

Головний герой “Сто тисяч” – Герасим Калитка. Він зображується тут скупою, егоїстичною та жадібною людиною. Всі його помисли, кожен крок, кожна думка, так чи інакше, спрямовані на придбання землі. А для цього потрібні гроші, і Калитка їх добував грубим та жорстоким визискуванням наймитів. Будучи такою людиною, Калитка, звичайно, і не проти того, щоб розжитися якось шахрайською махінацією. Заради придбання землі він іде на неї і стає жертвою шахрая, ще хитрішого за себе.

Але, водночас, він є і працьовитою людиною: встає дуже рано, працює зранку до вечора, їсть так само, як і наймити, хоча й належить не до бідних людей. Це підтверджує його скупість. Свою сім’ю Калитка не любить: жінка “з діжі не вилазить”, а наймити в роботі не розгинаються. Навіть коней він любить більше за жінку. Коли Герасим дізнався, що його обдурили, для нього це був крах, життя для нього не мало ніякого значення. Для цього героя втрата грошей була гірша за смерть

Савка “Сто тисяч” 

В п’єсі зображується ще один персонаж Савка – компаньйон Калитки. Разом зі своєю сім’эю жив бідно, тому заліз в борги та пішов на махінацію. Він ладен запродати душу дияволові, тільки б розжитися грошима: «лиш би гроші дав…». Савка переступає закон (участь у шахрайстві), замахується на життя Калитки.

Савка, в порівнянні з Герасимом, був більш доброю, порядною та совісною людиною. Свою жінку, хоч вони й часто сваряться, він любить, в церкву возить на конях, не примушує йти пішки. Коли він дізнався, що разом з Герасимом став жертвою обману, то веде себе досить спокійно. Савка зрозумів, що шахрайством нічого не заробиш, а навпаки, можеш багато чого програти.

Савка – нехазяйновитий, невдачливий, тому біднийВодночас, Савка сміливий та одчайдушний — заради родини готовий стати в спілку із самим нечистим; іде перевіряти фальшиві гроші в казначейство

Копач-Бонавентура “Сто тисяч” 

Копач-Бонавентура зображений в п’єсі привітною та доброю людиною, яка любить людей та не бажає нікому зла. Але він бідний, в нього нічого немає, так і живе, перебиваючись, ходячи з хати в хату, поки не виженуть хазяї. В Бонавентури є завітна мрія – знайти якийсь скарб і зажити добре. Про це він постійно думає й говорить, але люди йому вже не вірять. В п’єсі Копача зображено позитивним персонажем.

Копач

Має нав’язливе бажання розбагатіти, знайшовши скарб, живе за чужий рахунок.

Не має гордості — клеїв дурня перед багатими Пузирями.

Непрактичний — замість реальної праці займається пошуком міфічних скарбів

Розумний, освічений, хоч і має хаотичні, поверхові знання.

Уміє допомогти своїм благодійникам.

Трохи романтичний, із доброю душею, щедрий: хоче поділитися з усіма скарбом, якщо знайде його.

Жартівник, людина з почуттям гумору

Роман “Сто тисяч” 

Роман – молодий та вродливий парубок, який не пішов в батька. Він добрий, привітний, але діяльність батька дала про себе знати. Роман навіть згоджується шукати скарб з Бонавентурою.

На відміну від батька не любить брехати та шукати “халяву”.

Роман – поважає своїх батьків, але, маючи свої думки та почуття відстоює їх. Кохає наймичку Мотрю простим, щирим коханням, яке не хоче міняти на грощі Пузирівни.

Характеристика Параски

Параска – трохи скупувата жінка, теж не байдужа до грошей. Коли була молодою – була гарною та вродливою, але важка праця зробила своє діло.

Параска
Затуркана, покірна своєму чоловікові, недовірливо ставиться до робітників.

Обіцяє «заїсти». невістку, яка їй не сподобається

Розуміє, що шлюб синові треба брати не через багатий посаг, а за взаємної любові та приязні; інколи буває рішучою, наполягає на своєму, хоч і наражається на небезпечну реакцію чоловіка

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Данило

    Велике дякую

    Відповіcти
  2. Алёнка

    Спасибо большое

    Відповіcти
    1. J. G. (Джей Джи) автор

      Дякуємо, за зворотній зв’язок! Раді, що змогли допомогти!

      Відповіcти
  3. Андрій

    Дякую. Дуже допомогло. Дякую старайтесь далі

    Відповіcти