А що, у Китаї є справжні бренди?
Так, є.
Ви часто буваєте в інтернеті? Так? Тоді ви точно бачили, що реклами типу «китай більше не дешевка, китайське, не значить – погане» стає все більше і більше.
Якщо реклама з’являється, значить, хтось за неї платить. Ми бачимо, як китайські виробники все активніше просуваються на світовий ринок.
Та чого там, вони давно вже його захопили.
Досi, мабуть, тільки відомі західні бренди могли відчувати себе відносно спокійно. Адже мало хто вірить, що Китай може випустити товар світового рівня. Більшість впевнена, що доля китайських виробників – виробництво дешевої масової продукції. Ну, або виконання замовлень тих самих ведучих американських і європейських брендів.
Чи не бачите ви в парі тих тверджень деякого протиріччя?
Так, довгий час Китай сприймався провідними світовими брендами виключно як зручний ринок робочої сили. Американські та європейські компанії розміщували в КНР свої складальні лінії, мало замислюючись, до яких серйозних змін всього світу це призведе з часом.
Ідея «взяти і скопіювати» те, що виробляють буквально за твоїм парканом, у таких умовах, здається, буквально лежить на поверхні. Результат усім добре відомий. Ну хто не знає про Abibas, Fony або Dolce & Banana? Ці «бренди» і створили китайським товарам ту погану репутацію неякiсних пiдробок, від якої вони до кінця так і не позбулися досі.
З тих часів в Китаї змінилося дуже багато чого. Але залишилися виробники, які зуміли пережити ту бурхливу епоху.
Вони накопичили величезний виробничий досвід. Розбагатіли. І змогли оснастити свої складальні лінії самим сучасним обладнанням. У Китаї зараз, дійсно, з’явилися підприємства, оснащені за останнім словом техніки.
І цим виробникам вже не цікаво продавати Panafonic, вони мітять набагато вище.
Вони більше не приховують своє китайське походження. У них нові сучасні імена, логотипи та офіційні сторінки в інтернеті. Вони стали справжніми брендами. Їм потрібен світовий ринок і світовий рівень.
Нові китайські бренди виробляють, здається, все на світі. У списку пропонуючихся ними товарів є одяг, взуття, електроніка, побутова техніка, годинники, спорядження для туризму та навіть автомобілі! Входять в цей список і такі специфічні вироби як ножі.
Люди в темі розкажуть вам, що ножі – це цілий окремий світ зі своїми поняттями, правилами, модою, жаргоном, своїми ідеями та напрямками, часто непримиренними. Є в цьому світі і свій перелік брендів, які є стовпами і незаперечними авторитетами.
Китайські ножові бренди явно розраховують зайняти своє місце на цьому Олімпі. Простим дiлом це точно не буде. Зате у нас є можливість подивитися, що у них виходить.
Та чи можна порівнювати китайський брендовий нiж з американським?
А чому нi?
Давайте просто порівняємо між собою моделі від китайського та американського брендів. Виберемо щось, по можливості, аналогічне. Не будемо чіпати прямі пiдробки, так звані «репліки». Це не спортивно. Візьмемо щось незалежне, що претендує на оригінальність і серйозне ставлення до себе в суспільстві.
Ну ось, як приклад: ніж Terra olive green від китайського бренду Real Steel з одного боку, i Spyderco Efficient Green від американської компанії Spyderco, з іншого.
Ясна річ, Spyderco – певний еталон та ікона. Але ж якщо китайці дійсно прагнуть зайняти своє місце на ринку, їм доведеться боротися і з такими ось грандами ножового світу. Тому не будемо робити хлопцям з Юйлiня (саме там розташовано виробництво бренду) знижок.
Приступимо саме до порівняння.
Концептуально Terra явно зроблена, щоб зайняти місце в тому ж класі, що і Efficient Green. Клас цей умовно можна назвати: «практичні складні EDC ножі з тактичним ухилом».
Ясна річ, що китайці тут на правах наздоганяючих. Вони є тут, свого роду, спадкоємцями і послідовниками. Але їх модель не є прямою копією чогось західного. Тим більше, що багато елементів дизайну своїх ножів американські виробники патентують. Так, наприклад, запатентовано круглий отвiр пiд палець на клинцi моделей від Spyderco. Офіційно повторювати його форму без дозволу не можна. Ось Real Steel і не повторюють.
