«Три неділі на одному тижні» Едгар По

«Три неділі на одному тижні» (англ. Three Sundays in a Week) — сатиричне оповідання Едгара Аллана По, спочатку опубліковане під назвою «A Succession of Sundays» в журналі The Saturday Evening Post 27 листопада 1841. У центрі розповіді — умова, яку поставив головному героєві його дядько: він згоден віддати йому в дружини свою дочку, лише тоді, «коли три неділі поспіль припадуть на один тиждень». Деякі критики вважають, що По зробив розповідь напівавтобіографічною, зобразивши в якості головних героїв себе, свою дружину і прийомного батька

«Три неділі на одному тижні» скорочено

Головний герой на ім’я Боббі просить у свого дядька Скупердея руку його дочки Кейт. Той відмовляється, заявивши, що благословить її на шлюб з племінником лише тоді, коли на «один тиждень припадуть трьох неділі». Молодій парі ситуація здається безнадійною, однак, вихід з неї їм підказує почута розмова двох морських капітанів — Претт і Смізертона. Обидва вони подорожували навколо світу цілий рік, однак, один відправився в західному напрямку, а інший в східному. Претт стверджує, що неділя буде завтра, а Смізертон, що вона була вчора. А оскільки їх розмова має місце також в неділю, виходило, що умова дядька Скупердея було виконано. Будучи «людиною слова», він благословляє пару на шлюб.

Джерела
Географічний феномен, пов’язаний з обертанням Землі навколо своєї осі, був відомий задовго до По. На нього звертали увагу ще португальські та іспанські мореплавці, в XVI столітті, які відправлялися в Китай різними маршрутами. Ідею розповіді Едгара По могла підказати привернувша його увагу анонімна стаття «Три четверга на одному тижні», надрукована у випуску філадельфійської газети «Public Ledger» за 29 жовтня 1841. У свою чергу її джерелом міг послужити роман Франсуа Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель», у другій книзі якого згадується «тиждень з трьома четвергами».

Аналіз «Три неділі на одному тижні»

У жанровому відношенні «Три неділі» можна віднести до сатиричних розповідей. Головними об’єктами авторського глузування стають самодурство старого Скупердея і торжествуюче користолюбство головного героя. Ще одним сатиричним елементом, особливо яскравим для сучасних По читачів, став доктор О’Болтус. У якого був реальний прототип — професор Ларднер, який приїхав в США з Лондона з серією лекцій на наукову тематику в 1840-х роках. По скептично поставився до ідей професора, обізвавши його «шарлатаном» в одній зі статей своєї збірки «Маргіналії».

«Три неділі на одному тижні» містять елементи автобіографії. Сам По як і головний герой одружився на своїй двоюрідній сестрі (яка також як і героїня іншого його оповідання — «Елеонора» була неповнолітньою). У дядькові Скупердяї По міг зобразити свого вітчима — Джона Аллана, який як і його прототип живив «найглибше презирство до красного письменства» і був різко проти письменницької кар’єри свого пасинка

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *