В. Биков «Обеліск» короткий зміст

В. Биков «Обеліск» короткий зміст можна прочитати за 5 хвилин, а детальний переказ за 20.

В. Биков «Обеліск» короткий зміст

Герой повісті приїжджає на похорон сільського вчителя Павла Миклашевича, з яким був заочно знайомий. Миклашевича дуже любили діти, та й всі жителі згадують з великою повагою: «Хороший був комуніст, передовий учитель», «Нехай його життя послужить для нас прикладом». Однак на поминках виступає колишній вчитель Ткачук, який вимагає згадати про якогось Мороза і не знаходить схвалення. По дорозі додому головний герой розпитує Ткачука про Мороза, намагаючись зрозуміти, яке відношення той має до Миклашевича. Ткачук розповідає, що Алесь Іванович Мороз був звичайним учителем, серед численних учнів якого опинився і Миклашевич. Мороз піклувався про хлопців так, ніби вони були його власними дітьми: проводжав додому пізно ввечері, заступався перед начальством, намагався в міру сил поповнити шкільну бібліотеку, займався самодіяльністю, двом дівчаткам купив черевики, щоб вони взимку могли ходити до школи, а Миклашевича, який боявся батька, поселив у себе вдома. Мороз говорив, що намагається зробити хлопців справжніми людьми.

Під час Другої світової війни територію Білорусії окупували німецькі війська, і Ткачук вступив в партизанський загін. Мороз же залишився з дітьми, таємно допомагаючи партизанам, поки один з сельчан, що став поліцаєм, що не почав щось підозрювати і влаштував у школі обшук і допит. Обшук результатів не дав, але віддані Морозу хлопці вирішили помститися. Невелика група, включаючи самого Миклашевича, якому тоді було 15 років, підпиляти опори біля мосту, де повинна була проїжджати машина з шефом поліції на прізвисько Каїн. Уцілілі поліцаї, вибираючись з води, помітили втікаючих хлопчаків, які незабаром опинилися в полоні у німців. Тільки Морозу вдалося піти до партизанів. Німці оголосили, що якщо Мороз здасться їм, вони відпустять хлопців. Він добровільно здався німцям, щоб підтримати учнів у в’язниці. Коли їх вели на страту, Мороз допоміг втекти Миклашевичу, відволікаючи увагу конвоїрів.

Хлопців і Мороза повісили. На честь дітей поставили обеліск, а от дії Мороза не вважаються подвигом — він не вбив жодного німця, навпаки, записаний як здавшийся в полон.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *