Чи можна брати їжу в літак Ви дізнаєтеся в цій статті.
Чи можна перевозити їжу в літаку?
На провезення продуктів у ручній поклажі поширюються правила авіакомпанії-перевізника, митні заборони (для міжнародних рейсів) і, в деяких випадках, заборони на повітряні перевезення окремих продуктів, в тому числі всередині країни.
Список дозволених продуктів в багажі літака значно ширше. Саме тому іноді не завадить підстрахуватися і здати «спірні» продукти в багаж, а не пакувати в ручну поклажу. Напої маяють бути в пляшечках не більше 100 мл.
У ручній поклажі в салоні літака можна перевозити:
- фрукти та овочі (в невеликій кількості до 2 кг на людину)
- яйця
- м’ясні та рибні продукти (окрім паштетів і консервів із вмістом понад 100 мл рідини)
- морепродукти (не заморожені й герметично запаковані)
- тверді сири
- крупи та борошно
- сухі спеції
- сухе молоко
- цукерки та шоколад
- випічку
- печиво
- сендвічі, хот-доги, бутерброди
- горіхи
- чіпси, насіння, сухарики тощо
Продукти в літаку на внутрішніх рейсах
Якщо ви летите внутрішнім рейсом (не перетинаючи державний кордон країни), митні правила на ваш багаж не поширюються.
Однак ще залишаються правила авіакомпаній і загальні обмеження на провезення рідких продуктів. Не забувайте, що продукти повинні вписуватися в норми ручної поклажі за своїми габаритами і вагою. Наприклад, у деяких бюджетних авіакомпаній в літак допускається брати тільки невелику сумочку або діловий портфель. В такому випадку зменшується і обсяг їжі з собою: для швидкого перекусу вийде взяти, наприклад, лише шоколадку або пакетик з горішками.
Їжа в літаку і ручна поклажа міжнародних рейсів
Якщо ви їдете в іншу країну, в тому числі з пересадками, то ваші вами і продукти потрапляють під митні вимоги для фізичних осіб.
Зверніть увагу: перед поїздкою необхідно буде з’ясувати не тільки правила митниці України (на вивіз і ввезення), але і вимоги митниці країни призначення, а також кожної країни, де ви робите пересадку з проходженням митного контролю.
Митні обмеження і заборони
Митні правила встановлюються країнами і часто є специфічними, їх обов’язково потрібно враховувати, збираючи їжу в подорож і вибираючи місцеві ласощі для провезення додому.
Нерідко митні заборони стосуються потенційних епідеміологічно небезпечних продуктів, у яких відсутня заводська упаковка. Так, потрібно запам’ятати, що в країни Євросоюзу заборонено ввозити м’ясні (в тому числі готові) і молочні продукти: міра введена з метою запобігти поширенню інфекцій.
Митниця США не пропускає більшість продуктів і товарів сільського господарства з інших країн, а саме: м’ясо в будь-якому вигляді, яйця, молочні продукти, рибу та неконсервовану ікру, ряд овочів і фруктів. З В’єтнаму можна вивозити рибний соус ниок-мам (і навіть провозити його на внутрішніх рейсах), з Фінляндії – осетрову ікру.
Ряд спеціальних обмежень вводиться для того, щоб пасажири не заважали один одному. Тому на борту і в багажі заборонено провозити дуріан, що має специфічний і неприємний для багатьох людей запах. Однак це не стосується сухофруктів і чіпсів з дуріана.
Слідкуйте за новинами: не можна ввозити підкарантинні продукти рослинництва і тваринництва. Під тимчасові заборони можуть потрапляти овочі і фрукти, зелень, суха трава, чай і горіхи.
Фізичних осіб, що провозять продукти в невеликих кількостях, для власного споживання, не стосуються змінені митні вимоги в зв’язку з продуктовим ембарго. У багажі можна, не побоюючись, привозити з Європи сири і ковбаси в невеликих кількостях (в ручній поклажі додаються окремі обмеження – не можна м’який сир), фрукти і овочі, польські яблука можна брати в ручну поклажу.
Продукти з Duty Free
Звичайні продукти з Duty Free можна розкривати на борту. У випадку з рідинами і рідкими продуктами, придбаними в Duty Free, важливо враховувати кілька моментів:
- При вильоті з ЄС, Росії, Канади, Сінгапуру, США, Куала-Лампур і деяких інших країн дозволяється провозити на борту рідкі продукти, алкогольні напої та парфуми з магазину Duty Free аеропорту вильоту. Обов’язково – повністю запечатаними в пакет магазину. Якщо на шляху передбачається пересадка, то рідкі товари не можна відкривати до прибуття в кінцевий пункт;
- При пересадці в аеропорту однієї з країн ЄС рідини і гелі, куплені в Duty Free за межами ЄС, потрапляють під загальні правила повітряних перевезень.
