Ігор Римарук “Обнови” аналіз вірша допоможе підготуватися до уроку та створити літературний паспорт твору.
Ігор Римарук “Обнови” аналіз (паспорт)
Автор – Ігор Римарук
Рід літератури – лірика
Жанр – ліричний вірш
Тема – пошуки справжніх, неперехідних цінностей ліричного героя
Основна думка – справжній поет повинен “оновлюватися”
Настрій вірша – піднесений, драматичний
Віршовий розмір – верлібр. Не поділяється на стопи, рядки мають різну кількість наголосів, довільно розташованих, немає рим, розділових знаків.
Художні засоби:
- епітети: вiнок терновим, крилатий герб, коники крилатi, буланий змiй, вороний, зоря одвiчна
- образи-символи: лавровий вінок, терни, хрест, герб у консуляті, крилаті коні, буланий змій, зоря.
У цій поезії яскраво виражена біблійна символіка, яка тісно переплетена з проблемами й труднощами мирського (чи сучасного?) буття. У цьому вірші подана алегорична картина сучасного світу з його суперечностями, протиріччями, коли «лавровий вінок» перетворюється на «терновий», кати стають героями, тільки «тяжкі хрести» залишаються, їх не одберуть, це не ордени.
Ліричний герой поезії жалкує за «буланими», «вороними» «зміями» — мріями, сподіваннями, сміливими вчинками, котрі змінилися на буденщину — деренчливу бричку з крикливим візником, і прагне оновлення, «крилатості», лету до осяйних небес.
Вірш написано в постмодерній манері, що характерно для автора. У вірші майже немає розділових знаків, а рядки не відмежовуються великою літерою. Кожен сам ставить акценти і розуміє твір по-своєму.
Цілком по-філософському автор вирішує питання про покликання й призначення людини на землі, коли завжди є проблема вибору життєвого шляху: «хрест не орден хрест не одберуть». Тільки особистість знає, що має хрест, і його слід пронести гідно, як Христос. Окремою темою звучить протистояння покликання поета та імперської залежності, що глибоко сидить у підсвідомості, бо все ще мимоволі озирається «на крилатий герб у консуляті». Минає час, і йому належить щоразу бути оновленим, саме тому минуле й майбутнє завжди поруч, саме тому «зоря одвічна в небесах оновлених зника», щоб означити новий поступ для душі.
Ігор Римарук “Обнови” вірш
молодiй душе
радiй обновам —
лавровий вiнок стає терновим
стражники у мученики пруть
хрест не орден
хрест не одберуть
на крилатий герб у консулятi
задивились коники крилатi
а буланий змiй
а вороний —
де ви нинi
в упряжi якiй
мчить полями бричка макабрична
деренчить горлянка вiзника
i твоя
душе
зоря одвiчна
в небесах оновлених зника
Доповнити аналіз вірша “Обнови” Римарука Ви можете в коментарях, щоб допомогти своїм одноліткам у підготовці до уроку.
;
класний твір повертає в молодість
Жанр: Поезія
Тема: Суперечності сучасного світу, надія на оновлення та розчарування.
Ідея: Вірш висвітлює проблему втрати ідеалів у сучасному світі, де “лавровий вінок” перетворюється на “терновий”, кати стають героями, а лише “тяжкі хрести” залишаються.
Стиль: Постмодернізм. Це відображається у використанні іронії (хай і гіркої) та ігрових прийомів. Автор немов жонглює образами, заплутуючи читача.