Валер’ян Підмогильний цікаві факти

валер'ян підмогильний цікаві факти Цікаві факти про відомих людей

Валер’ян Підмогильний цікаві факти з життя та творчості відомого українського письменника дозволять дізнатися багато нового з його біографії.

Цікаві факти про Підмогильного

Валер’ян Підмогильний (1901-1937) — український письменник і перекладач, один з найвизначніших прозаїків українського «розстріляного відродження». Жертва сталінського терору.

Валер’ян Підмогильний народився в селі Писарівка в бідній селянській родині.

Валер’ян відвідував церковну школу. 1918 роки навчався в Першому катеринославському реальному училищі, яке закінчив з «відзнакою». Потім навчався з перервами, через матеріальну скруту, на математичному та юридичному факультетах Катеринославського університету, який так і не закінчив.

Друкуватися почав ще з школи під псевдонімом Лорд Лістер.

цікаві факти валер'ян підмогильнийНа стіні у Валер’яна довгий час висів портрет Зігмунда Фрейда.

Джерелом натхнення була французька література.

Валер’яна Підмогильного називають провісником європейського екзистенціалізму. Дослідники кажуть: він на чверть століття випередив творчі пошуки французьких письменників-інтелектуалів, зокрема Сартра.

В українській літературі він був одним із перших, хто досліджував феномен селянського руху під проводом Махна.

1921 року письменник одружився з донькою священника Катрею Червінською, актрисою Театру юного глядача. 1922 року Валер’ян разом з дружиною переїхав з Ворзеля до Києва, де оселився в будинку недалеко від Сінного базару.

Разом з Євгеном Плужником у 1926–1927 роках він підготував два видання словника «Фразеологія діловоï мови», працював над сценарієм фільму «Коломба» за романом Проспера Меріме.

8 грудня 1934 року Валер’яна Підмогильного було заарештовано зі звинуваченням в «участі у роботі терористичної організації.

Поки письменник був під арештом він писав листи своїм рідним, збереглось 25 листів до дружини, в яких він розповідає про свої переклади, розпочаті повісті, оповідання.

3 листопада 1937 вийшов наказ «розстріляти» всіх ув’язнених, щоб звільнити місце для наступних мучеників. Серед ув’язнених був і Валер’ян Підмогильний.

Він прожив коротке життя, але увійшов в літературу як засновник українського урбаністичного роману.

Разом із Валер’яном Підмогильним в урочищі Сандармох у Карелії було розстріляно більше ніж 1000 в’язнів, серед них Микола Зеров, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Лесь Курбас, Микола Куліш, Мирослав Ірчан, Юліан Шпол.

Валеріана Підмогильного було реабілітовано 1956 року.

Валер’ян Підмогильний особисте життя

1921 року письменник одружується з донькою ворзелівського священика Катрею Червінською. Вона стане його дружиною i другом — упродовж тринадцяти рокiв, якi вони змогли прожити разом.

У 1922 році він з дружиною переїздить до Києва, де мешкає в будинку недалеко від Сінного базару, на розі Великої Житомирської. За свідченням сучасників письменника, двері цієї квартири ніколи не зачинялися.

валер'ян підмогильний особисте життяУ Києві Катря грає в Театрі юного глядача, Валер’ян багато працює, пише. 1928 р. у пари народжується син Роман.
За три роки родина Підмогильних перебирається до Харкова, до будинку «Слово».

8 грудня 1934 р. Валер’яна Петровича репресовано. Однією з причин арешту став шлюб із донькою священника. Чоловіка засудили до 10 років таборів із конфіскацією майна.

Його дружину, як члена родини «ворога народу»відправили до віддалених районів Сибіру на 5 років.  Червінська разом із сином оселилася недалеко від Соловецького табору (СЛОН), де відбував покарання її чоловік. Але зустрічі були заборонені адміністрацією табору.

Радянська влада довгий час не повідомляла рідним правди про жорстоку розправу над Підмогильним. Дружині повідомили, що він помер у 1941 році від раку печінки.

Катерина повернулася до Києва уже після Другої світової війни, але уже без сина. Хлопчик помер від серцевої хвороби у 1941 році.

Дружина Підмогильного не мала власного кутка після пережитих потрясінь, тому довго поневірялася по чужих квартирах і намагалася перевидати його твори.

Саме дружина Підмогильного пришвидшила процес його політичної реабілітації, надсилаючи до КДБ численні запити про долю чоловіка. Зрештою у 1956 році їй  написали, що справу закрито «за відсутністю складу злочину».

Катерина Червінська пішла з життя 1962 р.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися щось цікаве про Валер’яна Підмогильного.

Оцініть статтю
Додати коментар