Чому їжаки мають голки?
Чому у їжака колючки? Навіщо їжакам голки? Хто ж не знає їжачка, симпатичного звірка, який несе на своїх колючках яблука й гриби. Навіть якщо ми ніколи не бачили його в природі, він знайомий нам з багатьох казок.
Живуть їжачки в лісі, а також в міських парках і гаях. Також їх можна зустріти в городі або саду. А чи знаєте ви, навіщо їжакові гострі голки, які прикрашають його спинку? Ви звичайно ж не роздумуючи відповісте – “Щоб носити на спині їжу – яблука, гриби тощо”. Але це не так. Справа в тому, що їжачки зовсім не харчуються грибами і яблуками, як це змальовано в казках. Насправді ці звірята відносяться до хижаків і харчуються вони комахами, дрібними гризунами, ящірками, також дуже люблять яйця птахів. А яблука, гриби і навіть листочки їжачки нанизують на свої колючки виключно в гігієнічних цілях. Таким способом вони приймають своєрідний «душ», очищаючи своє тіло і голки від бруду.
Голки – це захисне пристосування, необхідне їжакові для виживання в хвилини небезпеки. Відчувши небезпеку їжачок приймає захисну позу – згортається клубком, перетворюючись в колючу кулю. Він виставляє свої голки назустріч ворогам, а незахищену мордочку ховає під колючим щитом.
Скільки у їжака голочок?
У дорослого звірка налічують до 16 тисяч голок, вони мають довжину 2-3 см, а товщину близько 1 мм. Колір голок сірий, але якщо дивитися дуже уважно, то можна помітити, що на них світлі і темні смужки.
Їжачки народжуються на світ голенькими і не колючими. Вони покриваються білими і темними голками через кілька годин, а очі відкривають через два тижні. Голки швидко стають твердими, як у дорослого їжака і навіть у малюків вони можуть вже стовбурчитися. Така захисна реакція необхідна в навколишньому середовищу, адже у їжачків багато ворогів.
У всіх тварин в хвилини небезпеки для життя проявляється природна реакція: кішка шипить, вигнувши спину вгору, бджола жалить, а їжачок ховає м’яке тільце під колючими голками. Черевце у їжаків незахищене, ніжне, вушка майже прозорі. Якби у їжачків не було колючок, то їм важко було б вижити в навколишньому середовищі.