Провезення рідких продуктів в літаку
За правилами повітряних перевезень, до рідин відноситься широкий перелік продуктів, з яким не завадить ознайомитися заздалегідь. У список входять:
- желе;
- варення (джем);
- мед;
- ікра;
- паштет;
- йогурт;
- соус;
- сметана;
- сир;
- масло;
- м’який сир;
- суп;
- консерви.
Відповідно, в ручній поклажі такі продукти повинні бути упаковані відповідно до загальних правил провезення рідин: кожен продукт повинен бути в упаковці об’ємом не більше 100 мл (вага може бути більше, обмеження – за обсягом), при цьому таких упаковок має бути не більше 10 і всі вони повинні лежати в одному прозорому пакеті на застібці.
Пояснимо на прикладі варення: в ручну поклажу можна взяти баночку об’ємом не більше 100 мл, додатково потрібно упакувати її в прозорий пакет об’ємом до 1 л разом з іншими ємностями, так само як косметику і ліки.
Перераховані продукти можна безперешкодно здавати в багаж, якщо вони задовольняють вимогам митниці.
Важливий також обсяг металевих ємностей і банок: митники в аеропорту можуть звернути увагу на банки з кавою, печивом або чаєм і навіть на порожні глеки в рюкзаку. Щоб не виникало зайвих питань, сипучі продукти в міцних подарункових упаковках краще здавати в багаж, а в ручну поклажу брати лише їжу в м’якій упаковці.
Продукти зі специфічним запахом рекомендується запаковувати в герметичний пакет або харчову плівку.
Що взяти в літак з їжі?
Проблема актуальна при перельотах рейсами компаній-лоукостерів або по промо-тарифами, де не передбачається безкоштовне харчування. В особливому становищі перебувають алергіки: спеціальне меню пропонують далеко не всі компанії, в той час як з собою в літак можна взяти необхідні продукти.
Як правило, перельоти без харчування – нетривалі, до 3 годин, тому достатньо буде завбачливо покласти в рюкзак або сумку сухий пайок або бутерброди, попередньо звірившись зі списком заборонених продуктів. Підійдуть: суміш горіхів і сухофруктів, шоколад і батончики, крекери, фрукти. Не забувайте, що сирки і фруктове пюре потрапляють під категорію рідин і повинні бути упаковані відповідно.
При зльоті і посадці знадобляться льодяники і жувальна гумка – жувати, коли починає закладати вуха.
Не забудьте заздалегідь нарізати продукти (овочі, фрукти, хліб), які ви збираєтеся їсти на борту або під час пересадки, оскільки провезення ножів в ручній поклажі заборонено.
Їжа в літаку для дітей
Норми провозу дитячого харчування на борту визначаються авіакомпаніями. Як правило, їжа і напої для дітей до двох років не потрапляють під загальні обмеження на провезення рідин і вказуються в переліку окремо – їх можна провозити в повному обсязі, необхідному на весь час польоту з урахуванням пересадок. На прохання пасажирів бортпровідники можуть підігріти молоко або дитяче харчування.
В політ можна взяти баночку з дитячим харчуванням, напої, молочну суміш, універсальні продукти для перекусу (свіжі фрукти або сухофрукти, горіхи, крекери). Якщо планується пересадка, в ручну поклажу варто покласти додаткову їжу.
Плануючи брати з собою в літак продукти для дітей, розраховуйте обсяг їжі і напоїв, оскільки деякі авіаперевізники також пропонують дитяче харчування. Замовляти дитяче харчування на борту потрібно заздалегідь: на етапі купівлі квитків або за 24-36 годин до вильоту, зателефонувавши в сервісну службу авіакомпанії. Коди харчування: дитяче (для дітей до двох років) – BBML, дитяче (для дітей від двох-трьох до 10-12 років) – CHML.
Якщо виникає необхідність провезти в літаку кілька баночок дитячого харчування (з запасом – на кілька днів), потрібно заздалегідь уточнити таку можливість у авіаперевізника. Баночки можна здати в багаж, в такому випадку на стійці реєстрації доведеться попередити, що багаж крихкий, щоб валізу відзначили спеціальною биркою.