Капуста червонокачанна (синя капуста) – рослина родини капустяних ( хрестоцвіті ) , є різновидом капусти білокачанної. Вона має синювато -фіолетові, іноді з пурпуровим відтінком листя, специфічна забарвлення яких видно вже у сіянців. Наявність цього кольору зумовлена підвищеним вмістом особливої речовини – антоциана.
Червонокачанна капуста відрізняється пізньостиглих і не має скоростиглих сортов. Період росту і розвитку триває до 160 днів. Качани щільні, в основному округлі, овальні, плоско- округлі, рідше – конусоподібні, масою 1,0-3,2 кг (залежно від сорту). Стебло і міжвузля дуже вкорочені, корінь потужний, розгалужений. Насіння формує на другий рік життя. Плід – стручок, що досягає 8-12 см в довжину. Насіння округле, коричнево- бурого забарвлення.
Батьківщиною червонокачанної капусти вважаються прибережні країни Середземного моря. Звідти вона поширилася в країни Західної Європи. У нас прижилося ще одне її народна назва ” синя капуста “.
При виборі червонокачанної капусти слід керуватися таким правилом – качан капусти повинен бути твердий і важкий. Хороша капуста настільки щільно пресує листя, що навіть невеликий качан має серйозну вагу.
Хімічний склад капусти червонокачанної
У таблиці наведені усереднені значення ( поживні речовини , вітаміни , мікроелементи) з розрахунку на 100 грамів продукту .
Харчова цінність синьої капусти
капуста червонокачанна калорійність 24.1 кКал
Вуглеводи 5.1 гр
Жири 0.2 гр
Білки 0.8 гр
Вода 91.0 гр
Моно – і дисахариди 4.6 гр
Крохмаль 0.5 гр
Харчові волокна 1.9 гр
Органічні кислоти 0.2 гр
Зола 0.8 гр
Капуста червонокачанна вітаміни
Вітамін А 0.1 мг
Вітамін B1 0.05 мг
Вітамін В2 0.05 мг
Вітамін В3 0.3 мг
Вітамін В6 0.2 мг
Вітамін В9 17.0 мкг
Вітамін C 60.0 мг
Вітамін Н 2.9 мг
Вітамін PP 0.4 мг
Капуста червонокачанна Макроелементи / Мікроелементи
Залізо 0.6 мг
Калій 302.0 мг
Кальцій 53.0 мг
Магній 16.0 мг
Натрій 4.0 мг
Фосфор 32.0 мг
Як і інші види капусти, капуста червонокачанна низькокалорійна – 24,1 Ккал/100 гр продукту.
Капуста червонокачанна корисні властивості для організму людини
Як було описано вище, в червонокачанної капусти міститься речовина антоциан, яка і надає червонуватий колір листям. Дана речовина надає позитивну дію на наш організм, воно зміцнює стінки судин, що дає можливість бути судинах більш еластичними, що в свою чергу впливає на нормалізацію кров’яного тиску.
Крім того, антоциан збільшує стінки судин, покращує їх провідність, а також може запобігти утворенню недокрів’я.
Користь червонокачанної капусти також у стимулюванні процесів кровотворення, росту і загоєння тканин, також синя капуста сприяє виведенню з організму шлаків, чужорідних білків і «поганого » холестерину, і використовується для профілактики онкологічних захворювань.
Її корисно їсти перед застіллям, щоб віддалити дію не в міру випитого спиртного. Вона сприяє загоєнню ран і корисна від жовтяниці – розлиття жовчі. Есенція з неї є універсальним засобом.
Лікувальну властивість червонокачанної капусти є її багатство клітковиною і відсутність сахарози, що з успіхом користується популярністю у діабетиків і людей з надмірною вагою. Наявність клітковини приводить в нормальний стан мікрофлори кишечника і позбавляє організм від зайвого холестерину.
Сік червонокачанної капусти здатний також надавати терапевтичну дію при туберкульозі, т.к. туберкульозна паличка припиняє свій розвиток при впливі на неї фітонцидів, які знаходяться в капусті.
Сік капусти червонокачанної використовується також в косметичних цілях: його використовують для приготування різних масок і в якості обполіскуючого засобу.
Червонокачанна капуста – протипоказання і шкода
Червонокачанну капусту протипоказано до застосування при підвищеній кислотності шлункового соку, так як вона стимулює секрецію шлункових залоз. Не радять їсти її дієтологи і при ентериті, коліті, проносах та інфаркті міокарда, оскільки вона містить грубу рослинну клітковину, надлишок якої викликає здуття кишечника.