В вирбники з Міста Клинків підійшли до справи не менш серйозно. Китайці співпрацюють з технічними дизайнерами світового рівня – командою Poltergeist Works.
Те, що в Піднебесній розуміють, наскільки важливий сучасний образ продукту, і не скупляться платити за це гроші, насправді радує.
У результаті, в обох ножах видно деякі сімейні риси, але вони точно не близнюки-брати. Який красивіше – справа смаку. Але, на наш погляд, Terra – ніж вкрай красивий і стильний.
У будь-якому випадку, обидва ножi зроблені з задумкою запропонувати споживачеві, компактний, міцний і зручний складний ніж.
Конструктивно обидві моделі є – складними ножами з замками типу liner lock і можливістю розкриття однією рукою за допомогою подпальцевого отвору на клинку. Рукоять в обох випадках складається зi сталевих лайнерів, покритих зеленими полімерними накладками з приємно шорсткою текстурою. Матеріал накладок і у “китайця” і у “американця” – композит G10, добре відомий своєю міцністю і довговічністю.
Звертає увагу цікава фішка в дизайні Terra – рукоять скріплена парою порожніх гвинтів в великими пласкими шлицями. Завдяки такій конструкції розібрати ніж для чищення дуже легко. Це можливо зробити буквально «на коліні» в польових умовах. А через порожні осі можна, наприклад, протягнути шнур.
Real Steel явно хочуть наділити свої ножі якоюсь впізнаваною фішкою. У Spyderco цю роль грає той самий круглий подпальцевий отвір. У Terra olive green цю роль вiдiграють гвинти рукояті.
Один нюанс. Такі гвинти є фішкою саме дизайнерів з Poltrgeist Works, а не бренду Real Steel. Полтергейсти роблять подібні дизайни i за межами цієї коллаборації. Тому китайському виробнику, якщо він бажає побудувати насправді оригінальний бренд, ще треба знайти щось своє.
Порiвняння Real Steel Terra olive green i Spyderco Efficient Green. Технiчна сторона справи.
Що до якостi, обидва ножi зібрані дуже добре. Нічого дивного, що ніж від Spyderco зібраний якісно. Вражає, що “складник” від Real Steel йому в цьому практично не поступається. Всі деталі китайського ножа якісно оброблені і підігнані одна до одної. Ніяких щілин, прекосів або люфтів ви в ньому не знайдете. Так добре зібраний з якісних матеріалів ніж буде служити своєму господареві довго і вірно.
Але, все ж таки китайська конструкцiя несе на собі певні залишки інженерного та творчого пошуку. Якщо ви станете власником Terra (поздоровляємо!) та розберете цей ніж, наприклад, для того щоби почистити, будьте уважні, там є один цікавий момент. На лайнерах у районi крiплення бекспейсера зроблено зайвий отвiр пiд бонку. Цей кумедний факт може випити чимало вашої кровi, коли ви почнете збирати нiж i вам примариться, що одну з бонок ви втратили. Нiчого страшного, її там нiколи й не було. Вона там i не потрiбна, бо конструкцiя досить жорстка та міцна i без неї. Мало того, якщо поставити туди нову бонку, нiж не збереться. Отвiр дiйсно зайвий. Мабуть, то якийсь залишок-атавізм з часів розробки. Повторюємо, цей факт ніяк не впливає на якість самого ножа. Ви нiяк не впiзнаєте про нього, якщо не будете нiж розбирати. Але попередити мусимо.
Це все ж має бути нагадуванням, що китайськi виробники ще знаходяться на шляху до слави. Але йдуть у вiрному напрямку. Да i з ким не буає?
Але повернемося до характеристик. Довжина ножа – 214 мм для Terra і 179 мм для Efficient Green. Довжина клинка 90 мм і 76 мм відповідно. Товщина клинка – 3,5 мм і 3 мм. Вага – 134 г і 116 г. Сталь клинка – 14C28N Sandvik у “китайця” і 8Cr13MoV у “американця”.
І тут тонкий момент. Реальну технологію обробки сталі та особливості її загартовування, пересічним громадянам, наприклад – нам, ніхто не повідомляє. Тому що це – комерційна таємниця.
