Як відбувається поділ прокаріотичних клітин?

Ботаніка

Елементарний життєвий цикл клітини прокаріотів  представлений у вигляді всього двох фаз, що не мають чітких меж і послідовно змінюють одна одну – фаза «росту» і фаза «поділу». В цій статті ми з вами розглянемо як відбувається поділ клітин прокаріотів.

Як відбувається поділ прокаріотичних клітин?

Після ж досягнення певних (критичних) розмірів клітина піддається поділу.

Поділ прокаріотичної клітини складається з двох взаємопов’язаних етапів:

– подвоєння і поділу спадкового матеріалу;

– поділ цитоплазми.

Поділ прокаріотичних клітин є простішим і відбувається набагато швидше, ніж поділ еукаріотичних клітин Під час цього процесу не відбувається ущільнення хромосом. Кільцева молекула ДНК нуклеоїда перед поділом подвоюється. Потім обидві молекули ДНК прикріплюються до протилежних сторін клітинної мембрани. Далі відбувається процес цитокінезу (поділу цитоплазми) шляхом формування нової мембрани і клітинної стінки.

Для переважної більшості прокаріот характерний  бінарний поділ, при якому вихідна батьківська клітина дає початок двом однаковим дочірнім клітинам і сама таким чином зникає.

Іншим варіантом розподілу прокариотических клітин є брунькування, що представляє собою нерівновеликий бінарний поділ. При цьому батьківська клітина дає початок дочірньої клітці, клітинна стінка якої цілком утворюється заново. В результаті між двома подібними клітинами (старою батьківською і новою дочірньою) виявляються як фізіологічні так і морфологічні відмінності. Зокрема, дочірні клітини краще пристосовуються до мінливих умов, а у батьківських можна спостерігати процес старіння.

Ще одним варіантом поділу клітин є «множинний поділ». Він починається з попередньої множинної реплікації хромосоми і істотного збільшення розмірів самої клітини, яка потім зазнає ряду швидких послідовних бінарних поділів, що відбуваються всередині мікрообсягу, обмеженого від зовнішнього середовища додатковим фібрилярним шаром батьківської клітинної стінки. Результатом цього процесу є утворення безлічі дрібних клітин, що одержали назву «баєоцитів», число яких у ціанобактерій коливається від 4-х до 1000. Остаточне ж визволення баєоцитів відбувається шляхом розриву фібриллярного шару батьківської клітинної стінки.

Тепер вам відомо як діляться прокаріотичні клітини.

Оцініть статтю
Додати коментар