Євген Гребінка цікаві факти

Євген Гребінка цікаві факти з життя (біографії) українського письменника Ви дізнаєтесь в цій статті. Цікаві відомості про Гребінку розкриють вам невідомі сторони письменника.

Цікаві факти про Євгена Гребінку

Євген Гребінка (1812-1848) — український письменник, педагог, видавець.

Євген Гребінка народився на хуторі Убіжище Пирятинського повіту на Полтавщині в сім’ї відставного штаб-ротмістра Павла Івановича Гребінки. Початкову освіту здобув у домашніх умовах. У 1825–1831 роках навчався у Ніжинській гімназії вищих наук. У гімназії почав писати вірші.

На початку 1834 р. переїздить до Петербурга, де працює чиновником Комісії духовних училищ Міністерства народної освіти, одночасно вчителюючи в різних закладах, а з 1838 р. цілком переходить на викладацьку роботу.

Євген Гребінка був особисто знайомий з Т.Г.Шевченком, брав участь у його викупі з кріпацтва. Гребінку називають «бабою-повитухою української літератури». Пріцак говорив, що багато художніх стимулів для тем, образів і деталей Шевченко у своїх ранніх творах завдячував власне Гребінці, що Великий Кобзар почав вправлятися у віршуванні під враженням своєї зустрічі з українськими творами у Гребінки. Саме тому, Пріцак присудив звання «баби-повитухи» Гребінці.
Р

оман Гребінки про козацькі часи — «Чайковський» — Франко назвав «улюбленим твором галицько-руської молоді 1860-1880-х. Інший роман, «Доктор», Антон Чехов визнав серед кращих творів сучасної йому літератури, гідних для перевидання й народного читання.

3000 рублів на рік становила платня Євгена Гребінки під кінець служби в Міністерстві народної освіти Російської імперії. Для порівняння: Тараса Шевченка викупили із кріпацтва за 2500.

Гребінка був одружений з Марією Ростенберг, і, безперечно, найвідоміший вірш поета – «Очи черне» — присвячений саме їй.

У Петербурзі Євген Гребінка знався з багатьма літераторами: Нестором Кукольником, Олександром Пушкіним, Іваном Тургенєвим, Іваном Криловим, Олексієм Кольцовим, П. Куліш тощо.

У 1847 році відкрив своїм коштом у селі Рудці Лубенського повіту на Полтавщині парафіяльне училище для селянських дітей.

Тяжка хвороба (туберкульоз) рано звела його в могилу, 3 грудня 1848 р. Гребінки не стало. У 1840 році він писав в одному з листів, що їде на свою батьківщину, «чтобы не умереть между кацапами».

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися щось цікаве про Євгена Гребінку.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві факти про відомих людей

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *