У фантастичній повісті “Фах” герої не обирали ким стати, за них вибір робила машина, а знання вони отримували за допомогою стрічок.
Головні герої твору “Фах”
- Джордж Плейтен – головний герой науково-фантастичної повісті А. Азімова «Фах». Він хотів вирушити на Новію для того, щоб зібрати групу юнаків, що не здобули освіти і вчити їх по книжках. Мрія Джорджа стати програмістом не здійснилась, тому що “…він найбільша цінність планети”
- Арманд Тревіліан – мріяв стати металургом, щоб потрапити на Новію. Він не потрапив на одну із планет Галактики, через те що навчався за старими стрічками. Самовпевнений, пихатий, байдужий.
- Хейлі Омейні (психолог) – товариш Джорджа по кімнаті, нігерієць.
- лікар Зекері Антонеллі – ” Хоч би як подобався фах, ви не здобудете його, якщо фізіологія мозку показує, що ви здібні для іншої діяльності”
- лікар Сем Елленфорд – сказав Джорджу, що він ніким не буде.
- Інженеску Ладислас (історик-соціолог)
- лікар Ллойд,
Характеристика героїв
Джордж Плейтен був звичайним землянином, але вже з дитинства він виявляв інтерес до навчання, учився думати. З дитинства усі помічали в ньому неабиякі здібності та кмітливий розум. Вперше винятковість Джорджа виявилася під час дня Читання.
У період між Днем Читання та Днем Освіти (від восьми до вісімнадцяти років) він потайки читав літературу, щоб «зрозуміти, що йому подобається цей фах і що він може бути програмістом». На відміну від своїх ровесників, Джордж сам обрав собі фах програміста, а не чекав, що його накладуть йому на мозок. він був переконаний, що принесе користь, отримавши звання дипломованого програміста.
Але після випробування він потрапляє в інтернат для недоумків. Але згодом виявилося, що насправді “Інтернат для недоумків” був Інститутом вищої освіти.
На думку Джорджа, для того, щоб спеціаліст йшов в ногу з науково-технічним прогресом йому потрібно учитися самостійно і повсякчас.
Джордж Плейтен і Тревіліян були однолітками. Вони разом жили на планеті Земля, спілкувалися, брали участь у дитячих розвагах, товаришували. Проте їхні батьки посідали різне місце в «диференційованому» суспільстві. Батько Джорджа був простим трубоукладачем, а Тревіліян-старший був металургом на іншій планеті. Коли він повернувся на Землю, то мав вищий соціальний статус за своїх сусідів. Однак Джордж любив свого батька, вступив у бійку, захищаючи його ім’я. Тревіліян хотів наслідувати свого батька, але лише для того, щоб посісти вище місце в суспільстві. Джордж хотів бути програмістом, змалку відчувши потяг до знань. Для нього не мав значення матеріальний чи соціальний розрахунок, як для Тревіліяна, котрий хотів стати металургом, щоб потрапити на Новію.
Люди майбутнього, змальовані Азімовим, не гірші за сучасних, вони просто інші, живуть в інших умовах, отже, мислять по-іншому. Суспільство майбутнього не жорстокіше, ніж сучасне. Шанси рівні в усіх. Основний принцип відбору талантів той самий – крізь труднощі до вершин. Вони формуються у боротьбі, а нове виростає із заперечення старого. У ставленні до так званого середнього землянина описана Азімовим держава, навпаки, більш гуманна за нинішні. Там кожен може посісти своє місце у суспільстві, гордо додавши до імені слова «дипломований такий-то», ніхто не вважає себе невдахою, бо усі забезпечені заняттям, немає безробітних.
Порівняльна характеристика Джорджа Плейтена та Тревіліяна
Цитатна характеристика героїв з твору “Фах”
- Джордж Плейтон
«Мав худорляве обличчя, його риси ще більше загострилися майже за півтора року, проведених в Інтернаті. І сам він був худорлявий, та в його синіх очах горів колишній невгамовний вогонь…»
«Математика відрізняється від інших технічних дисциплін. Вона починається з кількох нескладних принципів і поступово ускладнюється.»
- Хейлі Омейні
«…його темно – брунатна шкіра й масивні риси обличчя створені для того, щоб виражати тільки спокій; згадка про Олімпіаду його не схвилювала.»
«Не слід казати людині:»Ти можеш винаходити нове. Тож твори!» Набагато розумніше зачекати, поки вона сама мовить:»Я можу творити і творитиму, хочете ви цього чи ні!»
- Тревіліян
«Коли створюєш сплав з потрібними властивостями і спостерігаєш, як будується його кристалічна решітка, ти бачиш плоди своєї праці.»
«..кремезний, широкоплечий…за останній рік він став дуже самолюбивим…»
чудова інформація