«Свята Іоанна» Бернард Шоу

«Свята Іоанна» (англ. Saint Joan, перекладалася також під назвою «Свята Жанна») — одна з найвідоміших п’єс Бернарда Шоу, написана в 1923 році і вперше поставлена ​​на сцені в грудні цього ж року. Головна героїня п’єси — Жанна д’Арк. Дія п’єси відбувається в XV столітті, в ході Столітньої війни, коли поява і сміливі дії Жанни д’Арк переломили хід війни на користь французів. Головною темою п’єси є роздуми автора про роль великої особистості в історії і в прогрес людства. Критики вважають Жанну найкращим і найяскравішим образом у всій драматургії Шоу, що з’єднало велич і простоту, комічне і трагічне, духовну самостійність і стихійну силу особистості.

«Свята Іоанна» скорочено

Картина перша. Франція, березень 1429 року. В країні господарюють англійці, невелику частину території обороняють прихильники французького дофіна (наслідного принца) Карла. У фортеці Вокулер з’являється селянська дівчина на ім’я Жанна і вимагає побачення з Робером де Бодрікуром, комендантом фортеці. Комендант відмовив і велів їй відправитися назад до батька. Уперта Жанна залишилася в Вокулері, і маючи чарівний дар переконання, змусила гарнізон фортеці прийняти її сторону. Наступного дня кури у фортеці перестали нестися, а корови — доїтися. Обурений де Бодрікур звелів привести до нього Жанну, проте незабаром, не в силах протистояти її наполегливості та умовлянням гарнізону, наказав дати все, що вона вимагала: коня, обладунки та кількох солдатів для подорожі до дофіна Карла. Після цього в кімнату вбігає місцевий економ з криком: «Кури несуться як божевільні! П’ять дюжин яєць! »Де Бодрікур здригається, хреститься і шепоче побілілими губами:« Господи помилуй! Воістину вона послана Богом! »

Картина друга. Через 11 днів Жанна прибула в Шинон, де перебував дофін Карл. До цього часу чутки про Діву, послану Богом для порятунку Франції, встигли широко поширитися. Жанні влаштовують випробування — під час прийому Карла підмінив Жиль де Ре, проте Жанна впевнено впізнала в натовпі справжнього дофіна. Далі у них відбувається довга бесіда наодинці, в ході якої Жанні вдається вдихнути надію і рішучість у слабовільного принца. Карл сповіщає двір, що вручає Жанні командування французькою армією.

Картина третя. Околиці обложеного англійцями Орлеана, 29 травня 1429року. Для підходу до міста і зняття облоги французьким військам необхідний західний вітер, що дозволить судам йти проти течії Луари. Командир Жан де Дюнуа зустрічає Жанну і пояснює їй стан справ. Вітер несподівано змінюється на західний. Дюнуа схиляє коліна і вручає Жанні свій жезл зі словами «Я твій солдат». Армія з криками «За Бога і Діву!» Мчить рятувати Орлеан.

Картина четверта. Кілька місяців потому. Орлеан звільнений, французи отримують одну перемогу за іншою, витісняючи англійців, воєначальник яких Джон Тальбот узятий в полон (битва при Пате). У англійському таборі радяться воєначальник граф Уорік і єпископ міста Бове П’єр Кошон. Перший вважає Жанну небезпечним ворогом Англії, другий — наполегливою ​​єретичкою і ворогом церкви. Кошон пояснює: «У що перетвориться наш світ, якщо будь-який безграмотний мужик або будь-яка пастушка стане викидати на смітник всю мудрість, весь досвід, всі знання, накопичені Церквою, якщо вона стане відкидати керівництво вчених, поважних, благочестивих людей, загордившись в жахливій своїй гордині, вселеній дияволом, що отримує натхнення безпосередньо від Бога? Це буде світ, залитий кров’ю, світ, де лютує розруха, де кожен робить, що хоче; це буде крах, повернення до варварства ». Кошон також засуджує національний патріотизм як антихристиянське вчення. У підсумку обидва вирішують розправитися з Жанною і призначити за її упіймання величезну ціну — шістнадцять тисяч фунтів стерлінгів.

Картина п’ята. Принц Карл коронувався в Реймсі. Народ захоплено вітає Жанну, придворні її ненавидять. Дюнуа пояснює Жанні причину: «Хіба старі полководці, маразматичні плутаники і недотепи, люблять успішних молодих капітанів, які забирають у них командування? Хіба досвідчені в політиці честолюбці живлять ніжність до вискочки, який вмощується на їх місце? Хіба архієпископам приємно, коли хтось відтирає їх від вівтаря, нехай навіть це буде святий? »Жанна розривається між двома бажаннями: повернутися в рідне село, порахувавши свою місію завершеною, або йти звільняти Париж. Придворні і сам король дають зрозуміти, що воліли б перший варіант. Архієпископ звинувачує Орлеанскую Діву в гріховній гордині і непокорі церкві. Жанна з сумом визнає, що залишилася наодинці, але вирішує продовжувати боротьбу.

Картина шоста. У битві під Компьєном Жанна захоплена в полон бургундцями, які потім продали її англійцям. Їй пред’явлено звинувачення в чаклунстві і тяжкій єресі. 30 травня 1431року в Руані почався інквізиційний процес. Для початку Жанну піддали виснажливим допитам; вона відповідала відверто на всі питання, які не стосувалися її особистого спілкування з Богом і його посланцями. З цих відповідей були скомпоновані 12 пунктів звинувачення.Відповіді Жанни на суді наповнені мужністю і спокійною гідністю.Вона відмовилася обіцяти, що повністю довіриться церкві та її постановам; це викликало репліку Кошона: «Ти сказала достатньо для того, щоб десять єретиків послати на вогнище». Погрожуючи тортурами і багаттям, судді врешті-решт примушують полонянку підписати покутне зречення, але дізнались, що замість багаття вона отримає лише довічну монастирську в’язницю, Жанна розриває текст зречення. Діву відводять на страту. Перед смертю Жанна попросила дати їй хрест; якийсь солдат пов’язав дві палички навхрест і подав їй. Капелан, присутній при страті, назвав себе Іудою, гідним шибениці.

Епілог оформлений як сон короля Карла 25 років після страти Жанни. У ложа короля збираються всі персонажі, вершиться подвійний суд — суд історії над Жанною і суд над її суддями. Щойно закінчився реабілітаційний процес, який зняв з Жанни всі звинувачення, її судді визнані «винними в умисному обмані, упередженості, підкупності і злості». Дух Кошона скаржиться, що його прокляли, а тіло викопали з могили і викинули в стічну канаву — хоча він був «справедливий, милосердний, вірний своїм переконанням і не міг вчинити інакше». Виникає дух солдата, що дав Жанні хрест перед смертю, — раз на рік його відпускають за це з пекла на добу. Солдат повідомляє, що в пеклі обрана компанія — «імператори, папи, та королі, та ще різні на ту ж стать». Дух капелана говорить, що він розкаявся і звернувся до добра після страти Діви, хоча перед цим активно сприяв її засудженню, на що Кошон зауважує: «Значить, в кожному столітті новий Христос повинен помирати в муках, щоб врятувати тих, у кого немає уяви? »З’являється граф Уорік, приносить Жанні свої вибачення і пояснює:« Ваше спалення було чисто політичним заходом. Особисто проти вас я анічогісінько не мав ». Останнім, під загальний сміх, з’являється людина в костюмі 1920 року і зачитує постанову про зарахування Жанни до лику святих католицької церкви.
Всі присутні, включаючи короля, схиляють коліна перед Жанною і прославляють її подвиг. Але після її питання: «Чи хочете ви, щоб я повстала з мертвих і повернулася до вас жива?» Усі перелякано встають. Король цинічно помічає: «Якщо б навіть ви могли повернути її до життя, через півроку її б знову спалили». Решта визнають, що людство не готове прийняти святих і жити з ними. Дзвін б’є опівночі, духи, крім Жанни, зникають, король засинає. Жанна у відчайдушній молитві закликає Бога наблизити час виправлення людства.

«Свята Іоанна» головні герої

Більшість персонажів п’єси — історичні особи.

 • Жанна д’Арк на прізвисько Діва.
 • Робер де Бодрікур, комендант фортеці Вокулер.
 • Бертран де Пуланжі, начальник варти Вокулер.
 • Карл VII, дофін, згодом король Франції.
 • Архієпископ Реймський.
 • Сеньйор Ла Тремуй, радник короля.
 • Жиль де Ре, на прізвисько «Синя борода».
 • Ла Гір, капітан.
 • Жан де Дюнуа, на прізвисько «бастард орлеанский», французький полководець, соратник Жанни.
 • П’єр Кошон, єпископ міста Бове.
 • Граф Уорік, англійський воєначальник.
 • Джон де Стогембер, англійський капелан.
 • Брат Джон Леметр, інквізитор.
 • Канонік Джон д’Естіве.
 • Канонік де Курсель.
 • Брат Мартін Ладвеню, чернець.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *