Василь Симоненко «Казка про Дурила» аналіз твору допоможе зрозуміти, яка тема, ідея, головна думка, сюжет та композиція, проблематика. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.
Симоненко “Казка про Дурила” аналіз твору
Автор. Василь Симоненко
Дата написання. 4 вересня 1963 року. Вийшла друком через 24 роки після смерті поета.
Літературний рід. Ліро-епос.
Жанр. Сатирична поема (казка-притча)
Тема. Зображення поневірянь людини, її душевних страждань і пошуків щастя у тоталітарному суспільстві, побудованому на крові жертв політичних злочинів і репресій, суспільстві, де панує манкрутство, облуда і обман.
Ідея. Засудження жорстокості та тиранії, непримиримості з насильницьким насадження будь-якої ідеології, що ґрунтується на кривавих розправах з усіма незгідними, уславлення людини, що наполегливо йде до своєї мети і не боїться вирізнятися із сірої маси своїми поглядами та життєвими принципами, навіть наражаючись на небезпеку, приклад сміливої і мужньої людини, що знаходиться у постійному пошуку щастя «не тільки для себе, а для всіх».
Основна думка. Розкриття нерозривного живого зв’язку людини з батьківщиною, її історичним корінням, усвідомлення того, що щастя можна знайти тільки у ріднім краю. Непримиримість до злочинів, репресій і приниження людини у будь-якій формі, неприйняття ідеології, заснованої на брехні та злочинах, заперечення поклоніння штучно створеним ідолам. Заклик до осмислення власної історії, пошуку відповідей на болючі питання, пошуку щастя.
Провідний мотив – засудження ідолопоклонства, рабської покори, підлості та несправедливості.
Проблематика
- Людина і суспільство
- Особистість і юрба, критичне мислення і психологія натовпу
- Роль митця у суспільстві, зокрема у встановленні історичної справедливості
- Комуністичне тоталітарне суспільство і трагічна доля митців-шістдесятників
- Щастя і горе, пошуки сенсу життя
- Загальнолюдські християнські цінності та злочини проти людства.
«Казка про Дурила» головні герої твору
- «Дурило» – головний герой. Син Петра та Федорі, який за свої життєві переконання отримав таке прізвисько. Уже в шестирічному віці він говорить те, про що бояться сказати дорослі, його ненавидять представники сільської старшини: «…Виродок твій губатий / сказав, ніби ми дурні». Батько вигнав його з дому, бо хотів для сина кращого майбутнього. Хлопець став великим, сміливим, сильним, здоровим. Але головна риса героя – мудрість.
- Петро – батько головного героя.
- Федоря – дружина Петра,
- галаслива юрба, Старшини Раю, Засновник Раю, Муза, Щастя.
Композиція твору
Три частини: І – Одружився дурний Петро, ІІ – Речитатив старійшин у раю, ІІІ – Заповіт засновника раю.
Автор твору – Олеся Гузинець
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!