Євген Гребінка цікаві факти

Цікаві факти про відомих людей

Євген Гребінка цікаві факти з життя (біографії) українського письменника Ви дізнаєтесь в цій статті. Цікаві відомості про Гребінку розкриють вам невідомі сторони письменника.

Цікаві факти про Євгена Гребінку

Євген Гребінка (1812-1848) — український письменник, педагог, видавець.

Євген Гребінка народився на хуторі Убіжище Пирятинського повіту на Полтавщині в сім’ї відставного штаб-ротмістра Павла Івановича Гребінки. Початкову освіту здобув у домашніх умовах. У 1825–1831 роках навчався у Ніжинській гімназії вищих наук. У гімназії почав писати вірші.

На початку 1834 р. переїздить до Петербурга, де працює чиновником Комісії духовних училищ Міністерства народної освіти, одночасно вчителюючи в різних закладах, а з 1838 р. цілком переходить на викладацьку роботу.

Євген Гребінка був особисто знайомий з Т.Г.Шевченком, брав участь у його викупі з кріпацтва. Гребінку називають «бабою-повитухою української літератури». Пріцак говорив, що багато художніх стимулів для тем, образів і деталей Шевченко у своїх ранніх творах завдячував власне Гребінці, що Великий Кобзар почав вправлятися у віршуванні під враженням своєї зустрічі з українськими творами у Гребінки. Саме тому, Пріцак присудив звання «баби-повитухи» Гребінці.
Р

оман Гребінки про козацькі часи – “Чайковський” – Франко назвав “улюбленим твором галицько-руської молоді 1860-1880-х. Інший роман, “Доктор”, Антон Чехов визнав серед кращих творів сучасної йому літератури, гідних для перевидання й народного читання.

3000 рублів на рік становила платня Євгена Гребінки під кінець служби в Міністерстві народної освіти Російської імперії. Для порівняння: Тараса Шевченка викупили із кріпацтва за 2500.

Гребінка був одружений з Марією Ростенберг, і, безперечно, найвідоміший вірш поета – «Очи черне» – присвячений саме їй.

У Петербурзі Євген Гребінка знався з багатьма літераторами: Нестором Кукольником, Олександром Пушкіним, Іваном Тургенєвим, Іваном Криловим, Олексієм Кольцовим, П. Куліш тощо.

У 1847 році відкрив своїм коштом у селі Рудці Лубенського повіту на Полтавщині парафіяльне училище для селянських дітей.

Тяжка хвороба (туберкульоз) рано звела його в могилу, 3 грудня 1848 р. Гребінки не стало. У 1840 році він писав в одному з листів, що їде на свою батьківщину, “чтобы не умереть между кацапами”.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися щось цікаве про Євгена Гребінку.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Денис

    J.G. просто кросавчик ))) Так держать

    Відповіcти
  2. Аріна

    За це мені поставили 12 балів ДЯКУЮ❤❤❤❤❤

    Відповіcти
    1. J. G. (Джей Джи) автор

      Раді, що змогли допомогти)

      Відповіcти