Йоганн Кеплер біографія

Наука

Йоганн Кеплер біографія українською мовою скорочено викладена в цій статті.

Йоганн Кеплер біографія коротка

Йоганн Кеплер був знаменитим німецьким астрономом, математиком і астрологом.

Йоганн Кеплер народився 27 грудня 1571 року в німецькій землі Штуттгарт. Батько заробляв на життя торгівлею. Коли Йогану було 5 років, батько йде з сім’ї. Мати хлопчика, Катаріна Гульденманн, була травницею і цілителькою, а пізніше, щоб прогодувати себе і дитину, навіть робила спроби заняття чаклунством. З чуток, Кеплер був хлопчиком хворобливим, кволим.

Однак ж з ранніх років він виявляв інтерес до математики, нерідко вражаючи оточуючих своїми здібностями. Ще в дитинстві Кеплер знайомиться з астрономією, і любов до цієї науки він пронесе через усе своє життя.

У 1589 р, закінчивши середню і латинську школи, Кеплер вступив до Тюбінгенської духовної семінарії при Тюбингенському університеті. Саме тут він вперше проявить себе як грамотний математик і майстерний астролог. У семінарії він вивчає також філософію і теологію під керівництвом видатних особистостей свого часу – Вітуса Мюллера і Якова Хеербранда. У Тюбингенском університеті Кеплер знайомиться з планетарними системами Коперника і Птолемея. Схиляючись до системи Коперника, Кеплер приймає Сонце за основне джерело рушійної сили у Всесвіті. Закінчуючи університет, він мріє роздобути державну посаду, однак, після пропозиції зайняти посаду професора математики і астрономії в Протестантській школі Граца, тут же відмовляється від своїх політичних амбіцій. Пост професора Кеплер зайняв в 1594 році, коли йому було всього 23 роки.

У Граці Кеплер провів 6 років. Тут вийшла в світ (1596) його перша книга «Таємниця світу» (Mysterium Cosmographicum). У ній Кеплер спробував знайти таємну гармонію Всесвіту, для чого зіставив орбітам п’яти відомих тоді планет (сферу Землі він виділяв особливо) різні «платонові тіла» (правильні багатогранники). Орбіту Сатурна він представив як коло (ще не еліпс) на поверхні кулі, описаної навколо куба. У куб у свою чергу була вписана куля, яка мала представляти орбіту Юпітера. У цю кулю був вписаний тетраедр, описаний навколо кулі, що представляла орбіту Марса і так далі. Ця робота після подальших відкриттів Кеплера втратила своє первинне значення (хоч би тому, що орбіти планет виявилися не колами); проте в наявність прихованої математичної гармонії Всесвіту Кеплер вірив до кінця життя, і в 1621 році перевидав «Таємницю світу», внісши в неї численні зміни і доповнення

Він приймається ще за чотири наукових праці: про незмінність Всесвіту, про вплив небес на Землю, про рухи планет і про фізичну природу зоряних тіл. Свої роботи і припущення він розсилає багатьом астрономам, чиї погляди він підтримує, і чиї роботи служать для нього прикладом, з метою отримання їх схвалення.

А в цей час в Протестантській школі Граца назріває релігійний конфлікт, який ставить під загрозу подальше його викладання в школі, а тому він залишає навчальний заклад.

У 1600 році Кеплер прибуває до Праги працювати до Тихо Браге. Проведені тут 10 років — найплідніший період його життя.

Результатом їхньої спільної роботи стануть видатні праці «Астрономія з точки зору оптики», «Рудольфови таблиці» і «Прусські таблиці». Рудольфови і прусські таблиці були представлені імператору Священної Римської імперії Рудольфу І. Але 1601 р Тихо раптово помирає, і Коперник призначається імператорським математиком, на якого покладається відповідальність закінчити розпочату Тихо працю. При імператорі Кеплер дослужився до головного астрологічного радника. Допомагав він правителю і під час політичних чвар, не забуваючи при цьому своїх праць з астрономії. У 1610 р. Кеплер починає спільну роботу з Галілео Галілеєм, і навіть видає свої власні телескопічні спостереження за супутниками різних планет. У 1611 р. Кеплер конструює телескоп для астрономічних спостережень власного винаходу, який так і назве – «кеплерівський телескоп».

У 1604 р. учений спостерігає на зоряному небі нову яскраву вечірню зорю, і, не вірячи своїм очам , зауважує навколо неї туманність. Подібне можна спостерігати лише раз в 800 років! Вважається, що така зірка з’являлася на небі при народженні Христа і на початку правління Карла Великого. Після такого унікального видовища , Кеплер перевіряє астрономічні властивості зірки і навіть починає вивчення небесних сфер. Його обчислення паралакса в астрономії виводять його на перший план в цій науці і зміцнюють його репутацію.

За своє життя Кеплеру довелося пережити чимало емоційних потрясінь. 27 квітня 1597 року він одружився на Барбарі Мюллер, на той час двічі вдові, у якої вже була юна дочка, Джемма. У перший же рік подружнього життя у Кеплера народжується двоє дочок.
Обидві дівчинки вмирають ще в дитинстві. У наступні роки в родині народиться ще троє дітей. Однак здоров’я Барбари похитнулося , і в 1612 році вона вмирає.

30 жовтня 1613 р. Кеплер одружується знову. Переглянувши одинадцять партій, він зупиняє свій вибір на 24 – річній Сузанні Реуттінген. Перші троє дітей, що народилися від цього союзу, вмирають в дитинстві. Судячи з усього, друге одруження виявилося не щасливіше першого. На довершення сімейних лих, матір Кеплера звинувачують в занятті чаклунством і ув’язнюють на чотирнадцять місяців. За свідченнями очевидців, під час всього процесу син не залишав матір.

Кеплер помер якраз перед тим, як повинен був спостерігати проходження Меркурія і Венери, які очікував з великим нетерпінням. Він помер 15 листопада 1630 р. в Регенсбурзі, в Німеччині, після нетривалої хвороби.

Оцініть статтю
Додати коментар