Видозміни листка

Ботаніка

Листки можуть виконувати, окрім основних функцій (фотосинтез, дихання, транспірація), ще додаткові, у зв’язку з чим спостерігаються видозміни листків рослин.

Видозміни листка

Листя різних рослин дуже різноманітне за своєю структурою і функціями. Зміни листя пов’язані з тим, що в процесі еволюції листя адаптувалося до різних кліматичних факторів в залежності від умов зростання рослин.

Більшість рослин вологолюбні. У мешканців посушливих місць виробилась низка пристосувань для існування в умовах водного дефіциту. Рослини степів і пустель (ксерофіти) можуть мати видозмінені листки (колючки у кактуса) або бути безлистими (саксаул). Деякі мають дуже глибокі корені (наприклад, верблюжа колючка — до 16 м). У ковили листки складаються в трубочки, продихами всередину, що сприяє зменшенню випаровування. Випаровуванню запобігають і такі пристосування, як щільна кутикула, восковий наліт, вирости шкірки — волоски на поверхні листків.
Особливу групу ксерофітів становлять сукуленти, які запасають воду в дощову погоду і потім повільно її витрачають під час посухи. Вони мають м’ясисті стебло і листки (очиток, кактуси, агави, молодило).
Нарешті, рослиниефемери мають короткий вегетаційний період (зірочки маленькі, тюльпан, мак, шафран) і навесні до настання посушливого періоду встигають відквітувати, утворити насіння, запасти поживні речовини в цибулинах, кореневищах, бульбах.

У тих рослин, які ростуть біля водойомів, приміром, у натурціі, очерету звичайного, спостерігається так званий «ефект лотоса». Це проявляється як вкрай низька змочуваність поверхні листя цих рослин. При попаданні води на листя або пелюстки даних рослин формуються кулясті краплі, які стікаючи з листа, захоплюють за собою бруд і пил, тим самим очищаючи поверхню листової пластинки. Поява цього ефекту обумовлена особливостями мікроскопічної будови листа рослин роду Лотоса.

Багато листяних дерев мають сильно порізані листя, наприклад, клен. Це пристосування дозволяє протистояти сильним поривам вітру.

Листя деяких рослин має зубчики по краях. Це пристосування необхідно, оскільки підвищує вираженість протікання процесів фотосинтезу і транспірації (у ході чого знижується температура в цих відділах). Це призводить до конденсації вологи на загостреннях листя і утворення крапель роси.

У гороху, чини, деяких видів горошку з’явилися вусики з перетворених у процесі еволюції листків. Таке пристосування служить для посилення опорної функції стебла рослини. Рослина, чіпляючись вусиками за опори, піднімається вгору, виносячи листя до світла.

Видозмінене листя деяких рослин трансформувалося в пелюстки для кращого здійснення запилення за допомогою комах, яких приваблюють ці частини тіла рослини. А перетворення листя в помилкові квітки і криюче листя дозволяє замінити відсутні органи у молочаю.

Росичка і пухирчатка перетворилися на рослин-хижаків, завдяки трансформації листя, які стали ловчими апаратами для комах, якими рослини живляться.

Таким чином, завдяки основним видозмінам листя, рослини пристосовуються до існування в несприятливих умовах зовнішнього середовища.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. катя

    Аде видозміни липи бузка верби дуба берези яблука вишні і горіховий листків?

    Відповіcти
  2. Настя

    А луска, потовщені листки?!

    Відповіcти
  3. Настюха

    очень круто

    Відповіcти
  4. Крістіна

    ДЯКУЮ!!!!!

    Відповіcти