“Залізний острів” аналіз

залізний острів аналіз Аналіз твору

“Залізний острів” аналіз твору допоможе визначити, яки жанр, тема, ідея, проблематика, сюжет та головні герої та підготувати літературний паспорт.

Аналіз твору “Залізний острів” Олеся Гончара

Автор – О.Гончар

Рік написання – 1963

Жанр твору: Новела

Рід літератури «Залізний острів»: епос.

Проблематика «Залізний острів»: війни і миру; творчої праці, без чого людське щастя немислиме; наступності й спадкоємності поколінь — одвічне питання батьків і дітей; науково-технічної революції й людини; обов’язку перед іншими людьми; сенсу людського життя.

Тема «Залізний острів»: розповідь про романтичну подорож закоханих Тоні і Віталика на старий залізний крейсер, яка мало не закінчилася трагедією; показ уміння молодих людей знаходити вихід із будь-якої ситуації.

Ідея твору “Залізний острів” висловлена в рядку:  заклик до захисту людства від загрози небезпечних процесів цивілізації.  Також ідеєю твору є уславлення кохання, яке робить людину сильною, відповідальною за долю іншої.

Головні герої «Залізний острів»:

  • радист Віталик
  • його кохана Тоня (вожата),
  • Лукія Назарівна (Віталикова мати),
  • Тонин батько,
  • дядько Сухомлин.

Сюжет: Віталик і Тоня кохають одне одного. Через свою легковажність опиняються на військовому кораблі, який служить полігоном для нічних бомбардувань. Їхній човен відв’язався, і вони не можуть повернутися на берег. Однак дівчина і юнак не впадають у відчай, прагнуть знайти порятунок, не втрачають гідність.

залізний острів герої

Новела “Залізний острів” закінчується словами: “…Сидітимуть, мовчазно зіщулені, мов останні діти землі, мов сироти людства.”

У творі “Залізний острів” відсутній такий елемент сюжету як розв’язка.

Образи-символи в новелі «Залізний острів» – зловісне унаочнення найжахливішого «варіанту», перед яким може опинитися цивілізація(під удар поставлена вся планета).

  • Крейсер – привид трагічного минулого.
  • Степ – велич нашої планети, щедро наділеної Богом лісами,степами…
  • Море – символ плинності життя, якому немає ні початку, ні кінця.
  • Птах – символ спокою.
  • Танець героїв на палубі покинутого крейсера символізує відчуття того, що гуманістичні цінності під загрозою цивілізаційних процесі

Новела «Залізний острів» побудована на контрасті. Протиставлення невмирущої краси природи й неприрод ності «залізного острова» — старого проіржавілого корабля, який служить мішенню для літаків, протиставлення миру й праці — воєнній загрозі, світлої радості життя — безглуздій смерті. У новелі розкривається одвічна, як і людство,— тема першого юнацького кохання. Вона теж сприймається чита чами по-різному — залежно від віку, життєвого досвіду, харак теру, естетичних смаків, загального розвитку кожного з них.

Новела «Залізний острів» – твір-засторога. Новелу названо твором-засторогою. Адже гуманістичні цінності, та й саме життя людини часто опиняється під загрозою цивілізаційних процесів. Зберегти здатність людини до захисту свого єства, своїх почуттів. Любов Тоні й Віталика витримала випробування на міцність: жодних сліз, жодних докорів! Лише прагнення знайти розумний вихід, не втрачаючи своєї людської гідності, своїх почуттів! Та головне — вони залишилися гідними звання людини, не зрадили своєї любові.

Композиційні особливості твору “Залізний острів”:
  • авторські відступи
  • морські пейзажі
  • екскурси в минуле

Через особливість ідейного спрямування літературні критики називають новелу “Залізний острів” засторогою.

Риси романтизму у творі “Залізний острів”: Незвичайні обставини й ситуації, сила почуття героїв.

Символіка назви новели «Залізний острів»: неприродне поєднання — залізний острів, як і корабель, — мішень для військових нічних бомбардувань, бомбардування в мирний час, над мирним морем, під мирними зорями.

Оцініть статтю
Додати коментар