Хто відкрив вчення про фагоцитоз та імунітет Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Хто відкрив фагоцитоз?
Що таке фагоцитоз?
Фагоцитоз – це процес активного захоплення і поглинання одноклітинними організмами або фагоцитами (клітинами багатоклітинних організмів) неживих частинок і живих клітин. Він може тривати кілька годин і складається з молекулярних процесів.
Більш простими словами фагоцитоз це якась перша реакція імунної системи організму на попадання в нього чужорідних антигенів. Вони проникають в організм у вигляді полісахариду або високомолекулярного білка або в складі вірусних частинок, бактеріальних клітин. Процес фагоцитозу включає в себе 8 фаз – хемотаксис, адгезію, активацію мембрани, сам фагоцитоз, утворення фагосоми, злиття з лізосомами, знищення і перетравлення, викид з клітки продуктів деградації.
Явище фагоцитозу відкрив в 1883 році І. Мечников. Вчений також показав їх роль для імунної системи – вони є її захистом. За дане відкриття Мечников отримав Нобелівську премію в 1908 році за фізіології.
Учений досліджував захисні функції організму, експериментуючи з личинкою морської зірки. В ході дослідів Ілля Мечников став першим, хто відкрив принцип роботи компонентів імунної системи. До цього результату його привели спостереження в 1882 році за рухливими клітинами, які скупчилися навколо шипа троянди, встромленого в тіло личинки. Згодом Мечников розробив нову теорію, в якій говорилося, що скупчилися клітини (які він назвав фагоцитами) функціонують як одноклітинні самостійні істоти. Вони руйнують і захоплюють частинки дрібніші розмірами, і переварюють їх.
Пізніше вчений зайнявся вивченням крихітних ракоподібних дафній і виявив, що фагоцити руйнують в їх же тілі грибки. Йому також належить феноменальне відкриття – фагоцити ссавців тварин здатні руйнувати і захоплювати бактерії сибірської виразки.
Тут-то Ілля Мечников зрозумів, що фагоцити – це головний захисний механізм проти чужородних організмів. Це ніби армія, яка бореться з інфекцією. Даний процес був названий фагоцитозу. Звичайно, більшість вчених не поділяли його думку і не визнавали відкриттів. Але це не завадило Мечникову отримати Нобелівську премію. Його відкриття дуже важливе для сучасної науки і медицини. Завдяки йому рятується багато життів.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, хто відкрив явище фагоцитозу.