Цікаві факти про білки

Цікаві факти про білки в організмі зібрані в цій статті.

Цікаві факти про білки (хімія)

Вперше білок було виділено (у вигляді клейковини) в 1728 році італійцем Якопо Бартоломео Беккарі (1682- 1766 р.р.) із пшеничного борошна. Про цю подію прийнято вважати народженням хімії білка.

1) Все живе на землі містить білки. Вони складають близько 50% сухої ваги тіла всіх організмів. У вірусів зміст білків коливається в межах від 45 до 95%. Білки є одними з чотирьох основних органічних речовин живої матерії (білки, нуклеїнові кислоти, вуглеводи, жири), але за своїм значенням і біологічним функціям вони займають в ній особливе місце.

2) Близько 30% всіх білків людського тіла знаходиться в м’язах, близько 20% — в кістках і сухожиллях і близько 10% — в шкірі.

3) У природі існує приблизно 1010-1012 різних білків, що забезпечують життєдіяльність організмів всіх ступенів складності від вірусів до людини, вони забезпечують життя більш 2 млн. Видів організмів.

4) Мозок — це теж білок, при попаданні в організм людини етилового спирту клітини мозку відмирають (тому що білок денатурується)

5) Білки — це протеїни. І вони мають першорядне значення для організму

6) Свою назву білки отримали від яєчного білка, який з незапам’ятних часів використовувався людиною як складова частина їжі.

7) Білки мають чотири структури. а) первинна структура — утворена пептидними зв’язками. б) вторинна структура. Має форму спіралі. Складається з пептидних і водневих зв’язків. в) третинна структура. форма — кулька. складається з пептидних, водневих і дисульфідних зв’язків. г) четвертинна структура складається з альфа і бета ланцюгів.

8) Білки виконують ферментативну функцію в організмі. наприклад фермент пепсин — це білок-фермент який розкладає білки до амінокислот

9) Білки мають захисну функцію. Наприклад інтерферон це білок ,що захищає організм від вірусів

10) Білки синтезуються на рибосомах

11) Білки можуть виступати в ролі гормонів, наприклад гормон інсулін. Він сприяє проникненню глюкози в клітину. Виробляється острівцями Лангенгарса в підшлунковій залозі.

12) Виконують енергетичну функцію після використання жирів і вуглеводів. При розщепленні білків вивільняється дуже мало енергії 17кДж з 1г. жири і вуглеводи майже в два рази більше виробляють енергії

13) Ваше волосся — це чистий білок

14) Білки — полімери, що складаються з амінокислот — мономерів.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві наукові факти

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *