Апельсин: хімічний склад, калорійність, корисні властивості

Поради

Апельсин – назва дерева і однойменного плоду сімейства цитрусових. Апельсин одне з найдавніших рослин культивованих людством, причому як для вживання в їжу так і для лікувальних цілей. Батьківщиною апельсинів вважається Китай.

Хімічний склад апельсина

У таблиці наведені усереднені значення ( поживні речовини , вітаміни , мікроелементи) з розрахунку на 100 грамів продукту .

Харчова цінність апельсина
Апельсин калорійність 35.8 кКал
Вуглеводи 8.1 гр
Жири 0.2 гр
Білки 0.9 гр
Вода 86.8 гр
Моно – і дисахариди 8.1 гр
Харчові волокна 2.2 гр
Органічні кислоти 1.3 гр
Зола 0.5 гр
Апельсин вітаміни
Вітамін А 0.05 мг
Вітамін B1 0.04 мг
Вітамін В2 0.03 мг
Вітамін В3 0.3 мг
Вітамін В6 0.06 мг
Вітамін В9 5.0 мкг
Вітамін C 60.0 мг
Вітамін Е 0.2 мг
Вітамін Н 1.0 мкг
Вітамін PP 0.2 мг
Апельсин Макроелементи / Мікроелементи
Залізо 0.3 мг
Калій 197.0 мг
Кальцій 34.0 мг
Магній 13.0 мг
Натрій 13.0 мг
Сірка 9.0 мг
Фосфор 23.0 мг
Хлор 3.0 мг
Бор 180.0 мкг
Йод 2.0 мкг
Кобальт 1.0 мкг
Марганнец 30.0 мкг
Мідь 67.0 мкг
Фтор 17.0 мкг
Цинк 200.0 мкг

Апельсин корисні властивості для організму людини

Кисло -солодка м’якоть апельсина, його сік – свіжий або консервований – збуджують апетит і сприяють поліпшенню травлення, стимулюють виділення жовчі.

При лікуванні гіпо-та авітамінозу і просто для профілактики корисно вживати апельсини, в яких міститься багато вітамінів.

Завдяки великій кількості калію, аскорбінової кислоти та інших вітамінів користь апельсина неоціненна при лікуванні гіпертонії, атеросклерозі, ожирінні, хворобах печінки, подагрі.

Якщо з’їсти кілька шматочків апельсина разом із жирною їжею, то вона краще перетравиться, рівень холестерину знизиться, і це значно зменшить ризик закупорки судин і серцевих нападів.

У народній медицині апельсини застосовують для лікування інфікованих ран і виразок, оскільки в апельсинах містяться сильні фітонциди, що вбивають деякі хвороботворні мікроби.

Апельсиновий сік має антимікробні властивості. Ці природні антибіотики ефективні і використовуються як у медицині, так і в косметиці, харчової промисловості.

Ефірне апельсинове масло – прекрасний засіб для усунення інфекцій порожнини рота.

Пектинові речовини, що містяться в плодах апельсинів, покращують роботу кишечника, сприяють виведенню шкідливих речовин і гальмуванню гнильних процесів.

Апельсини солодкі рекомендується їсти людям похилого віку, що страждають на хронічні запори: пити сік вранці натщесерце (при нормальній кислотності шлунку) або увечері перед сном.

При запорах готують відвар з шкірки апельсина ( цедра апельсина), плодів кмину і кори крушини ( 1:1:8 ). 1 столову ложку суміші заливають 1 склянкою води, доводять до кипіння, охолоджують, проціджують. Вранці і ввечері п’ють по 200 г.

При гастриті зі зниженою кислотністю готують настій з рівних частин шкірки апельсина, листя вахти, трави золототисячника, кореневища лепехи, гіркого полину. 1 столову ложку сировини заливають 1 склянкою окропу, кип’ятять на водяній бані в закритому посуді 15 хвилин, охолоджують при кімнатній температурі і проціджують. Приймають настій 3 рази на день за 30 хвилин до їжі по 100 г.

При гастритах і скаргах на печінку використовують суміш рівних частин подрібненої апельсинової шкірки, кореня валеріани, листя вахти і м’яти. Заварюють 2 чайні ложки суміші 1 склянкою окропу, настоюють 30 хвилин під кришкою і проціджують. Приймають по 200 г 3 рази на день після їжі.

При сечокам’яній хворобі і деяких хронічних захворюваннях жовчного міхура корисно пити суміш соків, приготованих з апельсина і лимона, чорної редьки, підсолодивши суміш медом.

При бронхіті для полегшення дихання (особливо при гострому бронхіті ) роблять апельсинові інгаляції: хворому протягом 30 хвилин слід дихати парами відвару з тертої апельсинової шкірки і листя дерева апельсина.

Апельсини мають тонізуючі властивості, допомагають краще переносити втому і навіть зменшують чутливість до холоду.

Ефірне апельсинове масло допомагає впоратися з депресією, відновити сили і поліпшити настрій.

Комплекс корисних для організму речовин, що містяться в апельсинах, прискорює процеси одужання і сприяє виведенню продуктів метаболізму з організму.

Шкірка апельсина у вигляді відвару добре допомагає від наслідків отруєння свинцем, як протиотрута. 2 столові ложки шкірки на 0,5 л киплячої води, відварюють на повільному вогні під кришкою 5 хвилин, настоюють протягом 20 хвилин, проціджують і п’ють теплим по 1 склянці через кожні 5 годин. Додатково рекомендується щодня випивати по 200 г кислого апельсинового соку.

Апельсин фрукт служить хорошим заспокійливим засобом, сприяє полегшенню при сильному серцебитті, судомах, істерії. Вважається, що сік кислих апельсинів допомагає знизити частоту епілептичних припадків .

Для приготування заспокійливого трав’яного чаю 1,5 чайної ложки подрібненої апельсинової шкірки разом з 1,5 чайної ложки трави меліси заварюють 1,5 склянки окропу, щільно закривають, настоюють 15 хвилин, проціджують і додають 1,5 чайної ложки настоянки валеріани і мед за смаком.
П’ють по 150-200 г 2-3 рази на день.

Негативні властивості апельсина для організму людини:

Не варто вживати апельсиновий сік безпосередньо перед їжею, так як це може порушити травлення.

Діабетикам не слід вживати апельсиновий сік з додаванням цукру або меду.

Також апельсини протипоказані при виразках і гастритах (особливо при підвищеній кислотності шлункового соку) і запаленнях підшлункової залози або стінок тонкого кишечника.

У деяких дітей може виникнути алергія на апельсини після деякої перерви в їх вживанні. Якщо регулярно вводити в раціон дитини поступово зростаючі кількості апельсинового соку, додаючи його в напої, якими завершується прийом їжі, то в більшості випадків алергія може пройти або значно знизиться.

Форма плоду округла, покрита щільною шкіркою всіх відтінків оранжевого. Усередині апельсина знаходиться м’якоть розділена на часточки, які легко відокремлюються один від одного. М’якоть соковита і солодка, залежно від сорту розрізняють жовтий, оранжевий або навіть червоний апельсин, з невеликими насінням, зануреними в м’якоть гнізд.

Вибрати апельсин не так і складно, досить просто потримати його в руці. Як правило, чим апельсин важче, тим у ньому більше соку, а значить, він і смачніше. Фрукти невеликих розмірів зазвичай бувають солодші, ніж фрукти великі. Але найбільш солодкі апельсини ті, що зібрані в кінці листопада і в грудні. Причому такі апельсини і найкраще зберігаються.

Оцініть статтю
Додати коментар