Умовні рефлекси приклади

Що таке умовний рефлекс? Які є умовні рефлекси у людини? Відповіді на ці питання знайдете в даній статті.

Приклади умовних рефлексів людини

Умовний рефлекс — це пристосувальна діяльність, яка здійснюється вищими відділами ЦНС шляхом утворення тимчасових зв’язків між сигнальним подразненням і сигналізованою реакцією.

Ознаки умовних рефлексів:

— є індивідуальним вищим пристосуванням до постійно змінних умов довкілля;

— здійснюється вищими відділами ЦНС;

— набувається шляхом тимчасових зв’язків і втрачається, якщо умови середовища, які його спричинили змінились;

— представляє собою застережну сигнальну реакцію.

Залежно від характеру сигнального подразника умовні рефлекси ділять на:

— натуральні;

— штучні.

Натуральні умовні рефлекси — рефлекси, що утворюються у відповідь вплив агентів, є природними ознаками сигналізуючого безумовного роздратування.

Штучні умовні рефлекси — рефлекси, що утворюються у відповідь на вплив агентів, які не є природними ознаками сигнализируемого безумовного роздратування.

Умовні рефлекси людини утворюються впродовж життя за звичайних умов, проте їх можна виробити і в спеціальних експериментах.

Умовні рефлекси  людини утворюються не тільки у відповідь на конкретні сигнали (звук, світло тощо), а й на почуті або прочитані слова, цифри, малюнки. Завдяки цьому людина здатна до абстрагування й узагальнень, які становлять основу її мислення та свідомості.

Приклади умовних рефлексів людини

Прикладом натурального умовного рефлексу може служити виділення слини на запах їжі. Цей рефлекс з неминучістю утворюється природним шляхом протягом життя людини.

Умовним подразником може бути й час. Так, якщо годування робити в один і той самий час, то при настанні цього періоду з’являються ознаки підвищення секреції травних залоз, виникає і зростає апетит. Про це не слід забувати при організації режиму харчування і не порушувати час приймання їжі.

Увесь розпорядок дня, ритм трудового дня, сон і бадьорість підпорядковані умовним рефлексам разом з безумовними. Не випадково працюється продуктивніше, якщо витримується розпорядок дня, праці. Це створює помірний спосіб життя, що дуже сприятливо впливає на підтримання стану психічного й фізичного здоров’я.

У людини ж можна виробити 50—100 умовних рефлексів, що опираються один на одного. Прикладом цього є робота оператора, який стоїть за пультом керування, пілотів, космонавтів, особливо під час зльоту та посадки тощо. Це можливо завдяки високорозвиненому абстрактному мисленню, яке властиве людині. Отже, абстрактне мислення зумовлюється здатністю людини формувати складні умовнорефлекторні зв’язки.

Автор: Alina У рубриці: Анатомія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *