«Камінний хрест» — твір Стефаника, присвячений темі еміграції. Аналіз твору “Камінний хрест” допоможе визначити, яка тема, ідея, головні герої, жанр, сюжет та композиція. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.
Аналіз “Камінний хрест” Стефаник (паспорт)
Новела “Камінний хрест” змальовує трагедію переселення галицьких селян до Канади наприкінці ХІХ-початку ХХст. Канаду Іван Дідух порівнює з могилою.
Автор – Василь Стефаник
Рік написання – 1899
Літературний рід: епос.
Жанр твору “Камінний хрест”: психологічна новела (студія, тобто художнє дослідження душі головного героя).
Тема “Камінний хрест”: еміграція за океан галицького селянства на межі XIX й XX ст. (прощання хлібороба Івана Дідуха із сусідами у зв’язку з виїздом до Канади).
Головна ідея “Камінний хрест”: єдність селянина з рідною землею.
Головні герої твору:
- Іван Дідух. Переїжджає до Канади у пошуках кращого життя, на прохання жінки та дітей. Праця зігнула героя в дугу, тому в селі його називали “Переломаний”. Образ Івана Дідуха нагадує міфічного Сізіфа
- Катерина – дружина Івана,
- діти Катерини та Івана,
- кум Михайло,
- селяни.
Напрям, стиль. Модернізм, експресіонізм.
Ознаки експресіонізму у творі Стефаника: дослідження сенсу страждання, відчуття болю, які спонукають людину до пізнання суті свого існування; емоційна загостреність зображуваного, напружений драматизм ситуації.
Сюжет і композиція “Камінний хрест”
Події в новелі «Камінний хрест» В. Стефаника відбуваються наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття.
Твір складається із 7 розділів, сюжет як такий відсутній: селянин Іван Дідух покидає рідну землю, щоб переїхати до Канади в пошуках кращого життя (на вмовляння дітей і дружини).
Перший розділ новели виконує функцію експозиції, вона ознайомлює читача з долею героя: тут подано портрет Івана Дідуха й авторські екскурси в його біографію. Після десятирічної служби у війську Іван повертається в село і стає ґаздою на залишеному в спадпіину кам’янистому горбі. Люди пам’ятають Івана у вічній виснажливій праці на цьому горбі. Наступні шість розділів — епізоди сповіді Дідуха про своє життя перед запрошеним на прощальний обід селом. Одним із найяскравіших засобів індивідуалізації головного героя є його монологи, у яких домінує образ горба, на якому Іван поставив собі й дружині хрест.
“Камінний хрест” образи та символи
- Камінний хрест. Образ хреста є символом страдницької хліборобської праці. (Це пам’ятник родині Дідуха, усім емігрантам; символ терпіння й титанічної марної праці; символ могили для людини, заживо похованої тяжким життям;символ страдницької долі народу-трудівника);
- Горб (символ виснажливої селянської праці; тяжкої долі селянина; безталанності на батьківщині);
- Прізвище Дідух. Прізвище головного героя новели «Камінний хрест» вказує на споконвічне хліборобське коріння.
- П’яний танець Івана й Катерини (символ смерті, прощання-смерті з рідною землею);
- Тужлива пісня про осіннє листя (символ туги, жалю, нещасливої долі);
- Кінь (Муки, терпіння, безмежна працездатність, самовіддана любов до землі).
- Хата (знак душевного стану родини)
- Камінь (омертвіння душі, втрата духовного життя, сльоза, «як перла по скалі», розрив зв’язку з рідною землею)
- Поріг (почуття героїв у крайньому, майже неможливому прояві)
Проблематика “Камінний хрест”
Головні проблеми:
- життя і смерті
- економічної хвилі еміграції
- влади землі над людиною
- зв’язку з рідною землею
- соціальна проблема масового зубожіння селян, що привело до виїзду з океан.
Історія написання
Поштовхом до написання “Камінного хреста” було спостереження на Краківському вокзалі за земляками та виїзд за кордон односельця Штефана Дідуха.
Тобто, за основу твору «Камінний хрест» автор узяв реальний факт із життя Штефана Дідуха із с.Русова (у творі Іван). Односелець Стефаника, емігруючи до Канади, ставить на своїй нивці кам’яний хрест (який, до речі, і донині стоїть у Русові). У трагедії героя твору по краплі зібрано горе тисяч емігрантів, долею яких переймався письменник. Не раз проводжаючи на Краківському вокзалі земляків у далеку Америку, він постійно бачив опухлі від плачу очі, спечені губи, чув захриплі від стогону голоси.
За мотивами цього твору видатний режисер Леонід Осика в 1968 р. на Київській кіностудії імені О. Довженка зняв фільм «Камінний хрест», який увійшов у скарбницю найвизначніших українських кіношедеврів.
Літературознавці про твір. Новела «Камінний хрест» — це своєрідне художнє дослідження душі головного героя Івана Дідуха, котрий прощається із сусідами у зв’язку з виїздом до Америки. Від часу повернення з війська люди пам’ятають Івана у виснажливій праці. Щороку впрягався поряд із конем і вивозив гній на свою нивку на кам’янистому горбі. Обкладав горб дерном, щоб дощі не змивали ґрунт, обробляв поле. Праця зігнула його в дугу, і стали в селі прозивати Івана Переломаним.
Сповіді героя про своє життя вражаючі. Монологи, що є важливим засобом його індивідуалізації, обертаються насамперед навколо образу горба, на якому Іван Дідух установив на пам’ять селу камінний хрест із вибитими іменами — своїм і дружини. Образ хреста символізує страдницьку долю селянина, який усе своє життя гірко працював і однаково змушений покидати свою нивку, бо вона не спроможна його прогодувати.
Змальовуючи історію життя сільського бідняка Івана Дідуха, котрий, як підсумок усіх своїх надлюдських зусиль, був безземельним, прозаїк розмірковує над тими моральними чинниками, що творять духовну сутність людини, і передусім — над проблемою зв’язку з рідною землею.
Творці експресіоністичного стилю відродили давню істину, що «не можна навіть зірвати квітку, щоб при цьому не стривожити зорі», що весь космос є нерозривною цілістю. Саме про це йдеться насамперед у новелі. Так само, як кинутий у ставок камінь тривожить усе середовище, так Іван з конем і возом при праці «лишали за собою сліди коліс, копит і широчезних п’ят Іванових», зрушуючи довкілля, бо «придорожнє зілля і бадилля гойдалося, вихолітувалося на всі боки за возом і скидало росу на ті сліди». Важливо ще й те, що колеса, кінські копита й п’яти Івана творять єдність своїм експресивним рухом, залишаючи сліди.
Дідух і його родина відчувають майбутню кризу-муку безуспішної боротьби всіх емігрантів за збереження своєї духовної ідентичності. Це передчуття викликає страшний біль. Автор матеріалізує його в такому образі: «Ціла хата заридала, як би хмара плачу, що нависла над селом, пірвалася». Тут хата Дідухів втрачає властивості реального об’єкта й перетворюється на знак душевного стану родини (В. Пахаренко).
Що символізує назва твору “Камінний хрест”? Масивний хрест, споруджений Іваном Дідухом на піщаному схилі як пам’ять про себе. Хрест — символ непосильної, нелюдської праці. Нести важкий хрест має, крім прямого значення, ще й переносне — мучитись. Селянський хрест не просто важкий — він камінний. Хрест пов’язаний з образом «далекої могили». Іван Дідух залишив на полі, рясно политому його потом, пам’ятник по собі і своїй дружині. Йому ніби легше від того, що не зникне безслідно пам’ять про нього, що його частина залишиться на рідній землі. Камінний хрест – уособлює важку долю народу-трудівника. Він — пам’ятник тисячам українських селян, які так і не повернулися додому з чужих країв.
Аналіз “Камінний хрест” Стефаника можна доповнювати в коментарях, якщо якесь питання не розкрито, так ви допоможете іншим учням.
я люблю жареные чебуреки
только съев все чебуреки в мире – ты обреьешь свободу )
я тоже._.
я тоже
Хавать захотелось(
внатуре хавать хочется хахаха)
всем ку, олды на месте, это я олд, это я олд!