Цікаві факти про Чистий Четвер

Цікаві факти про Чистий Четвер

Цього дня, той, хто скупається вдосвіта, буде здоровим цілий рік.

На тижні перед Великоднем для православних християн настає Великий (Чистий) четвер. Під час богослужінь цього дня згадують одну з найважливіших євангельських подій: Таємну вечерю, на якій Ісус Христос омив ноги своїм учням, показавши тим самим приклад братської любові і смиренності. Згідно з Євангелієм, на Таємній Вечері Ісусом Христом було встановлено обряд євхаристії — Святого Причастя.

Цей обряд визнається всіма християнами — православними, католиками, лютеранами — віруючі куштують вино і хліб, маючи на увазі під ними Тіло і Кров Ісуса Христа. З Великого Четверга і до неділі у всіх православних храмах церковні служби присвячуються спогадам про земні страждання Спасителя.

З Великого Четверга починаються приготування до Великодня. Віруючим необхідно прийти до храмів, сповідатися і причаститися. У будинку прибирають, печуть паски, фарбують яйця.

У Чистий четвер прийнято встати до сходу сонця і скупатися — символічно очиститися від гріхів і суєти. А після купання набрати води і вилити її на перехрестя, щоб звільнитися від хвороб.

У народі говорили: «Якщо в Чистий четвер вимиєшся і вимиєш, увесь рік чистота в хаті водитися буде». Дуже поширена традиція з ранку умиватися сріблом, коли в глечику з водою лежить срібна монета.

Після прибирання, проведеного в Чистий четвер, в будинках не прибирали і не мели підлоги до Великодня, щоб «не засмітити очі Христу». У деяких областях в цей день перемивали весь посуд в будинку, а молочні глечики ще й обкурювали жіночими волоссям, пояснюючи важливість цього заняття тим, що посуд зневажений дотиком Юди Зрадника.

Існує повір’я, що в Чистий четвер до сходу сонця ворон купає своїх пташенят в річці. Хто встигне скупатися раніше їх, той буде здоровий цілий рік. У цей же день прийнято стригти дітей.

У цей день влаштовувалася велике прання — перепирати весь одяг, постільну білизну, скатертини, фіранки і рушники, а також килимки, доріжки і підстилки. Все виносилося на просушку у двір, а вся родина в ніч з четверга на п’ятницю лягала спати на гороховіні, гороховій соломі, яку розстеляли на підлозі.

Необхідність прибирання у Чистий четвер пояснювали ще й тим, що у святе Воскресіння Христова радіють не тільки люди і природа, а й тварини і кожна річ і предмет. Після прибирання у Великий четвер господині печуть паски, фарбують яйця готують сіль для великоднього столу

У цей день слід перерахувати гроші три рази, щоб весь рік «водилися» гроші.

Слід всім у родині взяти по жменьці солі і зсипати в один пакет. Цю сіль прибирають і зберігають, і називається вона «четвергова сіль», тобто Великого Четверга. Нею ви можете лікувати себе, а також своїх рідних і близьких. Цією сіллю роблять обереги для родини, худоби, городу, будинку і т.д.

Літні люди мріяли померти у Великодній тиждень, бо вважалося, що саме в цей час ворота до раю не закриваються і їх ніхто не охороняє.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві традиції

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *