«Тарас Бульба» Гоголь аналіз

«Тарас Бульба» Гоголь аналіз твору

Жанр «Тарас Бульба» — історична повість, багатопланова, з великою кількістю дійових осіб. У центрі оповідання — доля козацького полковника Тараса Бульби та двох його синів. Зав’язка — приїзд колишніх бурсаків в батьківський дім. Кульмінацій декілька. Розв’язка — загибель самого Тараса Бульби.

Основна ідея «Тарас Бульба»— єдність, заснована на вірі, патріотизмі, товаристві, вольності.

Проблематика повісті: вольний світ Запорізької Січі

Повість «Тарас Бульба» розповідає читачеві про боротьбу українського народу з польською шляхтою. Широке, епічне зображення цієї боротьби визначило патріотичний пафос повісті. Гоголь показав у своєму творі узи дружби, що зв’язують два братніх народи — російський і український — в їх спільну історичну долю.

Головний герой повісті Тарас Бульба не умовно-богатирський образ — він наділений конкретними історичними рисами. Гоголь правдиво малює образ козака тієї суворої епохи. Лише в рідкісні проміжки затишшя Тарас повертається до мирного сімейного життя; решту часу він — воїн, віддає себе служінню вітчизні.
Тарасу не властиві коливання, він завжди знає свою мету; свій борг він бачить в бездоганному служінні батьківщині, звідси витоки його безстрашності і мужності. «Груба прямота вдачі» Тараса Бульби протиставлена ​​зніженості польської шляхти і тим представникам козацтва, які переймали її звички.
Вірність батьківщині, кохання до неї для Тараса вище кровного споріднення і особистої прихильності. Тим страшніше трагедія, яка торкнулася його родини. Було у полковника Бульби два сини, старший — Остап і молодший — Андрій.

Остапа Гоголь поряд з іншими козаками наділяє богатирськими рисами. В Остапі ми бачимо продовжувача батьківської справи, Тарас ним пишається. Для Остапа, як і для інших козаків, немає нічого дорожче вітчизни, і для неї він готовий разом з усіма перенести найстрашніші муки і смерть. У сцені страти Остап, що піддається нелюдським тортурам, не втрачає мужності, знаючи, що його загибель не марна.

А ось Андрій — людина більш тонка, він вміє цінувати красу в навколишньому житті. Закохався козак в молоду польську панночку і перейшов на сторону ворогів, зрадивши і батьківщину, і батька, і товаришів своїх. Бульба сам стратив свого сина, який зрадив батьківщині і народу.
Андрій ставши на шлях зради, «пропав для всього козацького лицарства», не став молодий козак захисником рідної землі, а разом з ворогами став вбивати своїх колишніх друзів і товаришів.

Образи двох братів — це два можливих людських життєвих шляхи. Це або безсмертя в ім’я народного щастя, або безславна смерть зрадника, ім’я якого нащадками якщо й буде згадуватися, то з ненавистю і ганьбою.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: 8клас
Коментарі:
  1. 2 года ago
  2. 5 месяцев ago
  3. 3 месяца ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *