«Важко бути богом» скорочено

«Важко бути богом» скорочено читати українською Ви можете за 6 хвилин.

«Важко бути богом» скорочено

«Важко бути богом» — науково-фантастична повість Аркадія і Бориса Стругацьких.

У віддаленому майбутньому на одній з планет рівня земного середньовіччя працюють співробітники Інституту експериментальної історії з Землі. Їхня діяльність полягає в дослідженні і недопущенні помилок, пережитих людством. Вона обмежується Безкровним Впливом, оскільки для людей майбутнього вбивство іншої людини неприпустиме. В цей час в королівстві Арканар проводяться полювання на освічених людей Сірими штурмовиками під керівництвом міністра охорони короля дона Реби. Розвідник із Землі Антон, що живе в Арканарі під ім’ям дона Румати Есторського на службі в королівській охороні, рятує декотрих, переправляючи за кордони королівства.

Повість починається дитячими спогадами Антона, де він грався з друзями Пашкою і Анкою в «шляхетних донів».

Дон Румата повертається в Арканар, дорогою зустрівши втікача з книгами. Він прибуває до П’яної Барлоги, житла отця Кабані, винахідника і алкоголіка. Туди ж скоро приходить на домовлену зустріч дон Кондор, Генеральний суддя і Зберігач великих печаток торгової республіки Соан, котрий насправді є землянином Олександром Васильовичем. Антон/Румата доповідає про невідомі Інституту фактори, що впливають на історію планети, породжуючи по суті фашистську державу. Крім того, Румата стурбований зникненням після переходу іруканського кордону лікар Будаха, з яким він ще не знайомий особисто. Дон Кондор нічого не знає про Будаха та радить Руматі не втручатися, оскільки земляни тут лише спостерігачі.

Наступного дня Румата прибуває в порт, де заходить до Ваги Колеса, лідера різноманітних злочинців. Але і той не чув куди зник Будах. Повернувшись додому, Румата знаходить кохану дівчину Кіру, яка боїться повертатися додому. Її батько приносить із в’язниці, прозваної Веселою вежею, закривавлені папери, а брат грозиться вирізати всіх «книголюбів». Румата оголошує слугам, що Кіра буде жити в його будинку в якості домоправительки.

Румата прибуває до докоїв короля і повідомляє, що лікар Будах, якого він виписав з Ірукана для лікування хворого на подагру короля, вочевидь схоплений штурмовиками дона Реби. Дон Реба обіцяє представити Будаха королю того ж дня. За обідом один з присутніх виявляється Будахом. Він дає королю випити ліки.

Вночі дон Румата вирушає на нічне чергування в опочивальню принца. Міністр двору несподівано прибігає з новиною, що короля отруєно. Штурмовики схоплюють Румату, скоро з’ясовується, що Будах знаходиться у Веселій вежі, короля отруїв самозванець. Румата розуміє, що Реба видав на його прохання лже-Будаха аби отруїти короля. Дон Реба повідомляє Руматі, що він відтепер dsy, єпископ і магістр Святого ордена, прийшов до влади. Реба розповідає, що давно слідкував за Руматою, підозрюючи, що він не той, за кого себе видає. Але все ж він побоюється Румату, відчуваючи, що за ним стоять якісь могутні сили, і відпускає його.

До Румати приходить ватажок повсталих холопів, Арата Горбатий, якого він колись врятував на вертольоті. Арата, вважаючи Румату богом, вимагає дати йому блискавки для продовження боротьби. Коли той відмовляє, Арата говорить, що краще йому повертатися на небо, а не давати пусті надії.

Повернувшись додому, Румата заспокоює Кіру і обіцяє відвезти подалі. Але в цей час вриваються штурмовики, Румата стає до бою, Кіра гине від пострілу арбалета. Румата, розуміючи, що штурмовики не припинять свої злочини, допоки ними керуватиме Реба, проривається в палац, вбиваючи всіх на шляху.

Закінчується повість розмовою між дорослими Анкою і Пашкою. Співробітники Інституту помітили порушення Безкровного впливу Антоном і присилали дирижабль, що скинув на місто шашки зі снодійним газом. Колеги забрали Румату/Антона й відправили його на Землю. Друзі дитинства згадують як Антон колись пішов по анізотропному шоссе (яке працює в один бік) у зворотньому напрямі та знайшов скелет фашиста, і бачать в цьому якийсь прихований сенс. Анка лякається, побачивши на руках Антона, котрий вийшов із кущів, щось червоне, але це виявляється лише суничний сік.

«Важко бути богом» головні герої

Антон, він же дон Румата Есторский, з роду Румат Есторского, благородний дворянин до двадцять другого предка — 35 років, історик з Землі, розвідник ІЕІ в Арканарі протягом 5 років.

Пашка, він же дон Гуг — шкільний друг Антона, історик-спостерігач ІЕІ, старший постельничий герцога Іруканского.

Олександр Васильович, він же дон Кондор — співробітник ІЕД в республіці Соан, стаж роботи 15 років.

Кіра — кохана дона Румата, 18 років. Дочка помічника писаря в суді, простолюдинка.

барон Пампа — друг дона Румата. Повне ім’я Пампа дон Бау-но-Суруга-но-Гатта-но-Арканара. Багатий аристократ з провінції.

доктор Будах — корінний іруканець. Найбільший в Імперії фахівець з ядолікування. Захоплений штурмовиками дона Реби, під погрозами склав отрута для отруєння Арканарского короля. Врятовано доном Румата з підвалів Веселої Вежі.

дон Реба — перший міністр короля Піца VI Арканарского, згодом намісник Святого Ордена в Арканарській області, єпископ і бойової магістр Ордена.

дона Окана — коханка дона Реби, після інтрижки з Румата була, за дорученням дона Реби, заарештована, звинувачена в шпигунстві і закатована до смерті.

Арата Горбатий — революціонер і професійний бунтівник, ватажок безлічі повстань. Раніше був врятований Румата за допомогою вертольота. Один з небагатьох, хто в курсі справжньої особистості Антона.

Вага Колесо — глава всіх злочинних сил Запролівья. Співпрацював як з доном Румата, так і з доном Ребой.

батько Кабани — місцевий винахідник і хімік, який страждав від алкоголізму. Морально роздавлений тим, що його винаходи були застосовані доном Ребой на потреби каральної системи. Проживає в П’яній Барлозі. Від нього Антон не тримає в таємниці свою особистість історика-спостерігача.

Уно — хлопчик-слуга дона Румата. Убитий сірими штурмовиками під час захоплення будинку дона Румата в ніч висадки армії Святого Ордена.

Анка — шкільна подруга Антона і Пашки.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *