Яку функцію виконує замок черепашки?

Яку функцію виконує замок черепашки двостулкових молюсків Ви дізнаєтесь з цієї статті.

Яку функцію виконує замок черепашки?

Найважливіша функція, яку виконує замок черепашки це захисна функція. Завдяки йому, молюски захищені від негативного впливу зовнішнього середовища та хижаків, що поїдають їх.

Мінерально-органічна черепашка – це характерна ознака молюсків, яка в типових випадках вкриває все тіло молюска і виконує, як правило, захисну функцію. Черепашка може бути суцільною чи складатися з кількох частин. У деяких груп вона повністю чи частково редукована. Як правило, черепашка молюсків складається з трьох шарів:

  • Зовнішній, або конхіоліновий (периостракум, який складається з органічної речовини — конхіолін);

  • середній, або призматичний (остракум. до складу якого входить карбонат кальцію у вигляді призматичних кристалів, розташованих перпендикулярно до поверхні черепашки);

  • внутрішній, або перламутровий (гіпостракум, що складається із тонких пластинчатих кристалів карбонату кальцію, розташованих паралельно до поверхні черепашки).

Черепашка здатна утворюватися завдяки секреторній діяльності епітелію краю мантії.

Замок двостулкових молюсків може бути двох типів:

  • таксодонтний (рівнозубий),

  • гетеродонтний (різнозубий).

Варто відзначити, що у деяких видів молюсків замок черепашки редукований (не розвинений або повністю відсутній), до таких двостулкових молюсків відносяться Беззубки.

Стулки раковини двохстулок можуть відкриватися і закриватися, цей процес забезпечують замикаючі м’язи (товсті м’язові пучки, що слугують для з’єднання стулок між собою). Коли м’язи скорочуються — стулки закриваються, при ослабленні м’язів — розкриваються. Закриття стулок може відбуватися досить різко, так як лигамент, який так само відповідає за механізм закриття, при відкритих стулках знаходиться в натягнутому положенні пружини, і в прагненні до стану спокою закриває черепашку.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізнались про функції замка черепашки.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Ботаніка

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *