Іван Величковський біографія та цікаві факти з життя маловідомого українського віршописця кінця ХVІІ — початку ХVІІІ ст.
Іван Величковський біографія скорочено
Даних про його життя не дуже багато.Народився близько 1630 р. Вважають, що він вчився у Київському колегіумі. На початку 1680-х рр. Іван належав до працівників чернігівської друкарні Лазаря Барановича, а в середині 80-х рр., переїхав до Полтави, де одержав посаду пресвітера Успенської церкви. Помер у 1726 р. (за іншими даними — в 1701 р.).
Іван Величковський творчість
Творів Величковського, що збереглася не багато.
1. Писаний сапфічними строфами латино-польський панегірик, підписаний архієпископові чернігівському Лазареві Барановичу і надрукований в Чернігові, приблизно в 1680–1683 рр. Цей твір зберігся в єдиному дефектному (без заголовкового аркуша) примірнику; на останній сторінці його зазначено: «Lucubratiuncula…».
2. Слов’яно-українські збірники «Зегар з полузегарком» (1690) і «Млеко от овцы пастыру належное» (1691). Обидва вони були «оферованы» (піднесені) київському митрополитові Варламу Ясинському.
В цих творах Величковський прагне наблизитись до того своєрідного літературного стилю, який оформився в Європі, зокрема в Польщі, в ХVІ–ХVІІ ст., в епоху феодально-католицької реакції і який поширювався на Україні в шляхетських колах у 2-й пол. ХVІІ ст. Стиль цей в сучасній науці зветься то «схоластичним стилем», то стилем «бароко». В художньому творі на перше місце висувається форма, змістові надається другорядне значення. Мета мистецтва за часів бароко — вразити, зацікавити читача несподіваними стилістичними ефектами.
Іван Величковський автор «Віршів про Дедала», у яких він користав античний міф про героя, який зробив собі крила і втік з ув’язнення. Поет закликає гетьмана Самойловича створити собі крила з добрих справ, щоб у рятувати рідну батьківщину. В інших творах наголошується на тому, що безслідно проминуть як «багатство, честь», так і «п’янство, гордість, пиха».
Іван Величковський цікаві факти
І. Величковського вважають найяскравішим представником української барокової поезії.
Найбільшою заслугою поета вважається розробка теорії курйозного віршування.
У спадщині поета чотири акровірші та зразки лабіринтів, фігурних поезій.
Свої твори І. Величковський писав давньоукраїнською та польською мовами.
Величковський автор перших в українській літературі паліндромів (називав їх раками літеральними).
У Чернігові Іван Величковський живе не менше десяти років. Саме в Чернігові він одружується з Марією Лукашівною, дочкою полтавського протопопа Луки Семіоновича і, можливо, висвячується на попа. В Чернігові ж у нього народжується син Іван, котрий по смерті батька займе його посаду пресвітера полтавської соборної Успенської церкви і дослужиться до сану полтавського протопопа.