У яких продуктах містяться амінокислоти?

Щоб не виник дефіцит амінокислот в організмі, необхідно вживати продукти, що містять білок.

Для людини необхідно 20 амінокислот з існуючих у природі 150 -ти.

Амінокислоти поділяються на замінні і не замінні. Замінні амінокислоти, це ті які може наш організм сам синтезувати з деяких амінокислот. А незамінні ті які повинні надходити в їжу з різних продуктів. Незамінні амінокислоти наш організм не може виробляти ( синтезувати ).

Замінні амінокислоти:

Пролин, Глютамін, Аргінін, Тирозин, Гліцин, Аспарагин, Аланин, Глутаминовая кислота, Серін, Цистин, Аспарагінова кислота.

Незамінні амінокислоти:

Валін, Фенілаланін, Триптофан, Лізин, Лейцин, Ізолейцин, Метеонін, Треонін, Аргінін, Гистидин.

Розглянемо, в яких продуктах містяться ці амінокислоти і для чого вони необхідні.

У яких продуктах містяться амінокислоти?

Вміст незамінних амінокислот в їжі і їх значення для організму:

Валін необхідний для того, щоб відновлювати пошкоджені тканини і метаболічні процеси в м’язах у разі важких навантажень, а також підтримувати нормальний обмін азоту в організмі. Ним виявляється стимулюючу дію. Валін міститься в грибах, м’ясі (курка, яловичина), зернових, молочних продуктах ( сир і сирні продукти, тверді сири), арахісі та сої. Також валін ми вживаємо з яйцями, печінкою, рисом, макаронами.

Лейцином захищаються м’язові тканини, він являє собою джерело енергії. Він сприяє тому, щоб відновлювалися кістки, шкіра, м’язи. Лейцин сприяє зниженню рівня цукру в крові і стимулюється виділення гормону росту. Лейцин міститься в горіхах, м’ясі та рибі, сочевиці, буром рисі та більшості насіння.
Лейцином багаті — рис, гречка, горох, пшеничний хліб, макаронні вироби, крупа пшенична, яловича печінка, яловичина, м’ясо птиці, яйця.

Ізолейцин необхідний для здійснення синтезу гемоглобіну. Їм стабілізується і регулюється рівень цукру в крові, а також процеси енергозабезпечення. Ізолейцин необхідний спортсменам, а також людям при деяких психічних захворюваннях. Ізолейцин надходить в організм з продуктів : горіхів кешью і мигдалю, риби, жита, печінки, сочевиці, сої і більшості насіння. Ізолейцином багаті -морська риба, сири, яловичина, м’ясо птиці, яйця, печінка тріски, гречка, турецький горох ( нут ).

Метіонін сприяє переробці жирів, запобігає їх відкладенню в печінці і на стінках артерій. Він сприяє травленню, їм забезпечуються дезінтоксикаційну процеси, зменшується м’язова слабкість, організм захищається від дії радіації. Він є корисним при наявності хімічної алергії і остеопорозу. Метіонін міститься в таких продуктах: рибі, яйцях, молоці, м’ясі, квасолі, сочевиці і сої.

Лізин необхідний для того, щоб могли нормально формуватися кістки і зростання дітей. Він сприяє засвоєнню кальцію, їм підтримується нормальний обмін азоту у дорослих. Приймає участь у синтезі антитіл, ферментів, гормонів, відновленні тканин та формуванні колагену. Лізин можна отримати з риби, м’яса, молока і молочних продуктів, пшениці та горіхів.

Треонін сприяє тому, щоб в організмі підтримувався нормальний білковий обмін. Ця амінокислотою стимулюється імунітет. Треонін міститься в молочних продуктах та яйцях, в помірних кількостях в горіхах і бобах.

Триптофан необхідний для вироблення ніацину. Його застосовують у разі безсоння, депресії та з метою стабілізації настрою. Його використовують при захворюваннях серця, для того, щоб контролювати масу тіла,  зменшити апетит, збільшити викид гормону росту. Він сприяє зменшенню негативного впливу нікотину. Допомагає при синдромі гіперактивності у дітей, при мігренозних нападах. У яких продуктах міститься триптофан? Триптофан може отримати з бананів, м’яса, кунжуту, фініків, вівса і арахісу. А також триптофан міститься в кедрових горіхах, молоці, йогурті,  сирі, рибі, курці, індичці.

Фенілаланін бере участь у синтезі основної нейромедіатора: допаміну, у зв’язку з чим ця амінокислота впливає на настрій, їй поліпшується пам’ять і здатність до навчання, зменшується біль, пригнічується апетит. Фенілаланін організм отримує, якщо людина вживає яловичину, курку, рибу, яйця, сої, молоко і сир.

Можливе отримання незамінних і замінних амінокислот з біологічно активних харчових добавок, що може бути актуальним у випадку дотримання людиною дієти, вегетаріанства і за наявності різних захворювань.

Автор: Гнатюк У рубриці: Дієтологія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *