«Йун Габріель Боркман» Ібсен

«Йун Габріель Боркман» — п’єса норвезького драматурга Генріка Ібсена, написана в 1896 року.

«Йун Габріель Боркман» скорочено

Йун Габріель Боркман, колишній директор банку, вісім років тому вийшов з в’язниці, куди потрапив через зловживання коштами вкладників. Весь цей час він проводить у своїй кімнаті, нікуди не виходячи і практично ні з ким не спілкуючись. Його дружина, Гунхільд Боркман, ненавидить його за те, що він заплямував її чесне ім’я. Єдина її надія — це їх двадцятирічний син Ерхарт, вона бачить його місію в тому, щоб добитися великих успіхів у житті і відновити репутацію сім’ї. Елла Рентхейм, сестра-близнюк Гунхільд, протягом довгого часу виховувала Ерхарта у себе в будинку, і тепер, невиліковно хвора, вона хоче повернути його, щоб він скрасив їй залишок життя.

Боркман і Елла раніше були закохані одне в одного, але Боркман відрікся від неї, щоб отримати місце директора банку, і одружився на її сестрі. Елла вважала, що Боркман охолов до неї. Істинну причину розриву вона дізнається тільки тепер.
Боркман, порушуючи своє усамітнення, виправдовується перед дружиною, стверджуючи, що він винен тільки в тому, що дозволив зневірі опанувати себе, і що з цього моменту він знову буде прагнути до своєї мрії — створити величезну імперію в області видобутку корисних копалин. Він пропонує синові приєднатися до себе. Проте Ерхарт відхиляє всі ці пропозиції і їде на південь з Фанні Вільтон, тридцятирічною вітряною жінкою.
Боркман з Еллою йдуть у ліс і піднімаються на вершину, де Боркман вмирає від серцевого нападу. Тепер, коли його не стало, ворожнеча між сестрами зникла.

Критика

П’єса була прихильно прийнята критиками і публікою. Вона вважається найбільшим успіхом Ібсена після «Лялькового дому».

Історія створення «Йун Габріель Боркман»

Робота над п’єсою була розпочата влітку 1896 року, а опублікована вона була 15 грудня того ж року. Основою п’єси послужила історія одного офіцера, засудженого за шахрайство, який, повернувшись з каторги, став ізолювати себе від оточуючих.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *