Цікаві факти про цунамі

Цікавинки про цунамі розширять ваші знання про такі небезпечні хвилі.

Цікаві факти про цунамі

1. Цунамі, зазвичай, виникає через землетрус, але також може бути викликане виверженням вулкана, зсувом, швидкими змінами в атмосферному тиску, або метеоритом.

2. Цунамі складається з декількох хвиль. Перша хвиля цунамі зазвичай не така сильна, але більш пізні хвилі, можуть бути значно більше.

3. У найглибшій частині океану, хвилі цунамі досягають з 0,3 до 0,9 метра у висоту. Моряки можуть навіть не усвідомлювати, що хвилі цунамі проходять під ними.

4. У той час як ніхто не був свідком цунамі, викликаного метеоритом, багато вчених вважають, що метеорит, можливо, створив цунамі, що знищило життя на Землі більше 3,5 мільярдів років тому.

5. Один з найбільших землетрусів в історії сталовся в 100 милях від узбережжя Чилі 22 травня 1960. Всього через 15 хвилин після землетрусу, 24 — метрові хвилі покрили узбережжі. П’ятнадцять годин потому, хвилі цунамі дісталися до Гавай і, нарешті, через 22 години після землетрусу, цунамі дійшов і до Японії ( а це відстань — 10 000 миль від місця, де стався землетрус).

6. Хвилі цунамі можуть рухатися зі швидкістю 970 км/год (швидкість реактивного літака).

7. Цунамі в Індійському океані (найбільше цунамі в світі) 2004 забрав життя більш 216,000 чоловік. Жертвами були не тільки місцеві жителі, але і приблизно 9000 туристів з Австралії, Швеції, Великобританії і США, які проводили свої різдвяні канікули в пляжних курортах в Південно-Східній Азії.

8. Пальми з довгими голими стовбурами, добре пристосовані до життя на березі і часто залишаються після цунамі неушкодженими.

9. «Мега-цунамі» є цунамі з надзвичайно високими хвилями і, як правило, викликані зсувом. Мега- цунамі сталося в Бухті Літуйя (Аляска) в 1958 році, створюючи найвище цунамі за всю історію з висотою більше  500 метрів.

10. Часто люди, після першої хвилі цунамі, повертаються в свої будинки чи на пляж, щоб допомогти людям або тваринам, а коли їх наздоганяє інша хвиля цунамі, вони стають вже її жертвами.

11. Цунамі в Індійському океані 2004 розкрила втрачене місто Махабаліпурам, столицю царства, яке знаходилося під водою.

12. Цунамі може отруїти поверхню прісної води і систему підземних вод, а також грунту, залишаючи велику кількість солі. Отже, тисячі людей можуть померти від голоду і хвороб незабаром після цунамі.

13. У той час як цунамі відбуваються в кожному океані на Землі, близько 80% усіх цунамі виникають в Тихому океані (Кільце Вогню).

14. З трьох основних океанів, тільки Тихий океан має вбудовану багатонаціональну систему попередження про цунамі.

15. Землетрус, який викликав цунамі 2011 року в Японії, є п’ятим за величиною землетрусом у світі з 1900 року.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *