З яких речовин складається павутина?

Біологія

З яких речовин складається павутина? Це ви дізнаєтеся прочитавши дане повідомлення про павутину та цікаві факти про павутину.

З яких речовин складається павутина?

Павутина – секрет павутинних залоз, який незабаром після виділення застигає у формі ниток. За хімічною природою це білок, подібний за складом до шовку комах.

Павутина павука-хрестовика за хімічним складом близька до шовку шовкопрядів, від якого відрізняється малим вмістом речовини, що склеює,— серицину, розчиненого у воді. Основу павутинного шовку становить протеїн фіброїн, утворений складним комплексом альбумінів, аланіну та глютамінової кислоти. За фізичними властивостями павутина також близька до гусеничного шовку, але набагато еластичніша та надійніша. Навантаження розриву для павутини хрестовика становить від 40 до 261 кг на 1 мм2 перерізу нитки, у той час як для гусеничного шовку — тільки 33–43 кг на 1 мм2.

У павука-хрестовика ловильна сітка складається з багатокутної рами, радіальних та спіральних ниток.
Найбільш відома форма — кругова сітка. Як будується ця сітка? Найбільш важка частина кругової сітки павука — будівництво першої нитки. Це міцна горизонтальна нитка, на якій висить уся інша частина ловильної сітки. Як павук з’єднує цю нитку між двома точками? Він випускає клейку нитку, яка легко переноситься вітром і прилипає до якоїсь поверхні. Павук робить її довшою, випускаючи шовк із прядильних органів. Коли перша нитка прокладена вдало, павук ще раз проходиться по ній, підсилюючи її другою ниткою. І так доти, поки первинна нитка не буде досить міцною. Після цього павук вішає нитку у формі букви «Y» під первинною ниткою. Це три перші радіальні промені сітки. Інші промені будуються так, щоб відстань між ними була досить маленькою і павук міг спокійно переміщуватися між ними. Далі по спіралі наноситься липка нитка. Коли липка спіральна нитка нанесена, сітка готова до використання.

Плетіння ловильної сітки забирає багато ресурсів павука. Якщо сітка не дуже пошкоджена, вона може триматися протягом кількох днів і використовуватися багаторазово після незначного ремонту. Після нічного полювання сітка зношується. Зазвичай павуки тчуть нову сітку вечорами, після денного відпочинку.

Цікаві факти про павутину

За легендою, у Людовіка XIV і Наполеона були рукавички, виготовлені з павутини, а британській королеві Вікторії китайське посольство піднесло цілу мантію з такого матеріалу.

Важко сказати, наскільки цим твердженням можна вірити і який відсоток у цих тканинах насправді становила павутинна нитка, але частка істини у всьому цьому є. За відповідних умов павутинка може витримати натяг, у кілька разів більший, ніж максимальний натяг сталевої нитки такого самого діаметра, будучи при цьому у кілька разів легшою.

Наприклад, павутинка завтовшки 1 мм повинна, за ідеєю, втримати людину. Можна лише порадіти, що павуки не плетуть такої павутини.

Оцініть статтю
Додати коментар