“Три товстуни” скорочено

“Три товстуни” скорчено читати українською Ви можете за 8 хвилин.

“Три товстуни” короткий зміст (переказ)

Три товстуни — повість-казка Юрія Олеші. У книжці розповідається про революцію, підняту під проводом зброяра Просперо та канатоходця Тібула проти багачів-товстунів.

“Три товстуни” головні герої

  • Доктор Ґаспар Арнені — найвідоміший в країні учений, досить похилого віку, співчуває народу;
  • Канатоходець Тібул — один з вождів революціонерів, акробат, цирковий артист з труппи «Балаганчик дядечка Брізака», найкращий в країні гімнаст;
  • Суок — дванадцятилітня дівчинка-циркачка, напарниця Тібула;
  • Авґуст — старий клоун з труппи «Балаганчик дядечка Брізака»;
  • Тітонька Ганімед — економка доктора Ґаспара;
  • Зброяр Просперо — один з вождів революціонерів;
  • Спадкоємець Тутті — хлопчик дванадцяти років, спадкоємець Трьох товстунів;
  • Раздватричі — учитель танців, який співчуває Товстунам;
  • Три Товстуни — правителі країни, їхні імена не згадуються, в повісті їх називають Першим, Другим і Третім Товстунами;
  • Граф Бонавентура — капітан палацової гвардії;
  • Туб — учений, творець ляльки спадкоємця Тутті.

Країною правлять Три Товстуни – магнати-монополісти, які не мають ні титулів, ні формальних посад. Хто правив країною до них, невідомо; вони – правителі, які мають неповнолітнього спадкоємця Тутті, якому і мають намір передати владу.

У країні Трьох Товстунів революційна ситуація – невдоволення бідної частини суспільства, раз у раз спалахують сутички заколотників з гвардією Трьох Товстунів. Лідерами революціонерів є зброяр Просперо і повітряний гімнаст Тибул. Один з головних героїв роману, вчений найширшого профілю, доктор Гаспар Арнері, співчуває народу, хоча сам – досить забезпечена людина. Просперо заарештований і посаджений в клітку звіринця, але Тибул залишається на волі. Гаспар ховає Тибула в своєму будинку і за допомогою розчину, що змивається, перефарбовує його в негра для тимчасового маскування. На наступний день «негр» випадково дізнається про підземний хід з палацу Трьох Товстунів (цей секрет відкриває Тібулу продавець повітряних куль, який напередодні мав необережність залетіти на своїх кулях на палацову кухню і тільки за в’язку своїх куль купив свободу у кухаря, який погрожував видати його).

Тим часом, піднявші заколот гвардійці палацової варти псують шаблями механізм чудової ляльки спадкоємця Товстунів, випещеного, але пригніченого хлопчика Тутті. Коли лялька була справна, вона не відрізнялася зовні від живої дівчинки і навіть росла ідентично з Тутті. Як кращому розуму країни, доктору Гаспару відданий наказ полагодити ляльку за один день і одну ніч під загрозою суворої кари. Він не може цього зробити з об’єктивних технічних причин і везе ляльку до палацу, щоб чесно здатися, але по дорозі втрачає її. Пошуки ляльки приводять його в фургон бродячих артистів, і там він бачить свою стару знайому – маленьку циркачку Суок, як дві краплі води схожу на зламану ляльку. З ініціативи Тибула (теж член трупи цього Балаганчика) вона погоджується підмінити собою ляльку і допомогти революціонерам: врятувати Просперо з палацового звіринця. Більш того: доктор, домовившись з Суок, демонструє, нібито лялька безповоротно помре, якщо Товстуни не скасують масову страту полонених при невдалому штурмі заколотників, і кара скасована, щоб смертю ляльки не засмутити Тутті!

Дівчинці вдається звільнити Просперо: вона взяла ключ від його клітки у Тутті, якому Товстуни повісили його на шию, вважаючи, що так він буде в безпеці. Звільняючи Просперо з звіринця, Суок випадково чує передсмертний хрип якогось людиноподібного вовка, що представляється опальним ученим, що колись запозичив з неї, Суок, образ чудової ляльки для Тутті; більш того: нещасний в’язень перед смертю зізнається, що насправді Суок і Тутті – розлучені близнюки. Просперо бере зі звіринцю жахливу пантеру, і, прикриваючись їй, він і Суок намагаються втекти з палацу. Зброяру це вдається – через той самий підземний хід, що починається з кухні, – а Суок, через безглузду випадковість, немає. Її присуджують до смерті через розривання трьома тиграми. Тутті, щоб своїм плачем не завадив стратити фальшиву ляльку, особливі шпигуни присипляють на кілька днів, закапавши йому сплячому снодійне в вухо. Проте, все для хороброї дівчинки і революціонерів складається вдало: гвардійці, що перейшли на бік народу, підміняють дівчинку на знайдену ляльку, і лише Товстуни встигають здивуватися, чому тигри не чіпають дівчинку, як їх владу скидають, а Суок і Тутті остаточно возз’єднуються і дають вистави разом.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Максим

    Дали познайомитись із текстом і вже за 7хв. я прочитав

    Відповіcти
  2. Ялрлолрлвбгщцс

    Прочитав за 5 хвилин дякую за текст

    Відповіcти
  3. Аня

    Дуже вам дякую що ви і коротко і по українські бо я ніяк не змогла знайти аудіо книжку по українські

    Відповіcти