Зміст
3 універсал причини прийняття, зміст, значення
Захоплення влади в Петрограді більшовиками отримало відгук і в Україні. УЦР засудила більшовицький переворот. 29-31 жовтня в Києві відбувалися бої за владу між більшовиками, прихильниками ТУ і УЦР, в яких переможцями вийшли прихильники УЦР. Влада Генерального Секретаріату поширена на всі українські губернії. 7 листопада 1917 р. — ухвалення III Універсалу.
Основні положення Третього універсалу
- проголошення Української Народної Республіки (УНР) як рівноправної частини Російської федерації;
- до Установчих Зборів найвищий законодавчий орган — УЦР, виконавчий — Генеральний Секретаріат;
- до УНР мають бути включені землі, де більшість населення становлять українці;
- скасування права приватної власності на поміщицькі землі, які мали перейти до селян без викупу. Але остаточно це питання мало вирішитися на Українських Установчих зборах;
- запровадження 8-годинного робочого дня і встановлення державного контролю над продукцією;
- УЦР обіцяла забезпечити всі демократичні права і свободи, окремо про права національних меншин;
- сформульовано також негативне ставлення до війни, зробити все для початку мирних переговорів;
- амністія, скасування смертної кари, а також призначено на 27 грудня 1917 р. вибори до Українських Установчих зборів, котрі мали узаконити нові державні форми в УНР.
Значення ІІІ Універсалу
Це стало видатною подією в житті українського народу. Основна маса українців підтримувала УЦР, про що свідчать результати голосування до Всеросійських Установчих зборів, на яких українські національні партії здобули 75 % голосів (більшовики — 10 %). Неоднозначне ставлення різних верств населення. Суперечливе становище: УНР — складова Росії, невизнання Раднаркому законним урядом Росії.
ок