Як розмножуються дріжджі?

Дріжджі — це одноклітинні організми , що відносяться до сімейства грибів . «Дикі » дріжджі є всюди , в тому числі в повітрі. Вони харчуються , виробляють енергію , виробляють побічні продукти , розмножуються. Дріжджі харчуються цукром , а за його відсутності — дріжджі розщеплюють крохмаль . Побічний продукт життєдіяльності дріжджів — вуглекислий газ, що виділяється у вигляді крихітних бульб . Ці бульбашки уловлюються мережею клейковини — білкової речовини, що міститься у борошні.
При накопиченні газу або при підігріві бульбашки вуглекислого газу збільшуються в розмірах і піднімаються нагору.

Як розмножуються дріжджі ?

На відміну від інших мікроорганізмів дріжджі розмножуються брунькуванням . Також дріжджі можуть розмножуватися спороутворенням , а іноді і діленням клітини навпіл.

Перший спосіб розмноження дріжджів — брунькування.

Розмноження дріжджів через брунькування полягає в тому , що на материнській клітині утворюється горбик (брунька) , яка поступово збільшується в розмірах і виростає. Далі між брунькою і її клітиною з’являється перетяжка . Дана перетяжка або канал між клітинами дріжджів, що з’єднує материнську і новосформовану клітку , поступово звужується і , нарешті , дочірня клітина повністю відділяється від материнської . При брунькуванні частина ядра , протоплазми та інших клітинних елементів материнської клітини переходить у дочірню . У сприятливих умовах процес брунькування клітин дріжджів триває близько двох годин.

Нерідко молоді клітини не відділяються від материнської , а залишаються разом з нею. При цьому відбувається брунькування і молодих клітин. У результаті утворюється ціле скупчення з’єднаних між собою клітин. Дане клітинне з’єднання є помилковим і воно легко руйнується.

Другий спосіб розмноження дріжджів — спороутворення.

Багато дріжджі здатні розмножуватися і шляхом спороутворення . Спори утворюються всередині дріжджової клітини , кількість їх коливається від двох до дванадцяти . Спороутворення відбувається безстатевим або статевим шляхом. При безстатевому утворені спор ядро клітини дріжджів дробиться , кожна частка його оточується речовиною протоплазми і покривається оболонкою , перетворюючись таким чином у спору .
Утворення спор при статевому розмноженні відбувається в результаті злиття двох клітин .
Спори мають найчастіше круглу або овальну форму. Вони більш стійкі до зовнішніх впливів , ніж вегетативні клітини , і поява їх пов’язана з погіршенням навколишніх умов.

Дріжджі , здатні розмножуватися брунькуванням і спороутворенням, називаються істинними. Деякі дріжджі не здатні до спороутворення і розмножуються тільки шляхом брунькування. Такі дріжджі називаються помилковими.

Цікаві факти про розмноження дріжджів

Одна клітина здатна ділитися 20-25 разів, тобто створювати від 20 до 25 нових клітин. Тривалість життя одного покоління коливається від однієї години до семи годин, в залежності від середовища і віку материнської клітини.

Автор: Гнатюк У рубриці: Біологія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *