Якими методами користується сучасна цитологія?

Цитологія – одна з відносно молодих біологічних наук, її вік близько 100 років. На сьогоднішній день ця наука має дуже великий матеріал про будову і функції клітин, про їх хімічний склад.

Якими методами користується сучасна цитологія?

Цитологія («цитос» — клітина, «логос» — наука, гр.) це — наука про загальні закономірності розвитку, будови і функцій клітин.

Предмет цитології – клітини багатоклітинних тварин і рослин, а також одноклітинних організмів, до числа яких ставляться бактерії, найпростіші й одноклітинні водорості.

Цитологія вивчає будову й хімічний склад клітин, функції внутрішньоклітинних структур, функції клітин в організмі тварин і рослин, розмноження й розвиток клітин, пристосування клітин до умов навколишнього середовища.

Сучасна цитологія – наука комплексна. Вона має самі тісні зв’язки з іншими біологічними науками, наприклад з ботанікою, зоологією, фізіологією, вченням про еволюцію органічного миру, а також з молекулярною біологією, хімією, фізикою, математикою.

Основні методи сучасної цитології:

•  оптична мікроскопія;

•  електронна мікроскопія;

•  забарвлення клітин;

•  мікротомування:

•  центрифугування;

•  метод мічених атомів;

•  метод культури клітин.

Метод оптичної мікроскопії дозволяє досліджувати форму  й розміри клітин, найбільші клітинні структури, органели руху, капсули та  слизові шари.

Метод електронної мікроскопії дозволяє досліджувати  ультраструктуру клітин і всі їх органели, поверхневі структури клітин і міжклітинні  контакти.

Метод забарвлення клітин дозволяє диференційно  забарвлювати окремі структури або клітину в цілому для одержання якісного  зображення під час мікроскопіювання.

Метод мікротомування дозволяє виготовити  ультратонкі препарати для їх дослідження за допомогою всіх різновидів  світлового та трансмісійного електронного мікроскопів.

Метод центрифугування дозволяє розділити вміст  клітин на фракції за формою та розміром окремих компонентів для подальшого  окремого дослідження кожної з фракцій.

Метод мічених атомів дозволяє відстежити шлях  речовин усередині клітини, механізми обміну речовин, дослідити функції  окремих органел.

Метод культури клітин дозволяє вирощувати певні  типи клітин і відстежувати їх реакції на дію зовнішніх і внутрішніх факторів.

Якщо вам відомо більше інформації про методи сучасної цитології, пишіть в коментарях.

Автор: Alina У рубриці: Ботаніка

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *