«Алхімік» аналіз твору бразильського письменника Пауло Коельо допоможе підготуватися до заняття.
Пауло Коельо «Алхімік» аналіз (паспорт)
Автор – Пауло Коельо
Рік написання – 1988
Рід літератури – епос
Жанр – роман-притча.
Три ключові моменти твору: мрія, кохання, сон
Твору “Алхімік” притаманні такі риси художнього стилю автора, як:
– притчовий характер;
– автобіографізм;
– синтез жанрів, простору, поєднання істин багатьох націй та релігій;
– лаконічність;
– філософічність;
– запозиченість сюжету та персонажів твору.
Головна думка книги «Алхімік»: «Коли ти чого-небудь забажаєш дуже сильно, весь Всесвіт допомагає тобі досягнути цього». Не важливо, чим ти займаєшся в житті (“жонглюєш апельсинами” чи будуєш будинки), головне – нести радість собі та іншим.
«Алхімік» головні герої
- Сантьяго – головний герой, пастух родом з Андалусії. Він з дитинства мріяв пізнати світ. Сантьяго вирушив у подорож до Єгипту. Алхімік навчив героя самопізнанню. Образ Сантьяґо асоціюється з Одіссеєм і біблійними героями-пастухами
- Мелхиседек – Цар Салему
- Фатіма
Головна проблема твору – зрозуміти свій шлях
Чому Коельо назвав твір “Алімік”?
Назва роману досить проста і водночас незвичайна. Алхімія — середньовічне містичне вчення, спрямоване на пошук чудодійної речовини — «філософського каменя», за допомогою якого можна було б перетворити прості метали на золото, срібло та лікувати різні хвороби.
«Алхімік» — назва символічна. Алхімія, як стверджував Коельо, не обмежувалася пошуком Філософського Каменя або, як його іноді називали, «червоного лева», чи створенням Еліксиру Безсмертя. Один із героїв твору — Англієць — так і не зміг осягнути таємниць алхімії, тому що не розумів головного: істинний Алхімік — це той, хто збагнув Душу Світу і знайшов там призначені для себе скарби, тобто зрозумів свій шлях у житті.
Пауло Коельо добре розкрив філософію цих пошуків. Можливо, саме тому роман «Алхімік» називали ще «мудрою казкою». Це книга про мрії і бажання людини, яка поступово пізнавала свою мету в житті.
“Алхімік” сюжет і композиція
Послідовність подій у романі «Алхімік»:
- юнак вирішує стати чабаном
- Сантьяго зустрічається з Мельхіседеком
- чабан Сантьяго закохується у Фатіму
- Сантьяго дістався Пірамід
За сюжетом «Алхімік» — це твір про пошуки і знайдення істини. Він мав кільцеву композицію. Іспанський вівчар Сантьяго, як біблійний блудний син, мандрував світом, щоб переконатися, що обіцяний йому скарб лежав на тому місці, звідки й почалися його мандри. За час подорожі герой набув життєвого досвіду, знайшов справжнє кохання, пізнав Всесвітню Мову, тобто став Алхіміком, і, нарешті, отримав гроші.
Сантьяго наснився сон, один і той самий, декілька разів. Наснився скарб, до якого він може дійти. Хлопець не був впевнений, що це щось значить, але якась сила підштовхувала його до дії, і, як сказала йому ворожка, сон – це розмова Господа з нами, це те, що Він хоче сказати нам. Існує загальна мова, але є й та, яку під силу зрозуміти лише йому. Сантьяго вирішує послухатися знаків, які поставали на його шляху, і згодом, дійшов до пустелі, до пірамід, де мав бути скарб…
Він вирушив туди зі шматком золота, який подарував йому славнозвісний Алхімік. Сантьяго почав копати, відшукувати скарб, який був так близько. І тут з’явилися розбійники, які жорстоко його відлупцювали. Адже саме вони не один рік подорожують у пошуках скарбу, але їм так і не вдалося його знайти. Тоді Сантьяго розповів розбійникам, що це місце біля пірамід він бачив увісні, на що один з бандитів відповів насмішкою, сказавши що «той дурень, вірить у такі нісенітниці». Він розповів, що йому колись також наснився такий сон, але ж він не такий безрозсудний і наївний, щоб в це повірити. Розбійник описав місце, яке побачив у сновидінні. І тоді Сантьяго зрозумів, це – саме те з чого він починав. Це неймовірно, але то була його домівка, в цьому місці він бував часто, і тому впізнав його. Так, скарб, який він шукав знаходився там, де він був найчастіше, зовсім поруч. Та щоб це зрозуміти, йому довелося так багато пройти, пережити. Та результат був цього вартий. І що головне, треба слухати знаки, підказки, якими життя нас щедро наділяє, і які ми у сучасному коловороті подій часто просто не помічаємо. Ми, впавши у відчай, після безрезультатних пошуків вибираємо «тиху гавань»… Ми не ризикуємо втілити свою мрію в реальність, не відважуємося пройти перешкоди і все ж таки знайти те, заради чого варто жити.
Зізнаймося самим собі, чи наважимося ми пройти важкий шлях з випробуваннями без будь-яких гарантій на успіх? Єдиний гарант – ми самі, наші відчуття, наша сила та мужність, наша здібність слухати мову світу, мову Бога. Адже все – доля людства і доля кожного з нас пишеться однією рукою, все так пов’язано, все – одне ціле. І поки ми цього не зрозуміємо, доти не зможемо сповна відчути і переконатися в можливостях, які постають перед нами.
Твір побудовано в певній послідовності: перед героєм постало завдання, яке він виконував протягом усього твору, послідовно, крок за кроком.
Як закінчується ця незвичайна історія пошуків скарбів? Сантьяго знайшов скарб і поїхав за своєю коханою
Символи у творі “Алхімік”
Як і кожен постмодерновий твір, «Алхімік» глибоко символічний. Символіка розкривала сутність саме тієї Всесвітньої істини, про яку «забуло» людство. Ця істина прийшла через сон — це дзеркальне відображення реального життя, це спосіб, за допомогою якого людина спілкувалася з Богом.
Через сон Бог послав людині Знаки, розгадавши які, вона мала зрозуміти істину, згідно з якою кожна людина повинна була виконати на Землі лише одну місію: навчитися Алхімії життя. А це означало — навчитися жити в гармонії зі світом, «зрозуміти, що наші долі і вся світова історія написані однією Рукою» — Рукою Творця. Усвідомивши свою роль у світобудові, людина повинна присвятити себе Богу і беззаперечно слідувати й коритися божественним законам. Тоді зникав будь-який страх перед смертю, бо душа людини вічна, як вічна світова Душа.
На жаль, більшість людей переймалися іншими тимчасовими проблемами, безжально марнуючи час. їм ніколи не дістатися Пірамід. Для того щоб зрозуміти цю просту істину, не треба навіть вирушати в довгу дорогу, бо знайти її можна скрізь, навіть на власному подвір’ї: треба тільки пильніше прислухатися до власного серця. Там, де воно заплаче, там і скарб.
«Алхімік» — це біографія письменника, завуальована філософськими роздумами, а Сантьяго — це сам Пауло Коельо. Адже сюжет твору тісно переплітався з багатьма епізодами із життя митця: наприклад, заперечення батьківських вимог щодо побудови життя Пауло; бажання досягти мрії — стати письменником. Можливо, саме за це Пауло Коельо і називали «алхіміком», яким став і Сантьяго.
Цікаво! Роман “Алхімік” зазначений у Книзі рекордів Гіннесса як книга найбільше за всю історію літератури перекладена іншими мовами за життя свого автора
Така дурня цей твір.
Такая ахинея этот рассказ. Лучше бы я сидел с чудак в zoom, чем читал это
нормальний твір, такі враження у всіх через те, що у школі не пропонують прочитати, а змушують годинами вивчати філософію автора, коли можна просто насолоджуватися атмосферою роману.
Можливо ви зможете написати краще?
Один з найпереоціненіших творів в історії. Псевдофілософія для домогосподарок, нічого нового в думках, які буквально нав’язуються автором. Сам твір написаний дуже скудно, автора кидає туди сюди в хронології, то все зашвидко, то затягнуто. Персонажі, особливо жіночі, взагалі не прописані і слугують всього лиш опорою для слабкого сюжету, який закінчується найбанальніше з усіх можливих варіантів, і навіть знайдений ним скабрб виявляється всього лиш матеріальною купкою золота, а не чимось більшим і глибшим.
Я вибачаюсь, але спробуйте спочатку написати краще, або хоча б щось подібне, а потім вставляти свою критику
Извините, но во-первых, не обязательно написать что-то свое, если есть свое мнение о чем-то. Во-вторых, к чему вы вообще? Критика в наше время это что-то плохое? Ей нет места в нашем мире?
Не погоджуюся з коментарями нижче. Так, в певні моменти відчувався надлишок філософії, яку заклав автор, але це, зрештою, допомогло ще більше зануритися в саму сутність твору. В кінці, коли виявилося, що скарб весь час був на початку, ніхто не мав на увазі, що “нарешті він знайшов гроші і може вважати свою мандрівку завершеною”. Справжнім скарбом для чоловіка стала саме ця подорож за Легендою. Юнак міг стати ким завгодно й коли завгодно, тим більше, гроші він мав би завжди. Тому хоч в кінці й описують скарб матеріальний, сам персонаж акцентує увагу не на ньому, а на тому шляху, який він пройшов, на тому, що отримав протягом цієї дороги. Якщо відключити мізки й читати суто “на оцінку”, то так, твір – дурня рідкісна. Але, як говорив Алхімік, потрібно навчитися слухати серце.
спасибо, все понравилось
Дуже чудовий твір, занурилася трішечки у казку… Треба обов’язково прочитати повний текст