«Ворог народу» Ібсен

«Ворог народу» — п’єса норвезького драматурга Генріка Ібсена, написана в 1882 році.

Головний герой п’єси — лікар Томас Стокман, який виявляє в лікувальних водах рідного курортного міста забруднення і домагається їх закриття.

«Ворог народу» Ібсен скорочено

Лікар Томас Стокман — шановний житель приморського містечка на півдні Норвегії, в якому тільки що відкрилися лікувальні води, в дослідженні яких Стокман зіграв важливу роль. Його брат Петер — глава міста (фогт), поліцмейстер і голова правління курорту. Курорт вкрай важливий для жителів, оскільки приплив туристів обіцяє стати джерелом процвітання всього міста. У облаштування водолікарні були вкладені великі гроші. Однак через деякий час після початку її роботи Стокман виявляє, що в лікувальні води потрапляють відходи з каналізації, в результаті чого туристи, що приїхали на лікування, почали хворіти важкими хворобами. Він вважає це відкриття своїм головним досягненням, розробляє проект дорогої реконструкції каналізації та направляє доповідь братові.

На подив Стокмана, вся міська влада, включаючи його брата, або не усвідомлюють небезпеки, або не хочуть на неї реагувати, тому що закриття курорту або початок робіт стало б катастрофою для міста. Під час однієї з суперечок Петер називає Томаса «ворогом суспільства». Коли Стокман розуміє, що його спроби нічим не увінчаються, він влаштовує збори жителів міста, на якому проголошує, що найнебезпечніші «вороги істини і свободи — це згуртована більшість». Незабаром від Стокмана і його сім’ї відвертаються всі, навіть його друзі, які до того його підтримували. Його самого звільняють, викладачі відмовляються давати уроки його дітям. У фіналі Стокман приходить до висновку, що у всіх важливих питаннях більшість завжди буде помилятися. Він говорить своїй родині, що «найсильніша людина на світі — це той, хто найбільш самотній».

«Ворог народу» аналіз 

«Ворог народу» входить до числа самих «соціальних» п’єс Ібсена. Образ Стокмана — один із самих однозначних головних героїв Ібсена, автор явно виступає на його боці. Стокман протиставлений боягузливим і егоїстичним обивателям. Поки він діє в руслі загальноприйнятих цінностей, він займає високу позицію в суспільстві, але як тільки Стокман стає викривачем, суспільство відразу оголошує бойкот. У пізніх п’єсах Ібсен більше уваги приділяв внутрішньому світу героїв, тому їх образи вимальовувалися більш суперечливішими.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *