Тривалість життя рослин

Ботаніка

Рослини на земній кулі ростуть повсюди. Вони мають різну форму, розміри, тривалість життя.  В цій статті ми ознайомимося як різняться рослини за тривалістю життя.

Тривалість життя рослин

Як і інші організми рослини мають обмежену тривалість життя. У різних рослинних організмів вона може коливатися від кількох десятків годин до кількох місяців та десятків і навіть тисяч років.

Вищі рослини за тривалістю життя поділяють на:

– однорічні;

– дворічні;

– багаторічні.

Однак такий поділ дещо умовний, оскільки залежно від умов середовища тривалість життя рослин одного виду може істотно відрізнятися.

Тривалість життя багаторічних рослин дуже варіює. Наприклад, вік тратрав’янистої папороті щитника чоловічого може сягати 100 років, горицвіту весняного – понад 150. Деякі напівкущі, що ростуть у високогір’ях, можуть доживати до 300, а іноді й до 800 років.

Однак найбільша тривалість життя у деяких деревних рослин. Осика, береза, граб живуть у середньому 80-100 років, липа і сосна сибірська – близько 500, тис ягідний, дуб звичайний – понад 2000, секвоядендрон гігантський та баобаб – близько 4000 років.

Найдовновічніша серед рослин – сосна остиста, що зростає на посушливих кам’янистих схилах у горах Колорадо, Аризони. Її найстаріший представник росте на сході Каліфорнії на висоті 3275 м. Учені вважають, що вік цього дерева перевищує 4700 років, і на знак поваги до “старожила” дали йому ім’я – Мафусаїл.

Значно довше можуть зберігати життєздатність спори та насіння рослин.

Групи рослин за тривалістю життя

Однорічні рослини – твав’яисті рослини, що живуть протягом лише одного вегетаційного періоду, не мають багаторічних підземних органів і гинуть після цвітіння та плодоношення.

Представники однорічних рослин – пшениця, грицики, огірок, горох, волошка.

Дворічні рослини –  твав’яисті рослини, що живуть два роки. Першого року розвивають вегетативні органи та накопичують поживні речовини, другого – відплодоносивши, відмирають.

Представники дворічних рослин – буряк, морква, капуста, дзвоники.

Багаторічні рослини – трав’янисті і дерев’янисті рослини, що живуть понад два роки. Цвітуть і плодоносять один або багато разів протягом життя. У більшості трав’янистих рослин наземні пагони щороку відмирють, а живими залишаються лише підземні органи (кореневища, бульби, цибулини та ін.).

Представники багаторічних рослин – чебрець, пирій, конвалія, ряст, ялина, бузок.

Оцініть статтю
Додати коментар