Чисто теоретично обидві сталi – практичні cтiйкi “нержавійки”, з близькими показниками твердості в районі 58 HRc. Як йде справа на практиці без спеціальних тестів не скаже вам ніхто. Але не варто забувати, що Китай – розвинена промислова країна, яка перебуває в стані постійного якiсного росту. Бренду Real Steel вкрай цікаво завоювати репутацію на світовому ринку, а значить, брехати їм край не вигідно. Так що, якщо китайська сталь в ножах бюджетного рівня і буде поступатися американській, то, швидше за все, незначно.
Клинки в обох ножів мають прямі спуски та профіль, що добре підходить для виконання точних і дрібних манiпуляцiй. Зведення в обох випадках досить тонке. Але Terra, завдяки своїм показникам, зможе дозволити вам дещо бiльше. Та про це трохи нижче.
Декiлька слiв “за грошi”.
Тепер найцікавіше – ціна. На українських сайтах ціна на Efficient Green крутиться десь в районі 1400 гривень. Тоді як на Terra olive green – близько 1200. Як бачимо, при аналогічній якості, Terra лише трохи дешевше. Але ж ми і казали, що продукція Real Steel – НЕ дешевка. Для ножа, який вірою і правдою буде служити вам роками, це – чесна ціна і дешевше за наших часів і бути не може.
Справа в іншому, подивіться ще раз на характеристики – купуючи «китайця» ви за ті ж гроші отримуєте більше ножа. Про те, як важливі міліметри ширини та довжини клинка в практичному застосуванні, говорити можна довго. Але і так зрозуміло, що більш товстий клинок з меншою ймовірністю зламається під бічним навантаженням. А довгим лезом куди зручніше різати. Спробуйте розібратися хоча б з буханцем хліба за допомогою короткого ножа, і ви нас зрозумієте.
За своїх масогабаритних характеристик Terra olive green скоріше ближче до іншої моделі від Spyderco – Paramilitary 2. Яка, о жах, десь у чотири-п’ять разів дорожче.
Так, клинок “Парамiлi” виготовлений з чудовоі CPM-S30V, але, все ж таки, ніж ціною в 5000 – 5500 гривень зможе дозволити собі далеко не кожен наш співгромадянин.
У побутових умовах мiста, та у поїздці на природу, Terra olive green дасть вам тi ж можливостi та той же комфорт, що й Paramilitary 2. Мiсцевому споживачеві є сенс витратитися на “американку”, тільки у випадку, якщо він колекціонер-ножеман. Інакше, Terra буде ефективною і розумною купівлею.
А якщо згадати, що у Real Steel за приблизно тою ж ціною, що коштує Paramilitary 2, є дизайнерські моделі з клинками з М390, та рукоятями з титану, а не сталi та G10, як у ножа від Spyderco, то…
Та, мабуть, час зупинитися.
Висновки.
Ось і виходить, що китайці поводяться дуже логiчно, та не пропонують нам ніяких чудес. Китайський ніж дуже розумно розмістився в бюджетному сегменті. Принаймні в тому, що вважають бюджетним сегментом в розвиненому світі. І в своїй ніші він досi адекватний. Виконаний з належних матеріалів і на належному рівні. При цьому, декілька перевершує західні аналоги за своїми характеристиками і ціною. Ножі ж більш високої категорії перевершують його в ціні у багато разів, але не так сильно перевершують по працездатності і якості.
Terra olive green опинився в цікавому та вигідному положенні «дещо краще рівних за ціною, і не набагато гірше дорогих». При цьому, за нього просять досить прийнятну ціну. В своєму секторі ринку він впевнено може скласти конкуренцію захiдним брендовим моделям.
Так що, продукція китайських брендів знаходиться на досить серйозному рівні. Виробникам “made in PRC” дійсно є що запропонувати і що до самих моделей, і що до цiкавих цінових варіантів. Так що, якщо ви хочете купити надійний і практичний сучасний ніж за цікавою ціною, то придивитися до сучасних китайських брендів таких, як Real Steel, Sanrenmu Knives, CH Outdoors, Bestech Knives буде досить розумним рішенням.
Гарний текст! Поздоровляю! )))))