Чи вплине на підприємців відміна продажу валюти

Поради

Українські ЗМІ впродовж останніх днів активно поширюють інформацію, що з 20 червня 2019 року бізнесменам не обов’язково обмінювати частину валютного виторгу на гривню. Першоджерелом є повідомлення прес-служби Національного банку України на офіційному сайті. Вищеназваний крок повною мірою відповідає дорожній карті НБУ щодо скасування валютних обмежень і має поліпшити макроекономічні умови в державі.

Чому було скасовано обов’язковий продаж валюти

Для тих, хто стежить за діяльністю Верховної Ради України, зняття обмежень на продаж валюти новиною не стало. Воно було передбачено Законом «Про валюту та валютні операції», що набрав чинності ще 07 лютого 2019 року.
Цей закон був схвалений міжнародною спільнотою, адже він має на меті поліпшення умов ведення зовнішньоекономічної діяльності для українського бізнесу. Як що ж для відкриття, або розширення власної справи потрібна позика, то ідеальний варіант – фінансові портали, де можна порівняти умови кредитування від найбільших банків та обрати найвигідніший варіант.
Економічна стабільність будь-якої держави залежить від курсу національної валюти. Він формується за ринкових умов в залежності від попиту і пропозиції. Саме заради збільшення валютної пропозиції раніше було введено зобов’язання для бізнесу продавати 75% надходжень у валюті. Адже експорт разом з іноземними інвестиціями та державними позиками є основним джерелом надходження валюти.
Зараз, коли курс гривні стабілізувався, навпаки, з’явилася потреба у лібералізації ринку валюти, саме тому й були прийняті відповідні рішення.

Чи варто боятися послаблень щодо валютних операцій?

Чи вплине на підприємців відміна продажу валюти

Деякі фінансисти ще на етапі обговорення нового валютного закону висловлювали занепокоєння, що скасування обов’язкового продажу частини експортного виторгу обвалить українську гривню. З подібними думками погоджувалися також фахівці Національного банку.
Звичайно, якщо припустити, що бізнес за таких умов різко відмовиться продавати валюту, то це гіпотетично матиме негативний вплив на економіку України. Адже тільки за 2018 рік валютні надходження сягнули позначки 54 мільярдів USD, половину з яких бізнес в обов’язковому порядку переводив у гривні.
Втім така загроза залишається теоретичною, а побоювання марними. Зараз Нацбанк змінив позицію та запевняє, що відсоток обмеження не впливає на рівень фактичного продажу валюти.

Дата введенняОбов’язковий продаж валютного виторгуФактичний рівень продажу валютного виторгу
19 листопада 2012 р.75%90%
16 жовтня 2013 р.50%90%
01 березня 2019 р.30%90%
20 червня 2019 р.0%90%

Лібералізація валютних операцій та бізнес

Український бізнес продавав близько 90% від валютного виторгу і при обов’язковій частці у 75%, і при її зниженні. Це дає змогу прогнозувати, що така тенденція збережеться й надалі.
Експерти заспокоюють українців, в тому що чекати різких потрясінь в економіці держави не слід, і пояснюють як скасування обов’язкової частки продажу валютної виручки вплине на бізнес.

  1. Підприємці в будь-якому разі будуть продавати іноземну валюту, тому що всі фінансові операції в Україні здійснюються лише у гривнях. Бізнесмен не має права навіть видати заробітну плату співробітникам в євро, або доларах США.
  2. Будь-яке послаблення сприймається позитивно, як сигнал про поліпшення ринкових умов. І навпаки, якщо держава вводить обмеження, це викликає напруження на ринку та коливання валютних курсів.
  3. Бізнесу відтепер стане невигідним, так зване, трансферне ціноутворення, коли продукція виходить з України за заниженою ціною, аби зменшити офіційний валютний виторг, а потім продається далі за адекватною вартістю.
  4. Експортери, які раніше приховували реальні валютні надходження, ймовірніше за все, повернуть їх до України, що збільшить пропозицію іноземної валюти.
    Отже, лібералізація валютних операцій сприятиме чесному відкритому бізнесу в Україні, у якого з’явиться більша свобода дій.

Який курс гривні слід очікувати

Чи вплине на підприємців відміна продажу валюти

На думку банкірів, скасування обов’язкової частки продажу валютних надходжень бізнесом в короткочасній перспективі суттєво не вплине на стабільність гривні. Але восени, імовірно, курс національної валюти коливатиметься.
Бізнес матиме ряд можливостей для дій спекулятивного характеру, наприклад, тримати валюту при низькому курсі і продавати при його підвищенні. Як наслідок, у нестабільні періоди, гривня може значно похитнутися. Таке побоювання висловив Михайло Ребрик – старший аналітик Райффайзен банку Аваль в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.
Голова правління Айбокс Банку Галина Хейло на запитання журналістів того ж видання відповіла, що можливі коливання курсу гривні, першочергово будуть пов’язані з природними ринковими процесами. Серед головних чинників впливу вона назвала підготовку до опалювального сезону та біржові операції виробників сільгосппродукції. А от скасування обов’язкового продажу частки валютного виторгу, на думку банкіра, не матиме негативного впливу на гривню, а навпаки покращить інвестиційний клімат в державі.
Заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн також схвалив цю ініціативу НБУ, стверджуючи, що курс гривні не постраждає. Він підкреслив, що для відміни валютних обмежень було обрано вдалий час, до початку традиційних осінніх коливань курсу гривні.

Оцініть статтю
Додати коментар