Як успадковується колір очей?

Колір очей — характеристика, що визначається пігментацією райдужної оболонки.  Коли мова заходить про те, щоб передбачити колір очей дитини, одне можна сказати напевно: малюк буде народжений з блакитними очима. Практично завжди очі новонароджених мають саме блакитний колір, який згодом темніє в міру впливу на нього сонячного світла.  Приблизно до трьох-чотирьох років очі дитини зазвичай набувають свій постійний, що залишається на все життя колір, будь він блакитним, зеленим, коричневим, бурштиновим, сірим, темно-коричневим або навіть темно-червоним.

Як успадковується колір очей?

Питання про колір очей у дитини є темою дискусій серед генетиків протягом багатьох років.  Одна з найпопулярніших теорій пов’язана з законом мендаль. Вона стверджує, колір очей у дитини успадковується також, як і колір волосся. Домінантними є гени темного кольору, які беруть перевагу, над рисами, кодованими генами світлого кольору.

Звичайно, колір очей малюка визначається генами батьків, але бабуся і дідусь можуть також принести свій несподіваний вклад. Людей з карими очима більше, ніж володарів світлих очей. Саме тому, якщо один з батьків кароокий, то велика ймовірність, що малюк народиться з темними очима.

Якого кольору будуть очі у майбутніх дітей?

Таблиця розрахунку рольору очей

колір очей

У кожної людини є мінімум 2 гена, що визначають колір очей: ген HERC2, який розташований в 15 хромосомі людини, і ген gey (він же називається EYCL 1), який розташований в 19 хромосомі.

Розглянемо спочатку HERC2: у людини є дві копії цього гена, одну він отримує від матері, одну — від батька.  HERC2 буває Карий і блакитний, тобто, одна людина має або 2 карих HERC2 або 2 блакитних HERC2 або один карий HERC2 і один блакитний HERC2:

Ген HERC2 2 копії *

Карий і Карий

Карий і Блакитний

Блакитний і Блакитний

  Колір очей людини

Карий

Карий

Блакитний або Зелений

*У всіх таблицях даної статті домінантний ген пишеться з великої літери, а рецесивний — з маленької, колір очей пишеться з маленької літери.

Звідки береться у володаря двох блакитних HERC2 зелений колір очей — пояснюється нижче.  А поки — деякі дані із загальної теорії генетики: карий HERC2 — домінантний, а блакитний — рецесивний, тому у носія одного карого і одного блакитного HERC2 колір очей буде Карий.  Однак, своїм дітям носій одного карого і одного блакитного HERC2 з ймовірністю 50х50 може передати і карий, і блакитний HERC2, тобто, домінантність карого ніяк не впливає на передачу копії HERC2 дітям.

Наприклад:

HERC2 від матері — карий (у матері, наприклад, обидва HERC2 карих)

HERC2 від батька — блакитний (у батька, наприклад, обидва HERC2 блакитних)

HERC2 у дитини — один Карий і один блакитний.  Колір очей такої дитини — завжди карий;  при цьому свій HERC2 блакитного кольору він може передати своїм дітям (які можуть від другого батька отримати теж HERC2 блакитного кольору і тоді мати очі або блакитного або зеленого кольору).

Тепер перейдемо до гену gey: він буває зелений і блакитний (синій, сірий), є у кожної людини також в двох копіях: одну копію людина отримує від матері, другу — від батька.  Зелений gey є домінантним геном, блакитний gey — рецесивним.  Людина, таким чином, має або 2 блакитних гена gey або 2 зелених гена gey або один блакитний і один зелений ген gey.  При цьому, на колір його очей це впливає тільки в разі, якщо у нього HERC2 від обох батьків — блакитний (якщо хоч від одного з батьків він отримав карий HERC2, його очі завжди будуть карі).

Якщо людина отримала від обох батьків блакитний HERC2, залежно від гена gey його очі можуть бути наступних кольорів:

Ген gey: 2 копії

Зелений і Зелений

Зелений і блакитний

блакитний і блакитний

  Колір очей людини

Зелений

Зелений

Блакитний

Загальна таблиця для розрахунку кольору очей дитини, карий колір очей позначений «К», зелений колір очей позначений «З» і блакитний колір очей позначений «г»:

HERC2 Gey Колір очей
  КК   ЗЗ   Коричневий
  КК   Зг   Коричневий
  КК   Гг   Коричневий
  Кг   ЗЗ   Коричневий
  Кг   Зг   Коричневий
  Кг   Гг   Коричневий
  рр   ЗЗ   Зелений
  рр   Зг   Зелений
  рр   Гг   Блакитний

Використовуючи цю таблицю, можна сказати з великою часткою ймовірності, що у дитини очі будуть зелені, якщо в обох батьків очі зелені або у одного з батьків — зелені, а у другого — блакитні.  Також можна сказати напевно, що очі дитини будуть блакитні, якщо в обох батьків очі блакитні.  У разі, якщо хоча б в одного з батьків очі карі, у їхніх дітей можуть бути очі карого, зеленого або блакитного кольору.

Тепер ви знаєте як передається колір очей від батьків до дитини.

Автор: Alina У рубриці: Генетика

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *