Брюссельська капуста – рослина родини капустяних ( хрестоцвітних ) , овочева культура. Відноситься до виду листової капусти. Брюссельська капуста – це штучно виведений овоч і тому в дикому вигляді не зустрічається. Своїй появі вона зобов’язана бельгійським овочівникам, на честь яких і була названа Карлом Ліннеєм. У досить короткий період часу вона поширилася по території Західної Європи. В даний час найбільші врожаї бельгійської капусти збирають в США, Канаді, Франції, Німеччині, Великобританії, Бельгії, Голландії та інших країнах Західної Європи.
Як і інші види капусти бельгійський « карлик » – є досить універсальним овочем. У їжу йдуть невеликі качани, які вживають у свіжому, вареному, тушкованому і смаженому вигляді. Її також використовують для приготування салатів, супів, овочевих рагу і як гарнір до м’ясних страв, а привабливий зовнішній вигляд дозволяє використовувати качани брюссельської капусти для прикраси урочистих страв.
Смак – солодкувато- горіховий, не схожий на смак кочанної капусти. Вибирати краще всього яскраво -зелені, міцні, щільні і дрібні качани – великі можуть гірчити.
Хімічний склад капусти брюссельської
У таблиці наведені усереднені значення ( поживні речовини , вітаміни , мікроелементи) з розрахунку на 100 грамів продукту .
Харчова цінність брюссельскої капусти
капуста брюссельська калорійність 33.5 кКал
Вуглеводи 3.1 гр
Жири 0.3 гр
Білки 4.8 гр
Вода 86.0 гр
Моно – і дисахариди 2.7 гр
Крохмаль 0.4 гр
Харчові волокна 4.2 гр
Органічні кислоти 0.3 гр
Зола 1.3 гр
Капуста брюссельська вітаміни
Вітамін А 0.3 мг
Вітамін B1 0.1 мг
Вітамін В2 0.2 мг
Вітамін В3 0.4 мг
Вітамін В6 0.3 мг
Вітамін В9 31.0 мкг
Вітамін C 100.0 мг
Вітамін Е 1.0 мг
Вітамін PP 0.7 мг
Капуста брюссельська Макроелементи / Мікроелементи
Залізо 1.3 мг
Калій 375.0 мг
Кальцій 34.0 мг
Магній 40.0 мг
Натрій 7.0 мг
Фосфор 78.0 мг
Калорійність брюссельської капусти в середньому становить 33.5 Ккал/100 гр продукту.
Капуста брюссельська корисні властивості для організму людини
Брюссельська капуста не містить холестерину, є низькокалорійним продуктом, який має антиканцерогенні властивості, знижує ризик ракових захворювань і захворювань серцево -судинної системи. Підвищує стійкість людини до інфекційних захворювань, підтримує міцність стінок його кровоносних судин, позитивно впливає на функції нервової та ендокринної систем і печінки.
Брюссельська капуста корисна при ішемічній хворобі серця, анемії, атеросклерозі, безсонні, запорах, простудних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, туберкульозі, астмі, бронхіті, цукровому діабеті, і в разі будь-яких порушень функцій підшлункової залози.
Вагітним жінкам рекомендується включати в раціон брюссельську капусту як джерело фолієвої кислоти. Вона необхідна для правильного розвитку нервової системи та зменшує ризик вроджених вад у дітей. Великий вміст вітаміну С в брюссельській капусті допомагає молодим мамам зберегти чудовий колір обличчя.
Так само добре вводити в раціон брюссельську капусту людям перенесли хірургічні операції, тому що наявний в качанах фолацін сприяє утворенню червоних кров’яних тілець ( еритроцитів).
Сік брюссельської капусти має загальнозміцнювальну, імуностимулюючу, протизапальну, ранозагоювальну, антиінфекційне і противоцинготное вплив на організм людини. Його також використовують як проносний, сечогінний, жовчогінний, відхаркувальний засіб .
Сік брюссельської капусти рекомендується пити для профілактики і лікування раку, особливо раку молочної залози, прямої кишки і шийки матки.
Капуста брюссельська – протипоказання і шкода
До протипоказань до вживання брюссельської капусти і її соку відносять загострення шлунково -кишкового тракту, підвищена кислотність шлункового соку, перенесений інфаркт або хірургічна операція на черевній порожнині і грудній клітці .
Також брюссельська капуста шкідлива людям, що страждають на подагру, так як продукт цей містить велику кількість пуринів. У білокачанної та цвітної капусти їх менше.