Як змінюється температура з висотою?

хмари Географія

Як змінюється температура з висотою? В даній статті, буде розміщена інформація, яка міститиме відповіді на це та подібні запитання.

Як змінюється з висотою температура в тропосфері?

При підйомі вгору температура повітря в тропосфері знижується на 1 км – 6 ° С. Тому високо в горах лежить сніг

Атмосфера ділиться на 5 основних шарів: тропосфера, стратосфера, верхні шари атмосфери. Для сільськогосподарської метеорології найбільший інтерес представляють закономірності зміни температури в тропосфері, а особливо в її приземному шарі.

Що таке вертикальний градієнт температури?

Вертикальний градієнт температури – це зміна температури повітря на висоті кожні 100 м. Вертикальний градієнт залежить від декількох факторів, таких як: пора року (взимку температура нижча, влітку – вища); час доби (вночі холодніше, аніж вдень) тощо. Середнє значення градієнту температури становить близько 0,6°С/100 м.

В приземному шарі атмосфери градієнт залежить від погоди, часу доби та від характеру підстильної поверхні. Вдень ВГТ майже завжди позитивний, особливо влітку, при ясній погоді він в 10 разів більше, аніж під час похмурої. В обід влітку температура повітря біля поверхні ґрунту може бути на 10-15°С перевищувати температуру повітря на висоті 2-х м. Через це ВГТ в даному двометровому шарі в перерахунку на 100 м становить понад 500°С/100м. Вітер зменшує ВГТ, оскільки при перемішуванні повітря його температура на різних висотах вирівнюється. Зменшують вертикальний градієнт температури хмарність та опади. При вологому ґрунті різко знижується ВГТ в приземному шарі атмосфери. Над оголеним ґрунтом (парове поле) ВГТ більше, ніж над розвиненим посівом або лугом. Взимку над сніговим покривом ВГТ в приземному шарі атмосфери невеликий і зазвичай негативний.

З висотою вплив підстильної поверхні і погоди на ВГТ слабшає і він зменшується в порівнянні з його значеннями в приземному шарі повітря. Вище 500м загасає вплив добового ходу температури повітря. На висотах від 1,5 до 5-6км ВГТ знаходиться в межах 0,5-0,6°С/100м. На висоті 6-9км градієнт температури зростає і становить 0,65-0,75°С/100м. В верхньому шарі тропосфери ВГТ знову зменшується до 0,5-0,2°С/100м.

Дані про вертикальний градієнт температури в різних шарах атмосфери використовують при складанні прогнозів погоди, при метеорологічному обслуговуванні реактивних літаків і при виведенні супутників на орбіту, а також при визначенні умов викиду і поширення промислових відходів в атмосфері. Негативний ВГТ в приземному шарі повітря вночі навесні і восени вказує на можливість заморозків.

Отже, сподіваємось, що в даній статті, Ви знайшли не тільки корисну та пізнавальну інформацію, а й відповідь на запитання “як змінюється температура повітря з висотою”.

Оцініть статтю
Додати коментар