Цікаві факти про фотосинтез

Цікаві наукові факти

Цікаві факти про фотосинтез

Більшість рослин отримують енергію шляхом фотосинтезу. Але існують також і рослини-мікогетеротрофи, які не здійснюють фотосинтез через відсутність хлорофілу, а замість цього паразитують на грибах. Яскравим прикладом мікогетеротрофів став під’ялинник одноквітковий, абсолютно біла рослина без листя.Білий колір пояснюється тим, що йому абсолютно не потрібне сонячне світло, він може вільно виростати на грунтах дуже густих лісів і в ще більше в темних місцях.

Морський слизень Elysia chlorotica асимілює хлоропласти водорості Vaucheria litorea в клітини травного тракту. Хлоропласти продовжують фотосинтезувати в організмі слимака протягом декількох місяців, що дозволяє слимаку жити тільки за рахунок однієї глюкози, отриманої в результаті фотосинтезу. Геном слимака кодує деякі білки, необхідні хлоропластам для фотосинтезу.

Виявляється, що в природному середовищі фотосинтезуючі бактерії можуть використовувати не тільки світло Сонця, але також і інші джерела світла, а тому можуть перебувати в місцях, що не піддаються сонячному опроміненню. У 2005 році Томас Бітті з університету Британської Колумбії спільно з Робертом Блейкеншіпом з університету Арізони в глибоководних пробах, узятих в околицях термального джерела біля узбережжя Коста-Ріки знайшли серобактерію GSB1, схожу з серобактеріями пологів Chlorobium і Prosthecochloris, що містить бактеріохлорофіл. Вони припустили, що вірогідність контамінації зразка мала і, отже, GSB1 використовує для фотосинтезу не сонячне світло (яке не проникає крізь 2,4-кілометрову товщу моря), а тьмяне довгохвильове (~750 нм) світло, що випускається гідротермальними джерелами.

Станом на кінець 70-х років минулого століття, потужність сонячної енергії, яка перероблялася земною рослинністю при фотосинтезі, на порядок перевершувала потужність всіх електростанцій планети.

Оцініть статтю
Додати коментар